Rząd znowu chce oskubać kierowców

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Wielkie łowy na kierowców już niebawem się zaczną. Na Podkarpaciu stanie 20 nowych fotoradarów

Na kierowców będzie czyhać pięć razy więcej fotoradarów, które w liczbie 300 pojawią się w lipcu na polskich drogach. Co najmniej 20 z nich trafi do naszego województwa. Wiemy już nawet gdzie się pojawią. Na te urządzenia, rząd lekką ręką wydaje 200 mln zł z unijnych dotacji. Wszystko po to by znów sięgnąć do kieszeni kierowcy.

Dziś przy polskich drogach stoi 800 masztów – straszaków. Natomiast Inspekcja Transportu Drogowego dysponuje 75 fotoradarami, które przemieszcza pomiędzy tymi masztami. Liczba urządzeń wzrośnie do 375 już w lipcu tego roku. Wszystko dlatego, że rząd zaplanował sobie łatanie dziury w budżecie za pomocą mandatów. W budżecie na 2012 rok rząd zaplanował, że ukarze kierowców mandatami na łączna kwotę 1,2 mld zł. Do marca rząd uzbierał zaledwie 4,4 mln zł. Dla poprawiania tych wyników zakupiono nowe radary, które będą ustawiane przy drogach krajowych. Na zakup nowych urządzeń rząd wyda 200 mln zł, w  większości pochodzących ze środków unijnych.

Obecnie w naszym województwie mamy około 13 fotoradarów miejsc gdzie stoją  obsługiwanych przez „krokodyle” czyli Inspekcję Transportu Drogowego. Najwięcej spotkamy ich na krajowej „czwórce” oraz na krajowej dziewiątce na odcinku od Rzeszowa do Dukli. Te fotoradary co jakiś czas są przenoszone, wiec nigdy w stu procentach nie możemy być pewni gdzie są.

Już niebawem na naszych drogach pojawi się 20 nowych urządzeń. Zapoznaliśmy się już ze wstępna listą lokalizacji nowych pułapek na kierowców i publikujemy ją obok. Jednak Inspekcja Transportu Drogowego podkreśla, że jest to wstępna lista i nie jest w stu procentach pewne czy w lipcu fotoradary zostaną rozmieszczone dokładnie tak.

***
Szkoda, że 200 mln zł z unijnych dotacji zostanie spożytkowanych właśnie na łapanie kierowców. Można się zastanawiać czy właśnie represje są sposobem do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak dotychczas ustawianie fotoradarów i zwiększanie mandatów nie zmniejszyło liczby wypadków i trupów na polskich drogach. W sumie wygląda wiec na to, że nie chodzi tu o życie i zdrowie ludzkie. A jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o…

Artur Getler

do “Rząd znowu chce oskubać kierowców”

 1. P.Wredny

  Sławomir Mrożek chyba w powieści Babie Lato opisuje kłusownika, który przez wiele lat zastawiał ostre samozatrzaski po całym ogromnym lesie, a z biegiem lat starzejąc się zakładał je coraz bliżej swojej chatki, aż takie urządzenie obcięło mu nogę pod własnymi drzwiami, gdyż był już tak stary…..
  Tak będzie z naszymi drogami, fotoradary i korki spowodują, że będziemy jeżdzić coraz wolniej, aż……

 2. kierowca

  Nie przekraczajcie przepisow to i nie bedziecie placic mandatow.

 3. miker

  Wystarczy lepszy antyradar i wiemy gdzie jest budka pełna i robi fotki a gdzie można jeszcze przycisnąć bo buda stoi pusta bez fotoradaru.
  Antyradar można uzupełnić jeszcze o CB radio i mamy wyśmienity który pomoże nam zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych chwil z użeraniem się z drogówką lub fotkami z ITD.

 4. r

  stefan – masz rację . TU SIĘ NIE DA ŻYĆ. Jazda zmodernizowaną 4 to koszmar . co kilometr 70 ,50,70
  WARIACTWO.

 5. Dr

  Oskubie tych co jeżdżą nieprzepisowo.

 6. garda

  A wszystko dla poprawy bezpiczeństwa.Świństwo.

  • Stefan

   Widać, że jeździsz tylko w niedziele do kościoła żeby poszpanować na wsi. Po polskich drogach nie da się jeździć zgodnie z postanowionymi znakami i ograniczeniami. Są tak debilnie poustawiane, że jazda zgodnie z nimi uwłacza inteligencji kierowców. Tylko debile z GDDKiA sa zadowolenie i biorą premie. To co GDDKiA wyczyniła z drogami krajowymi po modernizacjach to jeden wielki bubel. Zgodnie z ich poglądem od Tatr po Bałtyk trezba jechać z prędkością 50 km/h. Zajmie to bagatela 3 dni. A podobno jesteśmy w Europie i to drugiej prędkości.

 7. Adam

  Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami, a żaden kierowca nie straci ani grosza.

 8. wiesiek

  Od kilkudziesięciu lat kierowcy posiadacze samochodów zawsze byli i są podejrzani. Najłatwiejszym obiektem do karania można za wszystko ich karać za pasy za żarówkę za brudne auto itd.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.