Ruszyła budowa wieloetnicznej wioski dziecięcej

Fot. Archiwum

BRZOZÓW. Inwestycja rozpoczęta. Niektóre firmy chcą pomóc przekazując niezbędne materiały budowlane.

W minioną sobotę, 2 czerwca, miało miejsce symboliczne wbicie łopaty na placu budowy, gdzie powstanie wieloetniczna wioska dziecięca. Będzie to prawdopodobnie jedyna taka wioska na świecie. Znajdą w niej schronienie przede wszystkim dzieci porzucone i okaleczone, samotne matki i kobiety w ciąży, a także powodzianie i pogorzelcy. Szacunkowy koszt zadania to 6 milionów złotych.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Bożena i Andrzej Bieńczakowie, którzy prowadzą Fundację Pomocy Dzieciom imienia Stanisławy Bieńczak w Brzozowie. Fundacja jest inwestorem i zarazem opiekunem wioski. Już od wielu lat pomaga ona dzieciom z rodzin patologicznych, ubogim, chorym, niepełnosprawnym, dotkniętym przez los, a także utalentowanym. Dofinansowuje turnusy rehabilitacyjne, funduje stypendia i nagrody dla zdolnych dzieci. A dzięki temu, że taka wioska powstanie, po prostu rozszerzy swoją dotychczasową działalność.

Pomogą każdemu potrzebującemu wsparcia

- Na pięćdziesięcioarowej działce położonej w centrum Brzozowa znajdować się będzie w sumie 7 budynków zajmujących łączną powierzchnię około 1600 metrów kwadratowych. Plany są takie, że w tym roku mają zostać wzniesione dwa budynki, a prace wykończeniowe powinny zakończyć się jeszcze przed zimą – informuje Andrzej Bieńczak, prezes Fundacji. – W wiosce znajdować się będą: rodzinne domy dziecka, dom dla samotnych matek i kobiet w ciąży, rodzinny dom czasowego pobytu oraz dom dla dzieci i ich rodzin dotkniętych przemocą. Będzie to swego rodzaju centrum profilaktyki, terapii, edukacji, rehabilitacji i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak podkreśla prezes, w wieloetnicznej wiosce dziecięcej znajdzie schronienie każdy kto potrzebuje pomocy, bez względu na rasę, kolor skóry i poglądy.

Na wspomnianej działce została już wybudowana kapliczka z Matką Bożą Fatimską. – Cieszy nas to, że niektóre firmy deklarują, że pomogą przekazując jako darowiznę materiały budowlane – mówi prezes Andrzej Bieńczak. Ostateczny termin zakończenia całej inwestycji na razie nie jest znany.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.