Rząd chce ograbić działkowców!

- To jawny skok na naszą ziemię. Mamy tu warzywa i działki po prostu żywią nasze rodziny. Jesteśmy oburzeni tym pomysłem. Kogo będzie stać na tak wysokie opłaty? – pytają zdenerwowani działkowcy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Po zmianie ustawy, czynsz dzierżawny za ogródki działkowe wyniesie od kilkuset do 20 tysięcy złotych rocznie.

Miliony właścicieli ogródków działkowych w Polsce może stracić swoje ogródki. Nie będzie ich stać na utrzymanie tych miejsc, bo po wprowadzeniu nowych przepisów będą zmuszeni odprowadzać ogromne kwoty do gmin. Za posiadanie w miastach takiego rarytasu jak działka wypoczynkowa,  trzeba będzie zapłacić od kilkuset do nawet 20 tys. zł rocznie. Dlatego też od soboty (23 bm.) do 29 czerwca działkowcy będą protestować.

Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców rozesłała ulotki do działkowców (w naszym regionie trafiły one do 70 tys. osób), w których zaalarmowano żeby właściciele ogródków walczyli o swoje prawa. W przyszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny zajmie się Ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych.

Już wiadomo, że opłaty za dzierżawę ogródków byłyby naliczane według rynkowej wartości gruntu. Wtedy będzie zagrożony byt wielu działek i ogródków.  Teraz według obowiązującej Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych, działkowcy mają prawo do nieodpłatnego użytkowania terenu i zwalnia ich z podatków.

– W ulotkach, które rozesłaliśmy działkowcom informujemy, że po zmianie ustawy, czynsz dzierżawny za ogródki wyniesie od kilkuset do 20 tysięcy złotych rocznie – mówi Agnieszka Sycz, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie. Podatki – nawet 700 zł rocznie za działkę i altanę. Właściciele ogródków stracą obecne prawa do działki. Ogrody zostaną podporządkowane gminom, a działkowcy nie będą mieli własnego samorządu, jakim jest PZD.

Tygodniowy protest działkowców będzie polegał na oflagowaniu ogrodów i wysyłaniu listów do Trybunału Konstytucyjnego.

***
Jak mówią działkowcy wprowadzenie znaczących opłat za korzystanie z ogródków to skok na ich ziemię. Jeżeli nie zapłacą czynszu i podatków, to stracą te grunty i przejmą je gminy. Teraz za korzystanie z terenu, na której są działki oraz za prąd i wodę, ich właściciele płacą około 200 zł rocznie. Jeżeli zmienią się zapisy ustawy, to te opłaty będą kilka, a nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt razy wyższe. Działkowcy to przede wszystkim emeryci, których nie będzie stać na tak wysokie opłaty. Nie dość, że rząd daje starszym osobom marne emerytury, to jeszcze zabierze im miejsce, gdzie mogą wypocząć.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZUZA
ZUZA
7 lat temu

RZĄD CHCE ŻEBY RODZIŁO SIĘ WIĘCEJ DZIECI HA HA NIECH SAMI RODZĄ BO DOBŻE ZARABIAJĄ I NAS OKRADAJĄ NAWET Z BIEDNYCH DZIAŁEK

kinga
kinga
7 lat temu

ze wszystkiego nas RZĄD OKRADA . GDZIE NASZE DZIECI MAJA SIĘ PODZIAĆ JAK PLACE ZABAW SA ZALUDNIONE POZA TYM NIE MA GDZIE ZAPALIĆ OGNISKA ANI GRILA I OD POCZAC NA Świeżym powietrzu . RZĄD NIECH ZACZNIE OD SIEBIE ZA BIERAC TE PREMIE , ULGI, WYCIECZKI ZAGRANICZNE I HEKTARY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LUDZIE NIE DAJCIE SIE OGRABIC TRZEBA WYJŚĆ NA ULICE I PROTESTOWAĆ TERAZ WEZMĄ NAM DZIAŁKI A ZA NIEDŁUGO DOMY

krzysztof
krzysztof
8 lat temu

zabranie działek ludziom starszym,bardzo sprytny pomysł na eutanazje,jeszcze zamiast zasiłku pogrzebowego rodzina powinna płacić podatek od wywozu nieczystości ,po co zwiększać wiek emerytalny jest jeszcze wiele pomysłów aby okres godnego odpoczynku po wielu latach pracy zamienić w koszmar,który i tak już ma miejsce,nikt nie pomyśli o tym że człowiek w podeszłym wieku uprawiający ogródek mniej choruje jest czynny ruchowo,niż ten siedzący przed telewizorem.myślę że działka jest świetnym miejscem do podładowania akumulatorów i wyciszeniem się ale czy o to chodzi bo dobry emeryt to martwy emeryt a jeszcze lepszy to niedoszły emeryt w stanie spoczynku

