Rząd zapowiada obniżenie opłat za autostrady

Graf. Super Nowości

PODKARPACIE. Na majówkę pojedziemy taniej, ale nie wszędzie.

Rząd zapowiada obniżenie opłat nawet o połowę na autostradach znajdujących się pod zarządem państwa. Możliwe, że nowy cennik wejdzie w życie już na początku maja i na długi weekend pojedziemy państwowymi autostradami dwa razy taniej. Opłata ma zmaleć z 20 na 10 groszy za kilometr.

Niestety niższe opłaty będą obowiązywać tylko na części i tak nielicznych polskich autostrad. Tam gdzie rząd ma coś do powiedzenia ceny mają zostać ustalone drogą rozporządzenia. Jednak na tzw. koncesyjnych odcinkach ceny za przejazd dyktują prywatne spółki. Na tych “prywatnych” autostradach ceny są już dziś wyższe niż na państwowych, po rządowej obniżce, koncesyjne odcinki będą prawie 3 razy droższe od tych państwowych.

Skąd ta szczodrość władzy?
Rząd oficjalnie tłumaczy, że obniża opłaty bo chce zachęcić kierowców do korzystania z autostrad. Nie jest to jednak do końca prawda. Polsce grozi odebranie unijnych dotacji na budowę autostrad. Wszystko dlatego, że na dofinansowanych autostradach można zarabiać. Opłaty od kierowców powinny starczać tylko na bieżące utrzymanie drogi. Tym czasem W Polsce wprowadzono system poboru opłat od ciężarówek i pojazdów powyżej 3,5 tony. Rząd ma wiec więcej pieniędzy na owo bieżące utrzymanie, musi więc mniej wyciągać z kieszeni kierowców.

A 4 prawie cła państwowa
Autostrada A4 zarówno istniejąca jak i budowana prawie w całości będzie zarządzana przez państwo. Wyjątkiem jest tylko odcinek z Katowic do Krakowa, na którym opłaty ustalają koncesariusze budowy. Za przejazd tym odcinkiem trzeba płacić 26 groszy i cena ta wzrośnie 23 kwietnia do 29 groszy. Cena przejazdu pozostałą częścią A4 będzie ustalany przez rząd.

***
Wygląda więc na to, że rządowe plany nabrały rumieńców i realnego kształtu. Przy naszych zarobkach ceny autostrad są za duże na naszą kieszeń i obniżka jest polskim kierowcom potrzebna. Szkoda tylko, że rząd robi to nie dla naszego dobra ale dlatego, że zmusza go do tego Unia Europejska.

Artur Getler

do “Rząd zapowiada obniżenie opłat za autostrady”

 1. jjes

  po pierwsze , to dziwie się jak rząd wynegocjował wogóle pobieranie opłat za autostrady współfinanasowane przez UE. Na zachodzie to nie nie ma przyzwolenia .

 2. mimi

  Niczym pojedziemy autostradą z Rzeszowa do Krakowa to te stawki zmienią się jeszcze przynajmniej dziesięć razy i to z pewnością na gorsze.

 3. Józef

  Po pierwsze rząd został zmuszony do obniżki ze względu na współfinansowanie przez UE.
  Po drugie wypada ludziom narysować gdzie to będą mogli korzystać z tych będących ciągle w budowie lub remoncie odcinków autostrad?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.