Rząd chce zmusić samorządy do prywatyzacji szpitali

- Do przekształceń obliguje nas już ustawa o działalności leczniczej – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Obowiązek doliczania szpitalnych długów do deficytu samorządu przyśpieszy przekształcanie placówek medycznych w spółki.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych, nad którą pracuje resort finansów zakłada doliczanie szpitalnych długów do deficytu samorządu. Jednocześnie ministerstwo chce aby deficyt podsektora samorządowego malał i wyniósł maksymalnie w 2012 roku 10 mld zł, w 2013 – 9 mld zł, a w kolejnych latach – 8 mld zł. Chcąc uniknąć przejmowania szpitalnych długów samorządy, które są ich organami założycielskimi szybko przekształcą ich w spółki prawa handlowego.

– Do przekształceń obliguje nas już ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku. Póki co czekamy aż placówki prześlą nam sprawozdania finansowe. Mają na to czas do końca marca. Potem my mamy dwa miesiące na przeanalizowanie tych danych – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. – O działaniach resortu finansów na razie nie mamy wiedzy. Wstępne szacunki wskazują, że placówki podległe marszałkowi 2011 rok zakończyły ze strata ok. 50 mln zł. Ile zadłużenie wyniesie za rok 2012, kiedy będziemy zobowiązani do ewentualnego oddłużenia lub przekształcenia w spółki nie wiemy, ale biorąc pod uwagę dużo wyższe koszty utrzymania placówek mogą być większe.

Jeżeli łączny deficyt sektora samorządowego przekroczy poziom uzgodniony z rządem samorządy będą zmuszone ciąć inwestycje.
am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tośka
Tośka
9 lat temu

Jak szpitale mają się bilansować skoro za nadwykonania za rok 2009 i 2010 mają płacone 30 % ogólnej kwoty nadwykonań. Tego nie wytrzymałby żaden zakład przemysłowy nawet najlepiej prosperujący a nie dopiero służba zdrowia.Organ założycielski (czyt.Urząd Marszałkowski) nie wspiera szpitali w odzyskaniu należnej kwoty z NFZ wręcz przeciwnie. Odnosi się wrażenie, że jest to celowe działanie Organu Założycielskiego prowadzące do upadłości szpitali. Kolejne nasuwające się pytanie to ile kontroli przeprowadził Narodowy Fundusz w niepublicznych ZOZach, gdzie nie wiadomo nawet czy pacjent płaci raz z własnej kieszeni a potem jest jeszcze raz wykazywany do NFZ?

xyz
xyz
9 lat temu

Nie wolno pisać „PRYWATYZACJA”!!!! Przecież to jest „TYLKO” komercjalizacja, coś zupełnie innego. Nie słuchaliście Słońca Peru… ;-)