Rząd z Polaków zrobi kaleki

- Źle zarządzano funduszami emerytalnymi, zmarnowano pieniądze i teraz rząd chce tym obarczyć starsze osoby wysyłając je na emerytury dopiero w 67 roku życia – oburza się Kazimierz Łukaszewicz z Rzeszowa. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Wydłużanie pracy o kilka lat i możliwość przejścia na emeryturę dopiero w 67 roku życia to zły pomysł.

Czy Polak lub Polka zbliżający się do wieku 67 lat mogą jeszcze efektywnie pracować. Raczej nie, tak twierdzą lekarze, bo z wiekiem w większości przypadków pogarsza się ich stan zdrowia. Inne zdanie na ten temat ma premier Donald Tusk, który w swoim expose zapowiedział, że mężczyźni i kobiety będą przechodzić na zasłużoną emeryturę dopiero w wieku 67 lat.

Obecnie kobiety przechodzą na emeryturę w 60. roku życia, a mężczyźni w 65. Oczywiście są też i wyjątki, bo w niektórych zawodach, jak górnik, policjant, czy kolejarz, świadczenia emerytalne przyznawane są wcześniej. Teraz rząd zapowiada, że z roku na rok, już od 2013 roku, czas przejścia na emeryturę będzie wydłużany. Każdego roku będzie podwyższany wiek emerytalny o trzy miesiące, aż do poziomu 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Już w 2020 r. mężczyźni osiągną wymagany pułap 67 lat, a kobiety o od 2040 roku.

System emerytalny trzeba było zmienić, co do tego nie ma wątpliwości. Stało się tak po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny przyznał, że nierówne traktowanie obu płci pod względem emerytalnym jest niezgodne z konstytucją. Jednak zdaniem ekspertów błędne jest podnoszenie wieku emerytalnego.

67- letnia kasjerka w sklepie?
W gorszej sytuacji będą panie w wieku powyżej 60 lat. Nie są one już tak sprawne fizycznie, ale i umysłowo jak osoby młodsze. Często mają zwyrodnienia kręgosłupa, osteoporozę (banalny upadek może skończyć się poważnym złamaniem), czy też zaćmę, która jest główną przyczyną ślepoty. Dlatego z punktu widzenia medycznego, nie jest to dobry pomysł, by osoby z takim schorzeniami pracowały np. jako kasjerka czy ekspedientka w sklepie lub fryzjerka.
Negatywnie o pomyśle rządu żeby wysyłać kobiety i mężczyzn w wieku 67 lat na emeryturę wypowiada się Kazimierz Łukaszewicz (53 lata), rencista z Rzeszowa, który dopiero w 2025 roku życia będzie mógł przejść na emeryturę. Jego zdaniem to doprowadzi doi utraty zdrowia wielu starszych osób.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Koko
Koko
9 lat temu

Ludzie nie narzekajcie.Co chcieliście to macie.Jak się lepiej postaracie to za 4 lata będzie jeszcze lepiej.
Jest faj,będzie git.Będą nam dalej wciskać kit,ale proszę jeszcze raz nie narzekajcie.

Kaptowaniec
Kaptowaniec
9 lat temu

A ja mam pomysł przy następnych wyborach wszystkich Posłów na czele z Rządem do przymusowej pracy przy autostradach na najniższych płacach do 70 lat życia. To za głupie pomysły z wyprowadzaniem pieniędzy za granicę do filarów emerytalnych no i na ratowanie banków, które roztrwoniły pieniądze a teraz wyciągają rękę do naszych kieszeni.

Piotr
Piotr
9 lat temu

Po 40 latach pracy człowiek powinien przechodzić na emeryturę chyba że chce nadal „PRACOWAĆ „(siedząc w jakiejś np:bibliotece) lub przynajmniej mieć taką możliwość. , przywilej. Nie można każdej pracy mierzyć równą miarą bo praca a praca to wielka różnica.

Jasia
Jasia
9 lat temu

Jak będe pracowac do 67 lat to potem ile będe zyła jeszcze przeciez nie zdąze skorzystac z tych moich pieniązków ale im o to chodzi zebym umarła i im została kasa

Rzeszowianka
Rzeszowianka
9 lat temu

u mężczyzn dodatkowe 2 lata aż takiej różnicy nie robi, ale u kobiet to docelowo 7! lat dłużej, a to już nie taka mała różnica. To po prostu pomysł skąd wziąć kasę na emerytury, szczególnie tych, którzy przechodzą na nią np. w wieku 40 lat i będą dostawać np. przez kolejne 30-40 lat – no ktoś musi za to zapłacić. No to trzeba Kowalskim poorać ile się da, a jak już w końcu przejdzie na tą emeryturę, dać mu jakąś „wersję głodową” przez ok. 10 lat, co z tego, że przepracował w swoim życiu tych lat 40 i wg prostego… Czytaj więcej »

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu

wprowadzic kasy fiskalne dla lekarzy i prawników, pobierac ubezpieczenie od księzy, lekcje religi przenieść do sal katechetycznych, ograniczyc administracje czyli etaty dla krewnych królika i pierdzistołków, zlikwidowac senat a posłom ująć apanazy, wycofać wojska z Afganistanu, nie kupowac złomu od jankesów typu F-16
i nie trzeba będzie wydłuzac wieku emerytalnego

acha i trawkę sprzedawać z akcyzą zamiast nabijać kasy gangsterom !