Rusza walka z “krwiopijcami”

Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, akcja skierowana przeciw komarom rozpocznie się już w tym tygodniu. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Prawie 40 tys. zł kosztować będzie w tym roku akcja odkomarzania.

1500 hektarów mają do odkomarzenia spece od walki z insektami, którzy wygrali przetarg ogłoszony przez prezydenta Tarnobrzega. Akcja będzie prowadzona na zasadzie zamgławiania.

– Niestety, odkomarzanie niezależnie od tego, jaką metodę przyjmiemy, nie zawsze przynosi takie efekty, na jakie wszyscy liczymy. Wiele zależy m. in. od pogody. Deszczowe lato będzie sprzyjać wylęganiu się komarów. Jednak będziemy starać się, na ile to tylko możliwe, walczyć z tym niezwykle uciążliwym dla nas wszystkich problemem – mówi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

Umowa zakłada prowadzenie monitoringu, przeprowadzanie zabiegów zwalczania larw komarów i zwalczania dorosłych osobników komarów. Odkomarzanie będzie prowadzone na obszarze 1500 ha.

Firma, która wygrała przetarg ma również prowadzić monitoring i kontrolować stadium rozwoju larw oraz owadów dorosłych komarów wraz z prowadzeniem książki raportów, ustalać na bieżąco miejsca, terminy, liczby zabiegów oraz rodzaj i stężenie preparatów, które należy użyć do przeprowadzenia zabiegów odkomarzania, dokonać oceny skuteczności wykonywanych zabiegów zwalczania komarów oraz opracować wnioski na lata następne.

Akcja prowadzona będzie na zasadzie zamgławiania. Oczywiście wszystkie użyte środki chemiczne muszą posiadać wszelkie możliwe atesty i zezwolenia dla stosowania ich w miejscach przebywania ludzi, zwierząt, roślin i nie mogą szkodzić środowisku naturalnemu.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o