Rząd kantuje nas w emeryturach

Fot. Archiwum

Ekipa Donalda Tuska łamie umowę społeczną, ale i  tak nie potrafi opanować sytuacji z systemem emerytalnym.

Gdyby rząd Donalda Tuska w 2011 roku nie ukradł oszczędności Polaków które miały trafić na ich kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych nie musiałby tak drastycznie podnosić wieku emerytalnego – do 67 lat.

Została złamana umowa społeczna i Polakom zabrano pieniądze, które indywidualnie gromadzili w drugim filarze. Pieniądze z OFE – z kwot realnych – stały się pieniędzmi wirtualnymi, w przyszłości rząd musi je nam oddać ale, że nie ma i nie będzie miał z czego, więc podnosi wiek emerytalny.

Reforma emerytalna z 1999 roku była nie tylko zmianą przepisów, była także umową społeczną państwa z obywatelami. Rząd Donalda Tuska, rękoma ministra finansów Jacka Rostowskiego, złamał tę umowę. Składki płacone przez Polaków miały trafiać na dwie oddzielne “kupki” do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zarządzanego przez ZUS oraz do OFE.

 

Dwie różne kupki pieniędzy

Różnica miedzy “kupkami” jest taka, że pieniądze z FUS miały być przeznaczane na bieżącą wypłatę emerytur obecnym seniorom, ale miały być skrupulatnie zliczane przez ZUS i w przyszłości mieliśmy otrzymać emeryturę w takiej wysokości, ile uzbieraliśmy ze składek. Z tym, że na naszą emeryturę ZUS-owską będą pracować nasze dzieci i pieniądze dziś zapisywane na nasze konto będą nam wypłacane  z ich kieszeni.

Natomiast to, co trafia do drugiego filaru miało być przez fundusze emerytalne inwestowane i miało procentować w przyszłości jako dodatkowe zabezpieczenie naszej emerytury. W 1999 roku państwo niejako zmusiło obywateli do lokowania części podatku w prywatne instytucje finansowe. Wszystko w założeniu wygląda pięknie. ZUS ma pokryć bieżące emerytury z naszych składek, na naszą emeryturę zarobią nasze dzieci i tak dalej. OFE natomiast to nasze dodatkowe oszczędności, które podniosą nasze emerytury.

 W czym więc problem?

Sytuacja komplikuje się kiedy okaże się, że już dzisiaj system emerytalny ma ogromną dziurę. Wpływa znacznie mniej składek niż wypłaca się świadczeń. Obecnie ZUS zarządzający FUS-em wypłaca z niego rocznie około 160 mld zł świadczeń, głównie emerytur, ale też rent, ubezpieczeń chorobowych i wypadkowych. Ze składek wpływa zaś około 120 mld zł, które są przeznaczane na bieżące wypłacanie świadczeń. Łatwo policzyć, że manko wynosi 40 mld. Te pieniądze co roku dokłada rząd sięgając do budżetu, czyli naszych podatków. Jakby tego wszystkiego było mało, deficyt w systemie emerytalnym będzie się powiększał – według oficjalnych planów przedstawionych przez ZUS w 2017 roku wyniesie już prawie 75 mld zł. W praktyce oznacza to, że prawie podwoi się względem stanu z 2012 roku.

 Katastrofalne decyzje

Poprzedni rząd Donalda Tuska, zrobił dwie bardzo nieodpowiedzialne rzeczy. Pierwsza – to szeroko komentowana decyzja zabrania części składek z OFE na rzecz ZUS-u, który przeznaczy je na bieżące emerytury. Druga decyzja, która przeszła z mniejszym echem, to zabranie pieniędzy z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Fundusz ten powstał, bo przy reformie emerytalnej ustawodawcy przewidzieli, że będzie coraz mniej pracujących, a coraz więcej emerytów i pieniędzy będzie brakować. Dlatego część pieniędzy z prywatyzacji miało trafiać do tego funduszu i stanowić zabezpieczenie na chude lata, które tak naprawdę są dopiero przed nami. Emeryci będą żyć coraz dłużej, a zacznie ubywać pracujących i opłacających składki. Tymczasem Donald Tusk lekką ręką sięgnął do funduszu i dołożył do bieżących emerytur 7 mld zł z rezerwy na czarna godzinę. Czy tak robi dobry gospodarz?

 Katastrofalne skutki

Jak się okazało, te wszystkie manewry były bezcelowe. Dziura w FUS-ie zmniejszy się o 1 mld zł w 2012 roku, ale potem i tak zacznie rosnąć, i to w zastraszającym tempie. Państwo już za kilka lub kilkanaście lat nie będzie w stanie wypełnić swoich zobowiązań wobec obywateli, czyli wypłacić im emerytur i rent. Ekipa Tuska wpadła więc na pomysł odwleczenia momentu wypłaty świadczeń i przymierza się do podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Rząd już przewiduje, że nie tylko będzie brakowało na zwrócenie tych pieniędzy, które zabrał z OFE, ale i tego, co ma zostać wypłacone z ZUS-u.

