Rząd pozbawi urzędników trzynastek?

5.qxdPODKARPACIE. Urzędnicy i nauczyciele w 2018 roku mają nie dostać ekstrapensji. Zmiany mogą dotyczyć około miliona osób.

Urzędnicy administracji rządowej, samorządowej i nauczyciele dostają trzynastą pensję. Za 2016 rok musi im być wypłacona do końca marca bieżącego roku. W sumie na ten cel z budżetu państwa wydanych zostanie aż 6 mld złotych. To będzie prawdopodobnie jednak ostatni rok, gdy takie ekstrapensje dostaną urzędnicy. O brak takiego dodatkowego wynagrodzenia nie musza się martwić za to marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

Trzynastki mają być wypłacone dla pracowników sfery budżetowej w sumie dla blisko miliona osób. Planowane są jednak zmiany. Obecnie w Kancelarii Premiera trwają prace nad kodeksem urzędniczym. Zgodnie ze zmianami mają być zrównane zasady zatrudniania i wynagradzania urzędników pracujących dla rządu i samorządu. Jedna z takich zmian dotyczy wypłaty trzynastek. Mają one zniknąć. Okrojone pieniądze na ten cel nadal będą wpływać do budżetów urzędów, ale nie będą trafiać tak jak dotąd do wszystkich zatrudnionych.

Te pieniądze byłyby wypłacane tylko najlepszym urzędnikom z zasługami, w formie premii lub podwyżki. O losie trzynastek ostatecznie zdecyduje premier Beata Szydło. Zmiany nie będą dotyczyć prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz marszałków województw. W wielu przypadkach dostaną oni tak jak dotąd po kilkanaście tysięcy złotych. Dlaczego tymi zmianami nie zostaną objęci przedstawiciele władz samorządowych na razie nie wyjaśniono.

- Trzynastki to relikt PRL. Te dodatkowe pensje nie są dziś elementem motywującym urzędników do lepszej pracy – mówi Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Urzędników powinno się nagradzać za jakość pracy i obsługi obywatela,  a nie za to, że przez cały rok codziennie przychodzili do urzędu.

Warunkiem otrzymania trzynastki jest przepracowanie w ciągu roku co najmniej 6 miesięcy. Ile wynosi trzynastka? To równowartość miesięcznej pensji. Średnie wynagrodzenie urzędnika to obecnie ok. 4,6 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak w przypadku marszałka, prezydenta, burmistrza czy wójta jest to kilka razy wyższa pensja. Trzynastek nie otrzymują premier, ministrowie, wojewodowie oraz policjanci i strażacy.

Jak twierdzą eksperci, ta nagła zmiana w sprawie trzynastek miałaby służyć oszczędnościom. W budżecie państwa brakuje bowiem pieniędzy i jakąś część z 6 mld złotych, które wydaje się na ekstrapensje, można byłoby przeznaczyć na zdania socjalne, np. na program 500 plus.

Mariusz Andres

do “Rząd pozbawi urzędników trzynastek?”

 1. imię

  CZYLI KOMUNA POWRACA WIELKIMI KROKAMI. KRAJ URZĘDNIKÓW. A SKĄD SIĘ BIORĄ ŚRODKI NA WYPŁATY, NAGRODY I 13 PENSJE URZĘDNIKÓW ??? TO ŹLI PRZEDSIĘBIORCY NA TO ŁOŻĄ ! TRZEBA PRZEDSIĘBIORCOM DOKRĘCIĆ ŚRUBĘ. A WSZYSTKO PO TO ABY PRZEDSIĘBIORCY STĄD UCIEKLI (NP. NA SŁOWACJĘ) I W KOŃCU BĘDZIE TAK JAK NALEŻY – ZOSTANĄ SAMI URZĘDNICY I KRAJ MLEKIEM I MIODEM POPŁYNIE

 2. ROMAN

  No właśnie Panie redaktorze ;
  Proszę uprzejmie o przygotowanie odpowiedniego artykułu ; ile dni zaległego urlopu za rok 2016 i z poprzednich lat posiadają wszyscy urzędnicy w naszym innowacyjnym mieście bo tych urzędów jest sporo ( ratusz – urząd marszałkowski – urząd wojewódzki – fundusz- Zus- urzędy skarbowe- urząd celny – szpitale – przychodnie – szkoły ) o wystarczy ; bo by to było ciekawe ile kaski wycieka na nie wybrane urlopy
  A mamy już styczeń i temat ciekawy – można zacząć od tych kilku Panów na fotce

 3. siwy dziadek

  Panie Ortyl jakiej firmy używa Pan farby do grzywki?