olga
olga
8 lat temu

juz nie maja sie do czego przyczepić ,jak ktos nie ma domu z ogrodem to dla niego działki sa idealnym miejscem do posadzenia roslin ,owocow ,warzyw i do zabawy dla dzieci ..ja z mezem nie mam jeszcze dziecka ale wzielismy dzialke i robimy na niej zeby w przyszłości moc wyjsc na spacer zrobic rodzinnego grilla i porozmawiać …ludzie co się dzieje….dlaczego oni w rządzie nie oddadzą swoich ogrodkow kolo domu tylko biedniejszym zabierają .. nawet ludzie bogatsi maja działki ,poniewaz mieszkaja w blokach itp.ale ludzie lubia ogrody dzialkowe ,poniewaz panuje tam miła atmosfera ,są one polożone daleko od dróg ,spalin… Czytaj więcej »

Leland
Leland
8 lat temu

PO i PSL +Palikoty to mafijne marionetki. Ludzie otwórzcie oczy: skąd oni się wywodzą? To oni obalili rząd Olszewskiego, bo bali się lustracji i ujawnienia zdrajców. PO to poTWÓR służb PRLu. Czego nie dotkną to rozp…lą. Teraz jeszcze grasujący cichy zabójca (ok 17 niewyjaśnionych „samobójczych”zgonów)- robiący czystki na najwyższych szczeblach biznesu. Narzekacie, że szkoły i mdki zamykają, ludzie umierają w przychodniach szpitalnych, jaka jest pomoc dla samotnych matek 60 zł- KPINA…..ale siedzicie cicho przed telewizyjną tubą i słuchacie tych bzdur o sukcesach, że musimy tylko uwierzyć i broń Boże kogoś krytykować bo to popsuje stosunki międzynarodowe. Rodacy ci kolesie z… Czytaj więcej »

beata
beata
8 lat temu

Kolejny atak na ubogich Polaków. Nie dać emerytury, wprowadzić podatek kaktastralny i zabrać ludziom działki które są całym ich życiem i niejednokrotnie dla biednych emerytów dodatkowym źródłem utrzymania. Brawo rządie PO. Nie głosowałam na PO i mam czyste sumienie. Ale jak tak dalej pójdzie ludzie wyjdą na ulice i poleje się krew.

Zenek
Zenek
8 lat temu

Słuszne i społecznie sprawiedliwe działanie Pana Ministra Wincentego i Sp. z PO oraz ich wiernego
koalicjanta z PSL. W Rzeszowie podobnie jak w innych regionach kraju tzw. działki pracownicze
znajdują się na bardzo atrakcyjnym terenie budowlanym, który należy wykorzystać w sposób należyty.
Protesty nikogo nie interesują,działki należy zwrócić lub płacić wymagane opłaty. Dosyć darmochy..

Ludwik
Ludwik
8 lat temu

Sprzedano juz prawie wszystko Brakuje pieniedzy ! Trzeba zedrzec z najbiednirjszych ,podniesc ceny lekow i dopiachu! Doczekalismy sie rządow !!!!!! Panowie żeby zbudować normalny kapitalizm trzeba ludziom dac prace i rozsadnie gospodarować kapitałem! Jak dotąd to kapitalizm bananowy!!!

r
r
8 lat temu

też bym chciał dostać działkę….

wels5
wels5
8 lat temu
Reply to  r

To się zgłoś. W Tarnobrzegu są jeszcze wolne działki.

emigrant
emigrant
8 lat temu

Na zachodzie miec swoja dzialke to rarytas na jaki stac TYLKO BARDZO BOGATYCH LUDZI.
Nie jest wazne czy uprawia ta dzialke czy tez nie uprawia. MIEC DZIALKE TO LUKSUS !! Jak cie stac wynajac dzialke to jestes BARDZO BOGATYM CZLOWIEKIEM.
Robotnik siedzi w domu i najwyzej moze isc do parku pospacerowac.

roko
roko
8 lat temu
Reply to  emigrant

Pi*&%Sisz okrutnie.Mam dzialke na zachodzie i place rocznie w przeliczeniu 75 zl.

emigrant
emigrant
8 lat temu
Reply to  roko

Takie bajeczki to mozesz dzieciom w przedszkolu opowiadac a tym ktorzy zyja i mieszkaja na zachodzie od lat !

maciek
maciek
8 lat temu

powinni płacić po cenie rynkowej za najem , w końcu przez całe lata płacili grosze !!!!!

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Rząd miłości narodowej jest jak widać nieubłagany! No bo jak inaczej można tolerować aby bogacze emeryci za darmo i bez podatków oddychali świeżym powietrzem i jeszcze pokątnie robili ukryte zapasy żywności na zimę. Tak dalej być nie może ministrze Vincencie Rostowski wspieranym przez medialnie znanego ze spotów rekl. Min.Sawickim (PSL). Tylko równomierne ubóstwo społeczne spowoduje poparcie obecnej koalicji .