Ruszają konsultacje w Rzeszowie

Mapa przedstawia lata, w których przyłączono poszczególne miejscowości do Rzeszowa. Fot. UM Rzeszowa

Mapa przedstawia lata, w których przyłączono poszczególne miejscowości do Rzeszowa. Fot. UM Rzeszowa

RZESZÓW. Czy ludzie chcą większej stolicy regionu?

Od 17 lutego do 15 marca br. będą przeprowadzane konsultacje w Rzeszowie w sprawie zmiany granic miasta. Do piątku w gminie Boguchwała trwały konsultacje w sprawie przyłączenia do Rzeszowa części sołectwa Racławówka. Natomiast w niedzielę, 19 lutego, odbędą się zebrania wiejskie w Świlczy, Bratkowicach i Mrowli.

Rzeszowianie wypowiedzą się w dwóch sprawach: włączenia do Rzeszowa części sołectwa Racławówka (Racławówka Doły) z gminy Boguchwała, sołectw Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz sołectw Zaczernie, Nowa Wieś i części sołectwa Jasionka z gminy Trzebownisko (ankieta na papierze niebieskim) oraz połączenia gminy Miasto Rzeszów z gminą Świlcza (ankieta na papierze żółtym). Należy w odpowiedniej rubryce zaznaczyć Jestem za”, „Jestem przeciw” lub „Wstrzymuję się” i złożyć własnoręczny podpis.

Ankiety są dostępne w ratuszu, Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa, Punktach Obsługi Mieszkańców, siedzibach Rad Osiedlowych miasta Rzeszowa, siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa oraz na stronie www.bip.erzeszow.pl.

Wypełnione ankiety mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą składać bezpośrednio u osób udostępniających lub miejscach ich udostępnienia.

Mieszkańcy gminy Trzebownisko dostali już do domów ankiety. Będą one odbierane do 19 lutego. Do 20 lutego można je również złożyć w urzędzie gminy. W niedzielę, 19 lutego, na temat włączenia do Rzeszowa będą rozmawiać mieszkańcy Świlczy, Bratkowic i Mrowli. Odbędą się tam zebrania wiejskie w tej sprawie.

Blanka Szlachcińska

do “Ruszają konsultacje w Rzeszowie”

 1. wladek

  Mam propozycję aby do Rzeszowa przyłączyć Raniżów. Skończy się wtedy patologia jaka tam jest od 6 lat. Mieszkańcy na pewno będą ZA. Nie będzie protestów jakie maja miejsce w innych miejscowościach.

 2. Anna

  Plus przyłączenia-lepiej utrzymane drogi zimą. Jak jedziesz po opadach śniegu np. Kielanówką do Rzeszowa, to wyraznie widać granicę utrzymania dróg.

 3. Piotrus

  „może”, o Boże!.

 4. Zosiasamosia

  W mojej wsi mają odbyć się konsultacje w formie zebrania wiejskiego i głosowania. Z tego co udało mi się dowiedzieć to zebranie odbędzie się bez udziału przedstawiciela władz miasta. Brak przedstawiciela miasta świadczy o totalnej arogancji władzy w stosunku do mieszkańców mojej wsi !!! Mamy prawo do rzetelnej informacji ! Mamy prawo wiedzieć co stanie się z majątkiem wsi do budowy którego przyczyniło się wiele pokoleń ! Jesteśmy ludźmi cywilizowanymi, mamy dostęp różnego typu mediów informacyjnych, a wiadomości jakie otrzymujemy są minimalne i to z obu stron, tak z miasta jak i z gminy. Tu nie Bruksela gdzie „targi” odbywają się w kuluarach !!! Mamy prawo do rzetelnej informacji i przy kolejnych wyborach o tym jak nas informujecie nie zapomnimy ! Wójt mojej Gminy szedł do wyborów ze swoim komitetem pod hasłem „ czas na zmiany w Gminie” Arogancja, brak merytorycznej informacji… Czy coś się zmieniło? Czy on jeszcze chce pracować na rzecz Naszej Gminy i mojej wsi?

  • Jan Pakosławic Rzeszowski

   Majątek zostanie tam gdzie był. Jedyne co się zmieni na początku to wieś zostanie osiedlem a sołtys przewodniczącym Rady Osiedla.

   RZESZOWIANIE!

   Głosujmy przeciw połączeniu miasta z gminą Świlcza (gminę stanowi 8 wsi, w większości od Rzeszowa znacznie oddalonych, np. Błędowa Zgłobieńska, Dąbrowa, Woliczka, Mrowla, Bratkowice, które nigdy nie staną się miastem a narobią powierzchni i zablokują rzeczywiście potrzebne przyłączenia na lata!), a bądźmy za przyłączeniem sołectw z drugiego wniosku miasta!

 5. badziewojak

  Przyłączanie kolejnych terenów do miasta ma jedynie umożliwienie zakłamywania rzeczywistości.

  Jaki wpływ na budżet miasta miały kolejne przyłączenia. Oprócz przejęcia budżetów gminnych.
  Czy na przyłączonych terenach powstały jakieś centra przemysłowe?
  Jeśli nawet tak to z pewnością nic wielkiego i z pewnością nie jest to skutkiem wielkomiejskości Rzeszowa. Raczej powołaniem strefy ekonomicznej.
  Wg UMiasta wzrost ilości mieszkańców w latach 2005-2017 wynosi ok.29000. w tym czasie miasto powiększyło się o 66km2.
  Reasumując gdyby odjąć te liczby. To w mieście niewiele się zmieniło.
  Wzrost liczby mieszkańców wynika z przejęcia terenów. No może liczba studentów wzrosła,
  ale to jest zjawisko tymczasowe, bazujące na statusie byłych państw WNP.
  Miasto przejęło budżety przejętych samorządów gminnych i żongluje statystykami. Wszystko po to by pozyskiwać kolejne dotacje i stworzyć wrażenie „dobrego gospodarowania”.
  A dług rośnie. Co na to przyszłe pokolenia?