 4. atrax

  To zdjęcie to chamstwo. Co ma rząd z Ferencem? Podpinacie go już?

 5. Marek

  A ja jestem ciekawy ile już zaległych urlopów zachomikowali Prezydenci i Wójtowie na poczet ekwiwalentów po zakończeniu kadencji…

 6. roześmiany

  Ale was bolą te 13-ki. A ja ją dostanę i z radością wydam ją na jakieś bajeranckie wakacje, rozkoszując się zawiścią w waszych oczach. Na co wydam 14-tke jeszcze nie wiem. Dodam, że jestem pijącym całymi dniami kawę urzędnikiem państwowym, z pensją około 4500 zł. Nie jest to dużo ale cóż, pracuję dopiero 2 lata.
  Żartowałem, jestem nauczycielem z zarobkami 5 000 zł …. A jednak nie – policjantem pracującym za wasze podatki, które z przyjemnością wydaję. Pensja może i nie najwyższa ale za 15 lat będę pławił się w luksusach na emeryturce. Boli was to ?

  Skończcie ludzie z tą zawiścią …

 7. Szymon

  A ja pytam poważnie: Czy Księża (jako nauczyciele) też dostają 13- ki?

  • hijena

   Odpowiadam też poważnie.Klechy uczące klepania zdrowasiek do Bozi tez dostaną trzynastkę.Mało, po pieciu latach znojnej pracy z gamoniami nabywają prawa emerytalno-rentowe

 8. melania

  A CO TO SĄ TRZYNASTKI ???

  • ROMAN

   Wyjaśniam w ciągu roku to masz jak pracujesz 12 razy wypłate i kolejna wypłata Ekstra którą sobie wybrani przyznają to właśnie ta określana jako ” 13″_ często były i kolejne w niektórych zawodach ” 14″ – albo premie ekstra na koniec roku które pobierała śmietanka a niewolnikom zrobili dla dzieci dziadka mroza – np. Lata 50-60 ubiegłego wieku

 9. ROMAN

  Urzednik dostaje angaż i wie za ile pracuje to z jakiej racji ma dostawać 13-tke. Urząd to nie fabryka praktycznie nic nie produkuje żyje z tego co kolejni urzęnicy zabiorą ” niewolnikom” i sobie przydzielą jako 13- tkę – to z jakiej racji ?
  Czy to tak prawem Kaduka – Ci na szczycie drabiny przydzielają wszystkim klakierom na niższych szczeblach aby ich popierali i tak grali i śpiewali jak Ci na ostatnim szczeblu chcą – a co robią dla tych co ” leżą” pod drabiną no nic mówią że tak ma być
  A ja mówię dość z przywilejami i apanażami -

 10. hijena

  Pochwalam pomysł.Jeżeli chodzi o polityków ,to nie ma dwóch zdań.Ale za co dawać trzynastki nauczycielom.Z roku na rok rodzice musza poświęcac swój cenny czas na douczanie swoich pociechJeszcze gorszą sytuacją jest brak bezpieczenstwa w szkołach .Dzieci przychodza do domu pobite,okradzione ,a nawet zgwalcone.Na przerwach zamiast zainteresowac się tym co dzieje się korytarzach panie uczucielki* popijaja kawę i wymieniają sobie przepisy na placek z rabarbarem

  • Markiz de Sade

   hijeno
   1. Rodzice muszą poświęcać swój czas dlatego, że obecna podstawa programowa zakłada mniej godzin na opanowanie materiału w szkole. Stąd konieczność pracy w domu. Nie jest to wina nauczycieli, lecz autorów tej podstawy.
   2. Rodzice nie douczają swoich dzieci, lecz ćwiczą z nimi to, co nauczyły się na lekcjach.
   3. Bezpieczeństwo w szkołach: nauczyciele to nie ochroniarze.
   4. To nie nauczyciele okradają i biją dzieci, lecz koledzy tych dzieci, którzy takie zachowania wyniosły ze swoich środowisk, rodzin…
   5. Na przerwach są dyżury na korytarzach pełnione przez wyznaczonych nauczycieli, pozostali spędzają czas jak chcą.

