Rząd wypłaci rekompensaty niedoszłym właścicielom „malucha”

W latach 80. fiat 126p był spełnieniem marzeń wielu Polaków. Fot. Wi Hadło
W latach 80. fiat 126p był spełnieniem marzeń wielu Polaków. Fot. Wi Hadło

KRAJ. Zadośćuczynienie za fiata 126p wynosi 12 974 zł, a za fiata 1500 – 18 383 zł.

To nie żart! Ministerstwo Finansów i PKO Bank Polski szukają 263 niedoszłych właścicieli fiatów. W latach osiemdziesiątych 1,5 mln Polaków złożyło w banku przedpłatę na nabycie „malucha” i dużego fiata.  342 tys. osób zostało bez auta mimo wpłaconego zadatku, ostatecznie ponad 250 do dzisiaj nie odzyskało pieniędzy. Dziś państwo szuka tych osób i chce im wręczyć kilkanaście tysięcy złotych rekompensaty za niespełnione pragnienia sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, każdy, kto chciał mieć malucha lub dużego fiata, musiał otworzyć w banku PKO rachunek oszczędnościowy, a potem czekał na wyznaczenie terminu odbioru wymarzonego auta – zazwyczaj chętnych było więcej niż wyprodukowanych egzemplarzy, więc auta losowano. W latach 1982–1985 ponad 1,5 mln Polaków wpłaciło przedpłaty na wymarzone samochody. To ponad dwa razy tyle, ile wynosiła w tym czasie trzyletnia produkcja aut. Powstały więc gigantyczne opóźnienia w realizacji przedpłat, których w efekcie nigdy nie zrealizowano. W 1990 r. pozostało ponad 342 tys. Polaków z niezrealizowanymi umowami na zakup samochodu. Rząd wyliczył, że budżet państwa, by pokryć straty, musiałby wyłożyć ok. 4,4 mld zł.

„Realizacja przedpłat na samochody osobowe (…) została zakończona w roku 1999. W roku tym, wszystkie osoby otrzymały zaproszenie po odbiór rekompensat, a następnie w 2000 i 2001 r. zaproszenia te były kilkukrotnie ponawiane. Obecnie rekompensaty wypłacane są tylko tym osobom, które z różnych przyczyn nie odebrały samochodu oraz nie zgłosiły się po odbiór rekompensaty w omawianym okresie i nie zlikwidowały rachunku przedpłat”- tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Z raportu ministerstwa wynika, że do dziś pozostały 263 niezrealizowane przedpłaty. 244 na fiata 126p i 19 na FSO 1500. Zobowiązania budżetu państwa z tego tytułu wynoszą około 3,5 mln zł. Ich wysokość rośnie z roku na rok z powodu oprocentowania rachunku. Za malucha przysługuje obecnie blisko 13 tys. zł, za dużego fiata – ponad 18 tys. zł.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, szansa, by po blisko 40 latach odnaleźli się wszyscy właściciele przedpłat, jest coraz mniejsza. Jednak ustawa sprzed ponad 20 lat nie wskazała terminu umorzenia roszczeń państwa za niezrealizowane przedpłaty.

Wioletta Kruk

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
dobra radahijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

a kiedy Polacy dostaną rekompensaty za okres stagnacji i rządów tych nieudacznikow i oszustów POPSL

dobra rada
Gość
dobra rada

Poczekaj hijena ,Bolek kapuś wszystko wyrówna ..
jak tylko wygra w Toto Lotka to wypałaci wszystkim te 100 milionów ,co jak dobrze pamiętacie obiecywał ….a potem zapraszał cwaniaków zachodnich wezwaniem : „przyjeżdzajcie i róbcie interesy na głupocie Polaków”,pamietacie to chyba dobrze wszyscy ,ale o tym ,to wam już żaden „najemny ogłupiacz” , zwany omyłkowo „redachtorem ” tu nie wspomni :-)))