Znany biznesmen Ryszard P. idzie do więzienia

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Zapadł  wyrok ws. wyprowadzenia ponad 14 mln zł z Rzeszowskich Zakładów Graficznych S.A. Główny oskarżony dostał 3 lata bezwzględnego więzienia.

To już koniec prawniczej batalii. Zapadł prawomocny wyrok w ciągnącym się od kilku lat procesie rzeszowskiego biznesmena. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w czwartek w mocy wyrok 3 lat pozbawienia wolności dla Ryszarda P. Wraz z nim za kraty na 2,5 roku trafi jego zięć Marcin B. – W przekonaniu sądu wyrok sądu I instancji jest trafny i sprawiedliwy. Nie może być ani zmieniony, ani uchylony, bo nie ma ku temu podstaw – mówił w uzasadnieniu sędzia Edward Loryś. Żaden z oskarżonych nie zjawił się w sądzie na ogłoszeniu ostatecznego rozstrzygnięcia.

Chodzi o wyrok z 5 lutego 2016 r., kiedy to Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał Ryszarda P., jego syna Sebastiana P. i zięcia Marcina B. oraz Bogdana. K. za winnych wyprowadzenia kwoty ponad 14 mln zł z Rzeszowskich Zakładów Graficznych S.A. Ryszard P. został skazany na 3 lata pozbawienia wolności, ma również zapłacić 100 tys. zł grzywny. Marcina B. sąd skazał na 2,5 roku pozbawienia wolności i zapłatę grzywny w wysokości 80 tys. zł. Sebastian P. i Bogdan K. usłyszeli wyroki 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Mają zapłacić kolejno 60 i 18 tys. zł grzywny. Wszyscy czterej mają również solidarnie naprawić szkodę wyrządzoną RZG SA. w kwocie 14 mln 133 tys. 998 zł. Sąd Apelacyjny dodatkowo zasądził oskarżonym zwrot kosztów postępowania odwoławczego.

- Oskarżeni dokonywali dziesiątków różnych operacji z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego i w wyniku tych operacji oraz działań rażąco sprzecznych z interesami ekonomicznymi Rzeszowskich Zakładów Graficznych doprowadzili do przejęcia przez Ryszarda P. nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Lisa-Kuli 19. W tych działaniach Sąd Okręgowy dopatrzył się elementów winy, a więc działania te miały charakter przestępczy – mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Edward Loryś.

W ocenie sądu taki, a nie inny układ osobowy był stworzony po to, żeby osiągnąć cel końcowy, czyli przejecie nieruchomości – Mechanizm takich działań możliwy był przy wykorzystaniu szczególnych warunków osobowych i powiązań rodzinnych. Jak zeznawał Bogadan K., Ryszard P. nie zainteresowałby się zakładem poligraficznym, gdyby nie nieruchomość przy ul. Lisa-Kuli. To on następnie decydował o osobach, które będą w radzie nadzorczej i to on decydował, kto będzie prezesem zarządu. Wszystkie działania zaczęły się w momencie, gdy prezesem zarządu został Marcin B., osoba młoda i bez doświadczenia, ale zięć większościowego udziałowca Ryszarda P. – kontynuował sędzia Loryś.

Sąd uznał, że wyznaczona oskarżonym przez sąd I instancji kara jest sprawiedliwa i nie może być zmieniona.

Z wyroku zadowolona jest prok. Marta Steciak reprezentująca Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie. – Wyrok jest satysfakcjonujący, bo to były lata pracy prokuratury i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Wyrok jest prawomocny, ale stronom przysługuje złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Złożenie jej zapowiedział już pełnomocnik Ryszarda P. mec. Piotr Blajer.

Katarzyna Szczyrek

do “Znany biznesmen Ryszard P. idzie do więzienia”

 1. alex

  Podkarpacki Bernard Mardoff, zapewne tez bez ekonomicznego wykształcenia i tez bazował na zaufaniu rodziny i znajomych,ale nie przebierał w środkach.Film premiera była na kanale HBO i wypisz wymaluj pasuje chyba do wszystkich ,,arcyoszustów,,.Mardoff skoczył więzieniu stanowym z wyrokiem 150 lat bo w USA jest sumowanie wyroków za każde przestępstwo

 2. Lut

  Na HBO jest film ,,Arcyoszust,,rok prod 2017 pasuje do sytuacji jaka jest na Podkarpaciu

 3. ROMAN

  No ale przed zamknięciem w sanatorium to by chyba wskazane było przepędzenie tego Pana w skarpetkach po ul. Pańskiej – no nawet po tej nierównej kostce. To by była atrakcja jak w średniowieczu – no bo były Prezydent obiecał ze złodziei to będzie gonił w skarpetkach – to by sie choć jedna obietnica spełniła od 1989r

  • elka

   W czasach okupacji to na obecnym placu Zwycięstwa i była szubienica i na oczach gawiedzi wieszano złodziei.Teraz w demokratycznym państwie nie tylko za czasów SLD ale i PO złodziejom sprzyjały przepisy prawa i przekupni urzędnicy,ministrowie S.P. nie mówiąc o prokuraturze która zamiatała sprawy pod dywan.Bo jak sprawa nie trafi do Sadu to jak może być ktoś skazany.Ale i w sadach nadal jest dużo nieprawidłowości bo trzeba przyznać że środowisko sędziowskie nie całe jest skażone.Ostatnio coś się zmienia,do sądu już nie idzie sie jedynie po wyrok ale bywa coraz więcej wyroków adekwatnych do winy jaka ludziom wyrządzili skazani.Jest jeszcze jeden problem z naprawieniem szkody bo długo prowadzony proces i brak zabezpieczenia sprawia, że skazani nie mają żadnego majątku. Co ciekawe ne mają nawet zamiaru naprawić choć części szkody jaka wyrządzili.

 4. Przemysław

  Jest coś takiego, jak przepadek majątku pochodzącego z przestępstwa- nie doczytałem tutaj, żeby coś takiego zasądzono. Czyli Podkulski pójdzie do „sanatorium” i zza krat będzie zarządzać swoim imperium…

  • janina

   …i dlatego właśnie Ziobro robi reformę kasty sądowo-prawniczej a ta kwiczy w lewackich mediach.

  • elka

   Jakie jego imperium to majątek oszukanych ludzi i banków. Galeria Rzeszów (City Center) kiedyś dostała od PBS 391 mln zł,teraz ma nowego wierzyciela z Berlina.

 5. Iwona

  A co teraz będzie z przyjaciółką ( pracowała w wydziale architektury),która jak pracowała w urzędzie to nie stać jej nie było na bułkę( jak mówiły koleżanki z pracy) .Teraz to śmigą samochodami inwestor i nawet zarobiła na nowy dom i mieszkanie dla syna.Praca w urzędzie to była podobno dla nie porażka.

 6. Olek

  A na mur więzienny przylecą szpaki spod Jasła na koncert.

 7. batman

  Tak będzie galeria dla skazanych i jeszcze występy galerianek z naczelna amerykańską gwiazda Joanną która w majtkach trzymała zwierz futerkowe.

 8. mujy

  Być może otworzy w ZK jakąś galerię ? :D :D :D

 9. Biały Miś

  Niektórym to nawet tytuł doctora nie pomoże tyle sobie nazbierali materiałów dowodowych na swoja konspiracyjna działalność nawet jak aktem darowizny przepiszą aktywa na rodzinę.Teraz nikt w tych cyfrowych czasach nie jest anonimowy,to tylko system i zbiór ciągów zero-jedynkowych.

 10. karol

  Niektórzy nawet wolą ścigać królika niż żeby sam się zgłosił do wyznaczonego ośrodka karnego.Teraz przyjadą do Rzeszowa podobno ważni ludzie z tzw ,,grupy trzymającej władzę,, i bedą udawać że chcą go wspierać i bronić.Ale będą to tylko pozory bo w ten podkarpacki ,,kociołek,, może wpaść więcej osób.Do kogo zapuka grupa wypadowa z Zaczernia.

 11. Aldona z pigalaka

  On ma w dupie dobre imię. Liczy się kasa, a nie dobre imię.

 12. ;-)

  Nawet jak Ryszard P. pójdzie siedzieć i odbędzie karę, nadal pozostanie dla wielu PANEM Ryszardem, który wiele „może”. Więc tak czy siak lepiej mu się kłaniać.

 13. wezyr

  Czy Ryszard wraz z zięciem się teraz poważnie rozchorują i wniosą do Sądu – Wydziału Wykonawczego o 151 & 1 kkw.

 14. wewe

  Gratulacje dla Prokuratury !!!

 15. olek

  Jest wielce prawdopodobne, że będzie również kasacja sprawy Andrzej M. poprzedniego udziałowca który drenował spółkę w latach 2000-2003 a od którego odkupił udziały sierż z KM MO z Jasła Ryszard P(57) .Udziały te odkupił w 2003 roku w/w inwestor kiedy ten siedział w areszcie i potrzebował 144 tyś na kaucję.Za gdańskiego oszusta z spółki Inwestor Andzrej M,który drenował nie tylko zakłady poligrafczne ale również mięsne(Kościerzyna) poręczył osobiście wwtedy marszałek Sejmu – Donald T,kolega z Uniwersytetu Gdańskiego którzy razem pracowali w spółdzielni u śp.Płażyńskiego który zginął w Smoleńsku.

