„Rudy” urodził się w Kolbuszowej!

Z inicjatywą uczczenia w przyszłym roku pamięci Janka Bytnara wystąpił Andrzej Jagodziński, historyk, regionalista prezes RTK im. Goslara w Kolbuszowej

KOLBUSZOWA. Przyszły rok w Kolbuszowej będzie rokiem Janka Bytnara

Mało kto wie, że Janek „Rudy” Bytnar harcmistrz, podporucznik AK bojownik Szarych Szeregów i bohater kultowej książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” pochodzi z Kolbuszowej. W przyszłym roku minie dokładnie 90 lat od jego urodzin. I z tej okazji kolbuszowscy regionaliści 2011 r. chcą ogłosić rokiem Bytnara.
Z inicjatywą wystąpił Andrzej Jagodziński, znany historyk i regionalista, od wielu lat prezes Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej.

Mimo brutalnych tortur nie wydał nikogo

Pomysł jeszcze w ub. kadencji poparła Rada Miejska i ruszyło. Powstał nawet specjalny komitet obchodów Roku Bytnarowskiego. Jakie będą działania, z tym związane? – Tego jeszcze nie możemy powiedzieć – zastrzega Paweł Michno z RTK im. J.M. Goslara.

Janek Bytnar (na zdj.) urodził się 6 maja 1921 w Kolbuszowej. Cztery lata później wraz z rodzicami przeniósł się do Warszawy, gdzie mając 12 lat wstąpił do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego „Pomarańczarnia” ZHP. Od początku II wojny światowej aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych działaniach Szarych Szeregów.

W konspiracji najpierw zajmował się małym sabotażem, a później dywersją i akcjami zbrojnymi. W 1943 został aresztowany przez Gestapo. Mimo brutalnych tortur, w śledztwie nie wydał nikogo Mimo tego, że trzy dni później odbito go z rąk hitlerowców podczas słynnej akcji pod Arsenałem, to zmarł w wyniku zadanych mu wcześniej obrażeń.

Paweł Galek

pgalek@o2.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments