Rząd PO-PSL nie zamierza rezygnować z oszczędności na niepełnosprawnych!

Zdaniem posłanki PO Krystyna Skowrońskiej, osoby niepełnosprawne mogą być zatrudniane na otwartym rynku. Fot. Arkadiusz Rogowski
Zdaniem posłanki PO Krystyna Skowrońskiej, osoby niepełnosprawne mogą być zatrudniane na otwartym rynku. Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE. Sejmik Podkarpacia przeciwny zmianom w dofinansowaniu niepełnosprawnych na rynku pracy, ale…

– Wyrażamy sprzeciw w zakresie zmian w systemie dofinansowań do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych – czytamy w uchwale, jaką na poniedziałkowej (28.10.) sesji podjęli radni województwa. Co ciekawe, za jej przyjęciem głosowali również radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, których koledzy w Sejmie najprawdopodobniej przegłosują niebawem kontrowersyjną ustawę. Odpowiedzią na lawinę krytyki ma być 4-miesięczny okres przejściowy.

Dyskusja o zmianach w dofinansowaniu miejsc pracy osób niepełnosprawnych zaczęła się, zanim jeszcze punkt został wprowadzony do porządku obrad. W obronie dotychczasowych przepisów stanęli radni PiS, Prawicy RP, SLD, poseł Stanisław Ożóg (PiS) oraz Adam Hadław z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, zaś tłumaczenia zmian, które de facto sprowadzają się do oszczędności rządu na niepełnosprawnych, podjęli się radni PSL oraz obecna posłanka PO, Krystyna Skowrońska.

Według tej ostatniej, zmiany nie będą drastyczne, a wynikają z kierunku zrównywania rynku chronionego z rynkiem otwartym. – Z rynku chronionego 10 proc. środków pójdzie na rynek otwarty, a w czwartek ubiegłego tygodnia otrzymałam odpowiedź, że planuje się co najmniej 4-miesięczne vacatio legis (okres zanim ustawa wejdzie w życie – red.), tak aby rynek mógł się do tego przygotować – mówiła z mównicy Skowrońska. Jej zdaniem, osoby niepełnosprawne mogą być zatrudniane na otwartym rynku.

– Jak się mówi w procentach, to to ładnie wygląda – ripostował radny Prawicy RP, Tadeusz Majchrowicz. – Prawda jest taka, że w 2014 roku ta kwota będzie niższa o 421 mln zł. Te pół miliarda zł Tusk próbuje znaleźć u niepełnosprawnych – dodał. Jeszcze ostrzej odpowiedział Skowrońskiej radny SLD, Edward Brzostowski: – Pani nie ma pojęcia. Tak okradać zakładów pracy chronionej nie można. To są karkołomne wyliczenia, które stworzą biedę.

Tłumaczenia Skowrońskiej rozniósł w pył Adam Hadław, dyrektor do spraw problematyki pracodawców w POPON. – My nie domagamy się większej kwoty ani nie jesteśmy przeciwko zrównywaniu rynków. Vacatio legis tylko przedłuży agonię. Zamiast planowanych 540 zł oszczędności, zmiany doprowadzą do zwolnień – przekonywał ekspert i wyliczył, że utrata 1 miejsca pracy przez osobę niepełnosprawną obciąży budżet kwotą około 1500 zł (brak składek od pracodawcy + zasiłek).

– Żałuję, że nie przedstawił pan tych argumentów na komisji sejmowej – skomentowała wypowiedź Hadława Skowrońska. Dyskusję zakończył poseł Ożóg, który zapowiedział zaskarżenie ustawy: – To jest draństwo szukać oszczędności na najsłabszych – grzmiał z mównicy.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pola
pola
7 lat temu

taką mamy właśnie władzę, byle do koryta się dopchać i o swoją d…pę dbać a resztę ludzi już ich nie obchodzi, gnoje…..

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
ZB
ZB
7 lat temu

Ustawy i prawo jakie tworzy Tusk i jego klika są stworzone pod korporacje,PO ma ludzi kompletnie w d.. Jako społeczeństwo jesteśmy mało solidarni, mało obywatelscy. Tym samym łatwi do ogrania i zmanipulowania. Czy na podkarpaciu ,nie ma już rozsądnych młodych i mądrych ludzi , tylko Rynasiewicz , Bury , Skowrońska?To towarzystwo nami gra.Nie potrafimy bronić się przed wyzyskiem, spekulacją i arogancją władzy.Czy marginalizacja osób niepełnosprawnych, nie jest oznaką tej arogancjii i nikczemnej gry, w której udział biorą nasi posłowie obecnej koalicjii PO i PSL wywodzących się z podkarpacia? Nasi wybrańcy, czyli posłowie oraz rządzący zapominają,że cyt..”To społeczenstwo w naszym kraju… Czytaj więcej »

ZB
ZB
7 lat temu
Reply to  ZB

Popełniłem błąd pisząc podkarpacie z małej litery.Przepraszam ale,to emocje

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Ta pani ma zapewne u Tuska gwarancję na dwa sezony w PE , ale jeśli ktoś z Podkarpacia złoży choć jeden głos na tę zakałę PO z Mielca , będzie współwinny wobec tych osób nad którymi się ona teraz pastwi razem z załogą J.Burego?. Dzisiejszy skandal z kupowaniem głosów w PO na Dolnym Śląsku jest ostatnim dzwonkiem aby te dwie formacje koalicji rządzącej znikły z pola rządzenia Polską!

n
n
7 lat temu

Super – pani Skowrońska ma rację. Ale czego ona wymaga od innych a nie od siebie! Czy zatrudni osobę na wózku inwalidzkim, czy osobę niesłyszącą do swojego biura poselskiego? Czy zatrudni osobę mającą choroby złożone – problemy z poruszaniem się plus padaczka itp.

Odpowiedź jest oczywista. I to jest oczywista oczywistość pani Skowrońskiej, a niepełnosprawni zostaną na lodzie!

Piep…. szyć :) takich polityków. Niekarajcie Nas niepełnosprawnych!

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  n

a moze prześwietlić biuro poselskie tej paniusi,może znajdą się tam pociotki.Niczego nie można wykluczyć

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  hijena

A może inaczej : za przykład taki kawał wcale nie do śmiechu , ale pasuje do przew. Komisji finansów : ” Polski milioner członek PO pojechał do innego milionera we Francji. Tamten pokazuje Polakowi swój dobytek: – Widzisz te dwa baseny kryte i cztery odkryte, siedem samochodów, wielki dom i czterysta hektarów ziemi. Polak zdumiony bogactwem kolegi pyta go: – Widzę ale jak się tego dorobiłeś? Francuz prowadzi go na balkon i mówi: – Widzisz tę autostradę? Dostałem na jej wybudowanie dziesięć milionów. Wydałem 3 miliony, a resztę sobie zostawiłem. Po kilku latach Francuz przyjeżdża do Polski i kolega pokazuje… Czytaj więcej »