  • lolek

   Donald T. NIGDY nie był marszałkiem sejmu!

   • polko

    To ty chyba słaba masz pamięć historyczna. Nie tyko był marszałkiem Sejmu ale też w Zakładach Graficznych organizował pierwsze spotkanie wyborcze Platformy Obywatelskiej w budynku administracyjnym,zapytaj szefa RARR albo szefowej z ul.Szopena i jej zastępcy który była przez chwile prezesem spółki RZG SA przed Wackiem S. z Jasła który się podobno przekręcił przez nad używanie środków uśmierzających..

    • lolek

     Nie mam ” pamięci historycznej” (cokolwiek miało by to znaczyć)! Mam zwykłą pamięć i z całą stanowczością stwierdzam: DONALD T. NIGDY NIE BYŁ MARSZAŁKIEM SEJMU!!!

 16. andrzej

  3 lata wczasów a pieniądze zagrabione przez tego cwaniaczka dalej na kontach śmiesznej rodzinki !!!!!!

 17. Jankes

  Jesteście naiwni …nigdy nie pójdzie odsiedzieć wyroku . hihihihihi

 18. mucha CC

  Podobno jak sprawa trafiła pierwszy raz na wokandę do sadu apelacyjnego to nie był pewny czy od razu nie dostanie wyroku potwierdzającego.Dlatego po cichu wyjechał przez rozprawa do USA.Już teraz podobno służby amerykańskie ( to chyba i już i polskie0 wiedzą gdzie się i u kogo z kim zatrzymał i w jakim apartamencie w NY..

 19. Ewa

  Skonfiskować cały majątek pochodzący z przestępstwa,przecież został chyba wprowadzony do prawa karnego przepis o rozszerzonej konfiskacie.a wiec nawet jak przepisał na inne osoby a ta osoba nie udowodni skąd ma majątek nie potrafi udowodnić to majątek przechodzi na Skarb Państwa. W tym przypadku nie może być tak, że sam sobie do spółki w której ma udziały większościowe wpłaci rekompensatę.Udziały w spółce przejął z naruszeniem prawa a wiec w wyniku fikcyjnego wkładu więc zmienił się powinien parytet udziałów w spółce i uchwały Rady Nadzorczej powinny być unieważnione.Mało tego spółka i jej udziałowcy powinni mieć roszczenia do odsetek bo wycena była na rok chyba 2008,teraz samo prawo wieczystego użytkowania ma zdecydowanie większą wartość nie mówiąc o budynkach które były kiedyś właśnością spółki RZG SA a nie Grafiki z o.o.Spółka RZG SA straciła korzyści z dzierżawy tych pomieszczeń a to były zyski z każdego roku jakie miała by spółka gdyby nie doszło do oszustwa.

 20. Ewa

  Skonfiskować cały majątek pochodzący z przestępstwa,przecież został chyba wprowadzony do prawa karnego przepis o rozszerzonej konfiskacie.a wiec nawet jak przepisał na inne osoby a ta osoba nie udowodni skąd ma majątek nie potrafi udowodnić to majątek przechodzi na Skarb Państwa. W tym przypadku nie może być tak, że sam sobie do spółki w której ma udziały większościowe wpłaci rekompensatę.Udziały w spółce przejął z naruszeniem prawa a wiec w wyniku fikcyjnego wkładu więc zmienił sie powinien parytet udziałów w spółce i uchwały Rady Nadzorczej powinny być unieważnione.Mało tego społka i jej udziałowcy powinni mieć roszczenia do odsetek bo wycena była na rok chyba 2008,teraz samo prawo wieczystego użytkowania ma zdecydowanie większą wartość nie mówiąc o budynkach które były właśnością spółki.Spółka RZG SA straciła korzyści z dzierżawy tych pomieszczeń a to były zyski z każdego roku jakie miała by spółka gdyby nie doszło do oszustwa.

 21. lolek

  Sprawa rzeszowskiego układu jest podobno na ukończeniu tylko czekać na celowane kontrole przez odpowiednie agendy do tego specjalnie podobno powołane.

 22. panW

  To teraz czas na bandę Burego i grupę Tadka. Oby jak najszybciej.

