Rząd znowu obciąża przedsiębiorców

Pracodawcy muszą więc opłacać coraz więcej składek, za swoich podwładnych, co za tym idzie rosną koszty pracy. Fot. Archiwum

Rząd już drugi raz w tym roku uderzył po kieszeni przedsiębiorców. Składka na ubezpieczenie wypadkowe została podwyższona na początku kwietnia. Zaledwie dwa miesiące temu wzrosła składka rentowa. Mizernym pocieszeniem jest projekt rządowej ustawy, która zniesie niekonstytucyjne przepisy o podwójnym karaniu przedsiębiorców za niepłacenie ZUS-owskich składek.

W lutym rząd podniósł składkę rentową o 2 procent. To jednak nie koniec podwyższania kosztów pracy małymi krokami. Po składce rentowej rząd podniósł wymiar składki wypadkowej, jaką pracodawcy opłacają za swoich pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Rząd podniósł ją z 1,67 do 1,93 procent wynagrodzenia. Jak szacują eksperci od grudnia 2011, a więc w ciągu 4 miesięcy koszt utrzymania jednego pracownika wzrósł dla pracodawcy średnio o 90 zł miesięcznie. Pracodawcy muszą więc opłacać coraz więcej składek, za swoich podwładnych, co za tym idzie rosną koszty pracy. Efekty są widoczne w pośredniakach. Urzędy Pracy pękają w szwach od klientów, a nie ofert pracy.

Jakby na otarcie łez rząd opracowuje nowe przepisy, które zlikwidują dotychczasową niekonstytucyjną praktykę stosowaną wobec przedsiębiorców. Otóż przedsiębiorca nie opłacający składki na ubezpieczenia społeczne, lub opłacający ja w nieodpowiednim wymiarze mógł być ukarany dwa razy za to samo przewinienia. Po pierwsze ZUS oczywiście żądał spłaty należnej składki, ale także nakładał karę finansową wysokości nawet 100 procent nieopłaconej składki. Po raz drugi przedsiębiorcę mógł ukarać sąd w ramach postępowania karnego. Teraz rząd przygotowuje przepisy, na mocy których kara nałożona przez ZUS będzie automatycznie unieważniana jeśli sąd skaże przedsiębiorcę za to samo przestępstwo. Tym samym. firma najpierw zapłaci ZUS-owi, ale jeśli sprawa trafi do sądu i sąd wymierzy karę, to przedsiębiorca zapłaci tylko raz. ZUS cofnie karę i zwróci pieniądze, a przedsiębiorca poniesie tylko (lub aż) odpowiedzialność przed sadem.

ArtG

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.