Rządowa zgoda na bezpłciowe imiona?

Obecnie jedno z zaleceń Rady Języka Polskiego mówi, że należy bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia. Fot. Bogdan Myśliwiec

Rząd przygotowuje zmiany, które zliberalizują zasady nadawania imion nowo narodzonym dzieciom.

Kasia zamiast Katarzyny, Bartek zamiast Bartosza, a także imiona, o których trudno powiedzieć czy są męskie, czy żeńskie będzie można nadawać w Polsce po tym, jak wejdą w życie zliberalizowane zasady nadawania imion. Prace nad takimi zmianami właśnie trwają.

Obowiązujące dzisiaj prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci, niedopuszczalne jest także nadawanie dzieciom imion zdrobnionych, nie mówiąc już o imionach, które są tożsame z popularnymi rzeczownikami.

Będą zmiany
W ubiegłym tygodniu, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, Małgorzata Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przyznała, że rząd chce wprowadzić zmiany gdyż: „ zwiększa się liczba małżeństw z cudzoziemcami, a także pojawiają się imiona niespolszczone, które nie dają pewności co do płci”.

Jakie skutki może mieć wprowadzenie zmian w zakresie nadawania imion?

Ogromne, bo imiona, których dzisiaj używamy wobec naszych dzieci jako zdrobnienia, będą mogły być oficjalnie wpisane do metryki urodzenia. A o ile uzasadnionym jest zwracanie się do malucha owiniętego w becik Kubuś, Maciuś czy Anula, o tyle taki zapis imion w dowodzie osobistym może się już wydawać nieco ekstrawagancki, żeby nie powiedzieć wprost śmieszny lub dziwny.

Wykaz imion dozwolonych
Pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego od lat obserwują mody na imiona i nie kryją, że fantazja niektórych rodziców już teraz wykracza poza normy, jakie narzuca prawodawstwo. Dotychczas przy rejestrowaniu dzieci w urzędach kierowali się oni radami Rady Języka Polskiego, która za zgodą Komisji Kultury Języka przygotowała „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej”.

A w zaleceniach tych językoznawcy napisali m.in, że „Imiona należą do kultury narodowej, choć pochodzą z różnych stron świata. Znaczna ich część została przyswojona przez język polski w wiekach średnich i późniejszych, co spowodowało, że stały się wyznacznikiem narodowości ich nosicieli. Przez związek podstawowego zasobu imion używanych w Polsce z tradycją chrześcijańską należą one do zbioru imion używanych w wielu krajach Europy i świata”

Nie antena, nie goździk
Jeśli chodzi o szczegóły instrukcji dla urzędników, to były one bardzo konkretne. Oto kilka z nich: „Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara. Nie powinno się nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp., ani pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta”.

Według językoznawców, imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi. Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych. Wskazane jest nadawanie dziewczynkom imion kończących się na –a. Nie powinno się stosować pisowni archaicznej. Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Wiesiek. Podtrzymuje się zakaz nadawania więcej niż dwóch imion.

Konsekwencje na całe życie
Zdaniem językoznawców, urzędnik powinien zwracać rodzicom uwagę na to, że dziecko będzie ponosić konsekwencje ich decyzji. Obce, nieprzyswojone imię będzie w różny sposób wymawiane i zapisywane. Rodzice muszą pamiętać, że forma oficjalna imienia jest używana nie tylko przez nich, ale też w różnych środowiskach przez ludzi o różnym wykształceniu.

Pomysł liberalizacji przepisów, które stały dotąd na straży dobra dziecka, ledwo się pojawił, a już jest krytykowany. Padają zarzuty, że ministerstwo ulega presji środowisk genderowych, które podważają tradycyjne rozumienie płci i promują nadawanie imion bezpłciowych. Nie mówiąc już o tym, że zniosą wieloletnią ochronę naszego dziedzictwa narodowego, jakim są polskie imiona. Bo po zmianach niewykluczone, że pojawią się rodzice, którzy zechcą swoim dzieciom nadać takie imiona jak Angel, Lolo, Fifi czy Miki i nikt nie będzie im mógł w tym przeszkodzić.