  • Jan Pakosławic Rzeszowski

   Bzdury pleciesz.
   Ostatnie przed Bzianką przyłączenie było 1.01.2010 roku (Budziwój i część Miłocina na Baranówce) i na ten dzień Rzeszów liczył 177 521 mieszkańców. W czerwcu 2016 (z 31.12.2016 danych jeszcze nie ma) już 187 605 czyli bez żadnych przyłączeń przybyło w Rzeszowie w latach 2010-2016 10 tysięcy mieszkańców.

 6. Wl.

  Podzielam. Zdanie prezydenta Ferenca. Rzeszow powinien być duży. Mieszkańcy gminy Krasne zdają sobie sprawę ile stracili ? To jednostki nie chciały wójt +urzędnicy dobrze płatni w gminie.

 7. hijena

  Czy ktoś w prosty i przekonywujący sposób wytlumaczy mi konieczność powiększania miasta..Jakie przeznaczenie bedą miec przyłączone tereny.Tereny prywatne ,ktore będzie trzeba wykupić pod ewentualne inwestycję .A tych w miescie jak na lekarstwo.Budowniczy fabryki wodolotów wycofał się ,pozostał jedynie biznesmen od fabryki kapsli do piwa.Przyłączanie kolejnych wioch ,to idee fix obecnego burmistrza ,chćącego kreować się na dobrodzieja miasta za pomocą jedynie wydłużonych słupków statystycznych

  • Jan Pakosławic Rzeszowski

   Np. sprawa południowej obwodnicy Rzeszowa przez zalew, Planowana od 40 lat, gdyby teren był od razu e granicach miasta, a nie sąsiedniej gminy, na jej przebiegu nie pozwolono by budować domów. Budowa drogi też rusza dopiero gdy teren jest w granicach miasta
   bo budować w sąsiedniej gminie miasto nie ma prawa.
   To samo na północy i w innych rejonach wokół Rzeszowa. Można rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych, zlikwidować/zmniejszyć korki w mieście, wykorzystać tory do komunikacji podmiejskiej, chronić lasy na północ od miasta, zapanować nad chaotyczną zabudową wokół Rzeszowa gdzie każda gmina „swoją rzepkę skrobie” na sąsiedztwie z miastem i może za parę lat przestać narzekać na chaotyczną i ciasną zabudowę Rzeszowa i jego centrum.

 8. mieszkaniec

  Gminę Tyczyn też można by włączyć do Rzeszowa. Z każdej strony sąsiaduje z Rzeszowem i przez Tyczyn przejeżdża się z Rzeszowa do Rzeszowa (z Budziwoja do Białej i odwrotnie).
  Dziury w ulicach, chodniki, że pożal się Boże, walące się przedwojenne kamienice.
  Może już czas na zmianę!

 9. panW

  W normalnej rzeczywistości, to mieszkańcy okolicznych gmin, gdy miasto się rozwija, sami proszą o przyłączenie. W naszym ciemnogrodzie jest tak, że mimo iż mieszkańcy wielokrotnie w referendach są przeciw, miasto i tak dalej ciśnie po swojemu. Przecież wszyscy wiemy, że chodzi o to żeby dostać większe dotacje z budżetu i przejąć co lepsze działki. W całej Polsce tak działają lokalne układy, u nas podobnie.

 10. Anon

  Tyczyn, Kielnarowa! Też chcą do Rzeszowa!

 11. starszy już pan

  Jestem całym sercem za większym Rzeszowem. Sam mieszkam w przyłączonej już dzielnicy i organoleptycznie widzę zmiany na duży plus. Wręcz nie wyobrażam sobie co by było gdybyśmy kilka lat temu nie stali się częścią stolicy podkarpacia. Nie ma minusów tylko plusy. Naprawdę warto Tylko wspólnie jako jeden mocny organizm można coś osiągnąć. A stojąc z boku i tylko strzelająć focha do niczego dobrego nie prowadzi.

  • panW

   Tadek, weź już przestań. Masz przecież speców od PRu. Robisz to z nudów, tak?

  • rzeszow miasto imitacji

   no ,to stara pierdoło wyliczaj bez zająknienia te wszelkie dobrocie jakie spadly na Rzeszow dzieki obecnemu burmistrzowi.Korkow ulicznych ,smogu ,kładki ,tapetowanych kibli na smiecie ,nadrzecznego sracza za 600000 PLNi grającego wodociagu nie bierzemy pod uwage.Podobnie ogołacanych ulic z dorodnych i zdrowych drzew.Organoleptycznie jedynie możesz sprawdzić ,czy nie narobiles w gacie.

   • Edek

    Jeśli jest tak jak piszesz dlaczego tu ludzie ciągną i koronką miasto właśnie z podrzeszowskich wsi

   • ......

    Takiego co robi w gacie – a ty nim jesteś – nigdy do Rzeszowa . Rób w gacie dalej w swojej chacie .Jeżeli Rzeszów ma przyjmować takich ze smrodem w gaciach i z takim obleśnym słownictwem to oczywiście….. sprzeciw.

 12. romek

  te konsultacje to jak pytanie czy chcesz być bogaty

 13. mieszkaniec

  widać Tadek ma zapędy większe niż poseł Sasiń! a co tam – Rzeszów niech będzie od Słowacji do Warszawy a Warszawa od Rzeszowa do „moża”!
  i co?! będzie w h***** 2 metropolie największe na świecie i kto nam podskoczy!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.