   JEŻELI WIDZISZ JAKIEŚ NIEPRAWIDŁOWOŚCI W FUNKCJONOWANIU SZKOŁY TO ZGŁASZAJ JE DO DYREKCJI TEJ SZKOŁY ZAMIAST SZCZEKAĆ NA NAUCZYCIELI.

   • Oldres

    mylisz sie markizie, to wszystko o czym piszesz leży w obowiązkach nauczycieli/wychowawców, i na nic twe pokrętne tlumaczenia, np. że pon ucyciel to nie ochroniarz, mylisz się bo za to odpowiada się sądownie.

    • Markiz de Sade

     Oldres
     trochę masz i rację z tym zapewnieniem bezpieczeństwa – ale jest to obowiązkiem danej szkoły. Ale czemu czepiasz się pojedynczych nauczycieli, którzy jako podwładni wykonują swoją pracę zgodnie z poleceniami przełożonych.
     Powtarzam jeszcze raz: kieruj swe pretensje nie do nauczycieli lecz do ich pracodawców: dyrektorów szkół, burmistrzów, wójtów…

   • hijena

    de Sade jazgoczesz jak te kundle z KOD

  • Egida

   Rozwalił mnie Twój hijeno wpis, a z placka z rabarbarem wciąż się śmieję. Mówiąc poważnie- popieram Twoje stanowisko.

 11. kol

  Tam gdzie w zakładzie jest zysk tam powinna być trzynastka a dostają od prezydenta ,posłowie ,sędziowie ich całe zaplecze , żołnierze i wszyscy inni urzędasy .

  • łUKASZ

   A urząd.. działalność zysk… to chyba nie idzie ze sobą w parze :D

  • eska2012

   Jesteś właścicielem zakładu. Zainwestowałeś w niego, zatrudniłeś ludzi, ponosisz ryzyko gospodarcze, płacisz podatki, użerasz się z kontrolami. Ty ryzykujesz, pracownik robi swoje i dostaje pensję. Jak zakład wypracuje zysk, to potraktujesz to jako swój zarobek, czy podzielisz się z pracownikami? A jak ponosisz stratę, to z własnej kieszeni, czy pracownicy robią ściepę?

 12. Andrzej

  Brawo! Skończyć z jakimiś tam przywilejami z PRLowskim rodowodem!Wynagrodzenie należy się za pracę(za dobrze wykonywaną pracę).

 13. meg

  Tym bogatym to się doda, a biednym ujmie! Czemu wójtom dawać, a tym, którzy pracują na ich sukcesy nie? Rząd chyba nie rozważył problemu!

 14. WYBORCA

  Już dawno powinny być pozabierane wszystkie dawne PRL przywileje i dodatki.

 15. Lukasz

  Cóż można powiedzieć, jedynie: brawo! Szkoda tylko, iż nie wszytkim zabiorą, no ale od czegoś trzeba zacząć.

 16. Markiz de Sade

  „aż 6 mld złotych” – to jest kwota za cały rok. A ile wydaje się co miesiąc na program 500+?
  Ci, którzy te 13-tki dostają, to przynajmniej pracują…
  A jeśli już trzeba zabrać te „13-tki” to wszystkim, także prezydentom miast, burmistrzom, wójtom oraz marszałkom – czy pozostali urzędnicy to tzw. gorszy sort?
  Osobna sprawa to kwota jaką otrzymują w/w, jest ona kilkakrotnie wyższa niż dla przeciętnego urzędnika.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.