Małgorzata Rokoszewska

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MartinROMANICEKJohnd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Martin
Gość
Martin

I tak właśnie się dzieje, że chroniąc kulturę polską popadamy w śmieszność. Wycinanie mieczem orła w sercu człowieka nie uczyni go Polakiem. Jesteśmy kim jesteśmy, bo być tym kimś pragniemy. Imię tego nie zmieni. W Niemczech polskie małżeństwa nie są postrzegane urzędowo jako małżeństwa bo mają różne nazwiska (końcówka -ski i -ska to dla nich co innego). Przeważnie po decyzji o przesiedleniu podejmuje się decyzję o zmianie nazwiska kobiety. Bardzo proszę wszystkich hołdujących naszej rodzimej słowiańskiej tradycji zacząć nadawać imiona słowiańskie: (Np. Biecsław, Biecław, Biezdar, Biezdziad, Biezpraw, Brzezpraw) a nie łacińskie narzucone nam przez najeźdźców. Skończmy wreszcie z zakłamaniem, wykośmy… Czytaj więcej »

ROMAN
Gość
ROMAN

od tego się zaczyna – a za 200 lat to jeszcze będą typowo Polskie czy słowiańskie imiona ? – dla niewiedzących jakie imię nadać ;
-Jakub/ Kacper/ Szymon/ Mateusz/Filip/Michał/Bartosz/Wiktor/Piotr/Dawid/Adam/Maciej/Jan/Igor/Mikołaj/Patryk/Paweł/Dominik/Oskar/Antoni/Wojciech/Kamil/Aleksander/Krzysztof/Oliwier/Marcel/Karol/Franciszek/Tomasz/Maksymilian/Hubert/Bartłomiej/Adrian/Alan/Sebastian/Miłosz/Krystian/Łukasz/Nikodem/Gabriel/Marcin/Stanisław/Damian/Konrad/Daniel/Fabian/Błażej/Rafał/Tymoteusz/Ksawery
-Julia/ Maja/Zuzanna/Wiktoria/Oliwia/Amelia/Natalia/Aleksandra/Lena/Nikolia/Zofia/Martyna/Weronika/Anna/Emilia/Magdalena/Hanna/Karolina/Gabriela/Alicja/Maria/Nadia/Kinga/Paulina/Milena/Patrycja/Klaudia/Laura/Marta/Katarzyna/Antonina/Małgorzata/Michalina/Daria/Roksana/ Kornelia/Joanna/Iga/Kamila/Jagoda/Sandra/Nina/Jola/Izabela/Pola/Barbara/Malwina/Justyna/Blanka
-można wybierać.

ICEK
Gość
ICEK

głupi premier, głupi rząd to i głupie pomysły. Imię Donald też jest bezpłciowe – bo prmier jest bez jaj

John
Gość
John

Tak jest brawo. To jest bardzo WRĘCZ ZAJEBIŚCIE WAŻNE. Rozumiem, że ten rewolucyjny pomysł spowoduje wzrost liczy miejsc pracy, wzrost małżeństw i urodziny dzieci.

d
Gość
d

Zniszczą naród obce siły do ziemi… muzułmaniec zabija rodzinę w Gdańsku wcześniej strzelając w kolana – dziecko 14 miesiecy… taki bandyta drugi jakis tam mamed też z czeczeni trzepie kasę a polaczki durnie się bawią… i nikt nic nie powie… zero referendum na takie ważne tematy. W tv zero wartości, rząd nie robi nic by pomagać bezrobotnym, wręcz przeciwnie przykłada rękę by tu nic polskiego nie było wykończyć firmy, cukrownie, strategiczne przedsiębiorstwa sprzedać za 1% wartości ale o gejach czas jest na gadanie! Obce siły na górze – nie są to Polacy albo są ale zdrajcy – spowodowali, że dzieci… Czytaj więcej »