Rząd chce regulować wielkość mieszkań

Możliwe, że już niedługo mieszkania nie będą mogły być mniejsze niż 25 mkw. Fot. Wit Hadło
Możliwe, że już niedługo mieszkania nie będą mogły być mniejsze niż 25 mkw. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Czy Polacy muszą przygotować się na kolejne niezrozumiałe ograniczenia?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza określać minimalną powierzchnię użytkową mieszkań. Wedle przygotowywanego rozporządzenia, lokal przeznaczony do zamieszkania nie może być mniejszy niż 25 mkw. Pomysł nie wszystkim się podoba, gdyż chętnych na mały metraż nie brakuje. Nie to jednak jest problemem, a sama niezrozumiała koncepcja wprowadzenia kolejnego ograniczenia, które prawdopodobnie nic nie zmieni.

Nowe przepisy mają zapobiegać m.in. nieuczciwym praktykom rynkowym oraz wspomagać konsumentów. Pytanie tylko, czy jest taka potrzeba? – Rząd planuje na siłę uszczęśliwiać ludzi – mówi Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Jeżeli dla kogoś odpowiednie jest mieszkanie o pow. 20 mkw., to powinien mieć możliwość nabycia takiego mieszkania – dodaje. Nawet jeśli lokal o tak małym metrażu może wydawać się czymś niedorzecznym, to dlaczego zabraniać do niego dostępu? Resort zwyczajnie nie chce kilkunastometrowych przestrzeni, które sprzedawane są jako mieszkania. – Małe mieszkania często kupują młodzi ludzie, których nie stać na zakup powierzchni 60 mkw. – tłumaczy Dziąg. Dlatego dla wielu osób, które nie mogą pozwolić sobie na wydatek 300 – 350 tys. zł, rozwiązaniem może być niewielki lokal w niskiej cenie.

Działania zmierzające do uregulowania tej kwestii wydają się być o tyle zaskakujące, o ile zwrócimy uwagę na politykę ukierunkowaną na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków. Po jednej stronie mamy Mieszkanie plus oraz Mieszkanie dla Młodych, a po drugiej planowane ograniczenia. – Trudno zrozumieć intencje rządu – ocenia Dziąg. Czy to aby nie kolejny wyimaginowany problem, który w zasadzie w ogóle nie powinien powstać?

Kamil Lech

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
dziadowkahijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dziadowka
Gość
dziadowka

Co ty ta wis !
Prezes i PiS wi lepi co dla Polakow jest najlepse !!!

hijena
Gość
hijena

lokal o powierzchni 25 m2 dobry jest do celów zarobkowych dla osiedlowej cichodajki ,a nie dlarozwojowej rodziny 2+1.