Rząd chce karać… uczciwych

Donald Tusk i jego ministrowie wpadli na kolejny „genialny” pomysł, jak pognębić Polaków. Fot. Archiwum

KRAJ. Szokujący projekt zmian w podatku VAT. Państwo nie radzi sobie z gospodarczymi przestępcami.

Rząd przygotowuje szokujący projekt zmian w ustawie o podatku VAT oraz ordynacji podatkowej. Przepisy te wprowadzają solidarną odpowiedzialność kupującego za to, że dostawca lub sprzedający nie zapłacili za produkt podatku VAT.

Projekt został opublikowany 1 marca i rząd proponuje go jako metodę zwalczania oszustw. Chodzi tu o obrót m. in. paliwem bez podatku VAT, a także stalowymi prętami również z pominięciem podatku od towarów i usług. To najgłośniejsze ostatnio sprawy, możliwe jednak, że nie jedyne.

Nieuczciwi wykorzystują luki
Przestępstwa te polegają na wykorzystywaniu luk w prawie o VAT. Nieuczciwe firmy przepuszczają towar przez łańcuszek firm słupów, wystawiane są puste faktury. Na końcu towar jest sprzedawany do uczciwej firmy. Często po okazyjnej cenie, ale nie zawsze po rażąco niskiej. Zysk oszustów to niezapłacony VAT.

Na tych VAT-owych przekrętach rząd traci setki milionów, jeśli nie miliardy złotych. Jednak pomysł na walkę z oszustami gospodarczymi może budzić co najmniej konsternację. – Nabywca, nawet gdy nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł się dowiedzieć, że uczestniczy w transakcji oszukańczej, może być zmuszony do zapłacenia VAT zamiast dostawcy, oszusta – alarmuje Business Centre Club.

- W przypadku wejścia tej regulacji np. nabywając paliwo na stacji benzynowej będziemy mogli być pociągnięci do odpowiedzialności, jeżeli dana stacja nie zapłaci podatku VAT! – ostrzega Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, i zachęca do oprotestowania tej ustawy.

Skazać można każdego
Odpowiedzialność nabywcy ma powstawać wówczas, jeżeli nabywca “wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony przez jego dostawcę”. Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej.

Przedsiębiorca ma odpowiadać “solidarnie”, jeśli ktoś od kogoś coś kupił i nie zapłacił podatku VAT na konto Urzędu Skarbowego. – Skąd mamy wiedzieć czy ktoś, od kogo kupujemy zapłaci podatek, czy nie – dopytują przedsiębiorcy zrzeszeni w ZPP. – Jaki mamy na to wpływ? Skąd mamy wiedzieć, co to jest “cena rynkowa” wg Ministerstwa Finansów?

***
To, co zaproponował rząd w uprzywilejowanej pozycji stawia przestępców. Bo jeśli państwo nie jest w stanie ich łapać, to “mądre głowy” wymyśliły, że łatwiej łapie się uczciwych przedsiębiorców, bo oni się nie ukrywają i niczego się nie spodziewają. Za podatek wyłudzony przez oszusta zapłaci przedsiębiorca, który miał pecha zostać jego kontrahentem. W ten sposób państwo, a zwłaszcza aparat skarbowy, popularnie zwany fiskusem, przyznaje się do swojej bezsilności i bezradności wobec przestępstw gospodarczych. Wystawić mandat za to, że sklepikarz nie wystawił paragonu kontrolerzy skarbowi potrafią, ale wyśledzić setki tys. ton “ lewych” stalowych prętów już nie.

Artur Getler

do “Rząd chce karać… uczciwych”

 1. yyy

  rudemu się już po..o całkowicie w łepetynie

 2. Ambroży

  Wystarczy dziś poczytać na portalu TVN24 art. dotyczący spraw związanych z posłem R.P i całą gangsterską otoczką i zapytać czy w takiej sytuacji ( brak inf. w oświadczeniu poselskim wzmianki o kilkumilionowych
  pożyczkach) nadal powinna w polskim parlamencie egzystować legalnie partia Palikota??.

