Rząd nie wypłaci odszkodowań za słupy

Rząd nie przygotuje ustawy, która umożliwi wypłaty odszkodowań dla właścicieli, którzy mają słupy energetyczne na swoich działkach. Pozostanie im więc jedynie procesowanie się w sądzie z zakładami energetycznymi. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. W skali kraju firmy przesyłające prąd winne są właścicielom działek za postawione urządzenia przesyłowe aż 18,7 mld zł.

Niestety, rząd nie wypłaci aż 18,7 mld zł odszkodowań właścicielom działek, na których stoją przesyłowe słupy energetyczne. Wprawdzie obiecywał, że przygotuje ustawę, która umożliwi wypłatę rekompensat, ale projekt upadł. Powód: trudno uregulować tytuły prawne do nieruchomości pod istniejącymi urządzeniami przesyłowymi.

Tak naprawdę jednak rząd przestraszył się, bo odszkodowania pociągnęłyby za sobą dwucyfrowy wzrost cen prądu. Skoro nie będzie odpowiedniej ustawy, to właścicielom działek pozostanie inne rozwiązanie – będą mogli w tej sprawie pozostawić rozstrzygnięcie sądom. Jednak wtedy skala roszczeń i obciążenie energetycznych firm przesyłowych będzie mniejsza.

W ubiegłym roku do PGE Dystrybucja Oddział w Rzeszowie wpłynęło kilkaset wniosków o wypłatę odszkodowań za słupy pozostawione na prywatnych działkach. Również w tym roku zgłaszane są kolejne. Każda z tych spraw analizowana jest indywidualnie i okazuje się, że wiele z tych wniosków nie może być rozpatrzonych pozytywnie. Dlatego niektórzy mieszkańcy Podkarpacia sprawy skierowali do sądu.

Okazuje się, że niezależnie od daty umieszczenia urządzeń przesyłowych (słupów) na działce, właściciel może dochodzić odszkodowania za jedynie ostanie 10 lat. Taki jest okres przedawnienia roszczeń.   W rozstrzygnięciach Temidy kluczowy będzie okres zasiedzenia służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstw energetycznych, czy użytkowały one teren w dobrej, czy złej wierze.

Mariusz Andres

do “Rząd nie wypłaci odszkodowań za słupy”

 1. Marcin

  Mam kilka informacji dla walczących z energetyką o słupy i linie energetyczne. ZE często powołują się na przedawnienie roszczeń, oraz zasiedzenie. Art.121 pkt 4k.c mówi że ” bieg przedawnienia nie rozpoczyna się , a rozpoczęty ulega zawieszeniu, gdy uprawniony nie może z powodu siły wyższej dochodzić swoich roszczeń przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania spraw danego rodzaju.” Z kolei w wyroku SN z 13 grudnia 2001 r.(sygn. IV CKN 165/01 ) sąd ten uznał, że równoznaczna z siłą wyższą jest także sprzeczna z prawem powszechna praktyka organów administracji uniemożliwiająca realizację przez uprawnionego przysługujących mu roszczeń.W świetle licznych orzeczeń SN zasadniczo do zmiany ustroju 4 czerwca 1989 r. nie było możliwości dochodzenia swoich praw w tym względzie. Tak więc panujący wówczas ustrój był siłą wyższą a co zatym idzie okresy przedawnienie i zasiedzenia do tego czasu ulegają zawieszeniu. Przy tym założeniu zasiedzenie przez Sk.P zaczęło biec od 04 czerwca 1989 r. tak więc SkP mógłby zasiedzieć prawa dopiero w 2019 r. Poza tym państwo wykonywało tzw. władztwo państwowe a to nie jest równoznaczne z posiadaniem samoistnym i nie uprawnia do zasiedzenia .Co do zasiedzenia , to zasiedzieć nieruchomość może ten kto włada nieruchomością jako posiadacz samoistny czyli zachowuje się jak właściciel tzn. płaci czynsz , podatki , ma tytuł prawny.ZE najczęściej tych kryteriów nie spełniają więc nie są posiadaczami samoistnymi w świetle prawa a co za tym idzie zasiedzieć nie mogą.Nie są to moje opinie lecz komentarze zaczerpnięte z ,,Rzeczypospolitej” z dn.29 X 2007 r. i 11 XII 2007 r. Może to komuś pomoże w tej nierównej walce czego serdecznie życzę. Pozdrawiam

 2. Mirosław

  Projekt ustawy przewidywał wypłaty ale odszkodowania na poziomie jałmużny.
  A w obecnym postępowaniu można uzyskać naprawdę duże należności.
  Po więcej informacji zapraszam na stronę:
  http://www.sluzebnoscprzesylu.com.pl

  Naprawdę warto – prowadzę również sprawę za linie nad moją działką i super wyszło.
  Pozdrawiam

  • Witek

   Witam
   Zgadza się, projekt przewiduje grosze za służebność przesyłu, a za bezumowne korzystanie z nieruchomości 5 % wartości służebności ! Co więcej, ma to nastąpić dopiero na wniosek firm przesyłowych, a przedawnieniu to ulega po 30 latach !
   Niestety niezgodna z konstytucją,prawem moralnym,niesprawiedliwa,nieuczciwa ustawa ma wejść w życie na początku 2014 r. Oby nigdy nie zaczęła obowiązywać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Artur80

  Ja prowadzę swoją sprawę razem z tą Themi. Pierwszą sprawę wygrałem po ponad 10 miesiącach przeszło od złożenia przez nich pozwu, bo elektrownia nie chciała płacić po zgodzie. Ale dostałem za to 46 tysięcy. Teraz od miesiąca jest już druga sprawa o odszkodowanie i mam nadzieję, że tą też wygram. Nie chciał rząd dać ludziom pieniędzy za ich ziemie to sąd da!

 4. Wiola

  Nie koniecznie to takie złe. Orzecznictwo się zmienia i coraz częściej sady zasądzają w postępowaniu cywilnym opłaty za służebność przesyłu i odszkodowania. Mam dwóch znajomych adwokatów z Kancelarii Themi, którzy mówili mi ostatnio, że wygrywają takie sprawy ostatnio co chwilę. Brak ustawy nie stoi na przeszkodzie, żeby dochodzić roszczenia w sądzie cywilnym – jedyne różnice to takie, że gdyby ustawa weszła to dochodzenie odszkodowania byłoby szybki, proste i kwoty wypłacane byłyby znacznie mniejsze. Teraz postępowanie jest trudne, zakłady energetyczne bronią się jak mogą, na sprawę przypadka kilka rozpraw i bez doświadczonego adwokata lub radcy szanse na wygraną są minimalne, za to wygrywane kwoty są wysokie.

  • kaska

   Witam, chciałabym prosić okontakt do kancelarii themi gdyż numery podane na ich stronie nie odpowiadaja niestety a zależy mi na szybiim kontakcie

 5. ROMAN

  no i z nowu niewolnik dostał pałą – i tak walą od 1945 roku- czy to czubek góry lodowej ? widać co jest wart niewolnik w ” swoim ” kraju.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.