 Skok na kasę się nie powiódł

Już podczas dyskusji o zmianach w OFE w ubiegłym roku mówiono, że to “skok na kasę”, którą Polacy odkładali na emerytury. Państwo nie mogąc poradzić sobie z sytuacją w systemie emerytalnym sięgnęło po to, co miało być prywatnymi pieniędzmi obywateli lokowanymi na indywidualnych kontach ubezpieczeniowych w drugim filarze. Już wiadomo, ze nie będzie za co spłacić tych zobowiązań i państwo chce odwlec moment realizacji zobowiązań. Podwyższenie wieku emerytalnego spotkało się z krytyką i oburzeniem Polaków. Nie ma się co temu dziwić, bo to zmiana zasad w czasie gry. Polacy opłacali składki i byli przekonani, że będą mieli drugi filar i przejdą na emerytury w określonym wieku. Teraz rząd odbiera im te złudzenia.

 Złudzenie debaty?

Zmianom w OFE towarzyszyła momentami wręcz żenująca debata między Leszkiem Balcerowiczem i Jackiem Rostowskim.. – Składki do OFE to najbardziej bezsensowny wydatek budżetowy – mówił Rostowski podczas debaty. Leszek Balcerowicz oponował i podkreślał, że minister Rostowski atakuje składki do OFE, a nie interesuje się innymi obciążającymi budżet wydatkami, jak przywileje emerytalne pewnych grup. W pewnym momencie debaty Rostowskiemu jak gdyby zabrakło argumentów i próbował grać na emocjach zwracając się do Balcerowicza po imieniu i starając się umniejszyć jego wiedzę. – Wydaje mi się Leszku, że nie rozumiesz – powiedział Rostowski. W każdym razie debata nie rozjaśniła Polakom w głowach, co tak naprawdę się dzieje i nie wyjaśniła im konsekwencji dokonanych zmian. Więcej argumentów padało ze strony Leszka Balcerowicza, ale nie doczekały się odpowiedzi ze strony obecnego ministra finansów. W końcu rząd przeforsował swój pomysł. Niebawem będzie musiał zacząć zwracać te pieniądze. Zapłacą za to oczywiście wszyscy Polacy dłuższą pracą i krótszym życiem na głodowej emeryturze.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
9 lat temu

Żródło : GP
STO DNI ŚMIECHU Z TUSKA !!!

Właśnie mija sto dni administrowania Polską przez nowy „rząd” „premiera” Tuska.

Od Nowego Roku za co by się nie zabrali, kończyło się gigantyczną wtopą. Słowem żenada, żal, wiocha i kilo mułu.

Ludzie mieli więc dwa wyjścia.

Albo brać ten cyrk na serio, co mogłoby się skończyć krwawą rewolucją bądź ogólnonarodową depresją z finalnym lądowaniem w Tworkach,

albo

śmiać się z tego.

Na szczęście roztropny Naród wybrał drugą opcję.

I git majonez !!! Mrozy odpuściły !!! Idzie nasza wiosna !!!

Krzysztof Pasierbiewicz
(nauczyciel akademicki)

roman
roman
9 lat temu

rząd chce mieć godne emerytury – ktoś musi na nie zapracować !
musi zapracowac na wracających z Irraku i Afganistanu najemników, ktos musi urobic na emerytury morderów spod Nandar Khel, esbeków i ubeków, kkoś musi na urzedników marszałkowskich, wojewódzkich i powiatowych
ktos misi zarobić na „godne” emerytury prlamentarzystów

dlatego zwykły robol musi zap …lać do 67 roku zycia !
bo tamci chcą życ „godnie” :evil:

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

jeśli wszyscy nas kantują to czy to jest nasz rząd czy może jakiś obcy – a mówiący w naszym języku co ? cały czas nas kantują od 1945 roku – pobutka !

Józef
Józef
9 lat temu
Reply to  ROMAN

PobuDka- Romanie do szkoły ucz się!

?????
?????
9 lat temu

No tak, znowu będzie na PIS… :-(

Józef
Józef
9 lat temu

A co dziadziuś , Kaczyński Ci się nie podobał , to teraz cisza>>>>>>>>>>>>>>>>!!!

wiesiek
wiesiek
9 lat temu

1001zł25gr w/g ZUS jest wystarczającą rentą z tytułu częściowego powrotu do zdrowia. Ciekawe że ludzie lekarze ZUS mnie uzdrawiają leczący nie widzą mojego uzdrowienia.Sędzina w podobnym wieku do mojego nie wie czy można się starzeć i zdrowieć i kieruje sprawę ponownie do ZUS.Wczoraj w TVP1 jakaś gwiazda chyba z PO powiedziała: żyjemy średnio ponad 30 lat dłużej.Kiedyś starcy dziś w ich latach jesteśmy ludźmi w podeszłym wieku.Dla tego słuszna jest polityka partii wydłużyć wiek emerytalny a kobietom orzeczniczkom ZUS do 76 lat