 3. czes

  Kpiny zamiast karać zdecydowanie złodzieji to rozmywa się odpowiedzialność, ale czego spodziewać się od partii kipiącej aferami. Zresztą przypomnijcie sobie jak nazywano kiedyś KLD z którego pochodzi czołówka PO.

 4. Donald von Rudy

  Rudy wypier……. bo jak cie widze ziemniaki mi z piwnicy spier…….

 5. rodzic

  wogole to nie ma nic wspolnego z uczciwoscia tylko ten rzad z niczym sobie nie radzi nawet ze sciaganiem podatku VAt ale po co sie ma tam ktos trudzic zrzucim temat na podatnika on wszystko przyjmie lud postraszyc Urzedem Skarbowym a my sie delektujemy rzadzeniem tego motlochu

 6. esque

  jesli to sposob na uczciwosc sprzedajacych to czemu to krytykujecie? widac sami jestescie nieuczciwi a uczciwosci wymagacie. jako rozwiniete spoleczenstwo za jakie chcemy sie uwazac powinnismy zwracac uwage na to skad i co kupujemy.
  to tak samo jak kupimy kradziony rower – po prostu wspolodpowiadamy.

 7. rogol

  W Canadzie od dawna placi VAT kazdy kupujacy czy placacy za usluge.

 8. fakju

  TUSK Z CAŁĄ BANDĄ ELITY NA SZUBIENICE

 9. ROMAN

  no to jeszcze uwzględnić należy obrót ; lokomotywami / stalą profilową / samolotami i rakietami .

 10. andrzej

  Komu ONI służą bo napewno nie POLSCE i POLAKOM,zdrada!,zdrada!,zdrada! voksdojcze i komuchowscy + żydo-komuna

 11. blokers

  codziennie rano nasłuchuje czy aby nie zbankrutowal Zus,a to zbliza sie wielkimi krokami.

 12. Ambroży

  A co może u nas w Kraju jeszcze szokować , chyba tylko trwanie tego nierządu wbrew oczywistym faktom. Głównym argumentem straszenia przeciwko rządowi PIS -u była walka z korupcją, m.innymi późniejszym zwolnieniem szefa CBA Kamińskiego. Każde dorosłe rozgarnięte dziecko może wymienić kilka nierozwikłanych afer czy wymienić przypadki spotkania się z firmami słupami. Ale aby dorżnąć do reszty co uczciwszych biznesmenów , trzeba działać właśnie tak , a nie inaczej, czyli chronić swoich!!
  Próby więc trwają !. Jak nie wychodzi z radarami, no to jazda po rozgrzanych sądach i aplikowaniu wysokich grzywien, Budżet Rostowskiego musi się zamknąć. Kończę pytaniem do prasy centralnej : a jak tam idzie handel kradzionymi w USA futrami żonie skarbnika PO?, co dalej aferą w SN, aferze paliwowej, niebyłej hazardowej, wreszcie AMBER GOLD??, lotniska w Modlinie itd..

 13. wulkanr

  ale czemu się dziwicie .
  w naszym kraju uczciwie płacący lokator będzie płacił coraz więcej bo nieuczciwi nie płacą(przeważnie bogaci)
  zmienia się ustawę śmieciową dlatego że nie można złapać czy ukarać kilku którzy wyrzucają śmieci do lasu
  abonament coraz droższy dla tych co płacą bo jest ich coraz mniej
  po prostu w wyniku swojej nieudolności sięga się po środki najprostrze
  a co będzie jeżeli wszyscy przestaną płacić
  a ten przemądrzały ze zdjęcia otoczył się banda niekompetentnych cwaniaków i wciska ludziom kit(co prawda umiejętnie bo jeszcze masa daje się nabierać)
  czas na obywatelskie nieposłuszeństwo żeby chronić nasz kraj

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.