 23. adam

  Teraz nie ma co się dziwić dlaczego remontowali cele w Załężu,i podobno powierzchnia na pacjenta wzrosła, styropian podobno kładli na mur więzienny.Czy sam się zgłosi czy na siłę go doprowadzą.Ale najważniejsze czy naprawi szkodę i wpłaci na konto nie tylko spółki ale wykupi udziały od pracowników.Chyba podobno trzeba komornik ma szukać aktywa po całym świecie.A może powinni z nim odpowiedzieć ci co mu pomagali w przejmowaniu majątku od Skarbu,może tam jest schowany majątek.

 24. lisek

  Sierż milicja drogowej spod Jasła zaczynał od dmuchania ryżu i pakowaniu w woreczki.Póżniej za te srodki rozpoczął zajmować się handlem od CH Europa I.Pożnie już wraz z 3 kolegami zajmował się przejmowaniem obiektów i adaptacja na centra handlowe,tak powstała Europa II.To był w tych latach strzał chyba w 10.Inwestor stosował niestandardowe metody,budował nawet bez zezwolenia a i atk pożniej wszystko zostało legalizwoane przez władze miasta i radnych.Inspirował się i brał szkolenia od gdańskich oszustów i krakowskich specjalistów m.i.n z Funduszy Zamkniętych Forum gdzie inwestor był podobno zatrudniony jako doradca finansowy.Aby jak najszybciej nadmuchać spółki stosował tzw oscylator aportowy.Nie stać go wtedy jeszcze było na przystąpienie do prywatyzacji zakładów,mało tego, nie był inwestorem branżowym. Ale przecież zawsze ktoś się może taki znajdzie co załatwi i wydrenuje spółkę lub załatwi w zamian za udziały popisanie umowy w MSP.Tym procesem przygotowania zakładu do przejęcia i załatwieni korzystnej umowy zajmował się kolega z Jasła Bogdan K. dłużnik inwestora a zarazem podkarpacki baron Stowarzyszenia Ordynacka,przyjaciel dawnej ,,grupy trzymającej władzę.To przedstawiciele tej grupy byli często widziani w Miłocinie,mało tego zakłady nawet drukowały książkę R. Kwiatkowskiego,,Jaka wielka katastrofa,,Za 40 % akcji spółki RZG SA lub równowartość 6 mln zł udziałowcy spisali umowę ale jak zawsze kolega umowy nie dotrzymał.

 25. rychu

  W końcu można by rzec. Powinien oddać wszystkie nielegalnie zarobione pieniądze, przez trzy lata Rzeszów odpocznie i się przewietrzy. Ciekawe na jaką chorobę zapadnie :)

 26. gazda

  A przepadek zysku uzyskanego z przestępstwa? Gdyby nie ukradli Zakładów Graficznych, nie było by Galerii Grafika, a gdyby nie było Galerii Grafika, nie było by Galerii Rzeszów. Więc teraz wszystko będzie Skarbu Państwa?

 27. zomaowiec

  Dobre i tyle bo za PO PSL nic by nie dostał szkoda tylko ze nie zaczął sypać moze jak mu kakao trochę poruszają będzie chciał wyjść to zacznie prawdę mówić

 28. jeży

  A kasę którą „wyprowadził” odda ??? Jeśli nie to wyrok bez znaczenia.

 29. ROMAN

  Czyli teraz podatnicy zpewnią tym Panom : wikt/ opierunek/ dach nad łbem/ kąpiel. / lekarza/ rozrywke/ wszelkie wygody / kapłana/ ponadto są chronieni za grubymi murami 24/24
  A jak by tak jak w średniowieczu co : lochy pod wieżą i dwa kubły : jeden z paciarą do jedzenia a drugi do srania o to by była kara a w ramach przywracania do życia w społeczeństwie co dwa dni 3 dni w kamieniołomie albo kucie tuneli na planowanej drodze do Barwinka
  O i wtedy była by kara

  • Aldona z pigalaka

   ROMAN, słusznie zauważyłeś, że podatnicy zafundują tym panom różne rozrywki. Ja się jednak cieszę z takiego obrotu sprawy, gdyż zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że chłopaki spod celi zapewnią im rozrywki o którym nawet „fizjionom” się nie śniło i oby tak się stało. Uważam, że zasłużyli sobie na całą gamę więziennych uciech, na wolności żyli ponad stan, popijali szampana, zagryzali kawiorem, wókól nich było całe mnóstwo pięknych kobiet, niech więc i teraz seksu im nie zabraknie.

   • rzeszowiak

    A jak znowu cela będzie za duszna to dostanie swoje miliony odszkodowania?

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.