Rządzący zafundowali kierowcom wyższe ceny paliw?

Nowa opłata emisyjna prawdopodobnie spowoduje, że kierowcy z Podkarpacia zapłacą nawet 10 gr więcej za litr paliwa przy dystrybutorze. Fot. Archiwum
Nowa opłata emisyjna prawdopodobnie spowoduje, że kierowcy z Podkarpacia zapłacą nawet 10 gr więcej za litr paliwa przy dystrybutorze. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Zdaniem większości analityków, za nową opłatą emisyjną w kwocie 10 gr za litr paliwa zapłacą kierowcy.

Sejm uchwalił ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która od przyszłego roku wprowadza tzw. opłatę emisyjną. Rządzący zapowiadają, że koszty nowego „podatku” w kwocie ok. 10 gr za litr paliwa wezmą na siebie koncerny, jednak zdaniem ekspertów więcej za benzynę i olej napędowy zapłacą kierowcy. To niezwykle czarny scenariusz, szczególnie obserwując horrendalne stawki na stacjach benzynowych.

Nowa danina ma pomóc w rozwoju elektromobilności w Polsce oraz walce z problemem smogu. Pieniądze z jej tytułu – ok. 10 gr brutto za każdy litr paliwa – przeznaczone zostaną na ochronę środowiska oraz rozwój rynku pojazdów elektrycznych. Troska o ekologię brzmi niezwykle dobrze, szczególnie gdy spojrzymy na potencjalne zyski. W ciągu roku państwo zarobi na opłacie …ok. 1,7 mld zł! Pytanie jednak kto za to wszystko zapłaci i czy pieniądze rzeczywiście zostaną zagospodarowane w trosce o środowisko? Rządzący twierdzą, że nową opłatę sfinansują producenci, o czym głośno zapewniali już jakiś czas temu przedstawiciele m.in. Orlenu. Nieco mniej optymistyczni są jednak eksperci od rynku paliw. – Każdy koszt podatkowy przerzucany jest na konsumenta, więc nie sugerowałbym się tym co mówią koncerny – zauważa Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw E-petrol. – Gdy zmiany ostatecznie wejdą w życie to kierowcy zapłacą na stacjach benzynowych ok. 10 gr więcej za każdy litr paliwa – dodaje.

Jest drogo, będzie jeszcze drożej
Wysokie ceny paliw przy dystrybutorach na Podkarpaciu spowodowane są przede wszystkim dwoma czynnikami. Pierwszy to konflikt geopolityczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem, natomiast drugi to ciągle niska wartość złotówki. W związku z tym ostatnie miesiące to jedna wielka drożyzna, której kierowcy mają już dość. Nowy podatek paliwowy może być więc kolejnym ciosem wymierzonym w ich kieszenie. – Trzeba jasno powiedzieć, że to konsumenci zapłacą za opłatę paliwową – wyjaśnia Urszula Cieślak, analityk paliw z BM Reflex. Kolejne pytanie brzmi, czy mamy do czynienia ze zwykłą daniną czy z „podatkiem”? Rządzący unikają tego słowa jak ognia. – Niektórzy twierdzą, że to nie jest podatek, a zwykła opłata, lecz przecież koszty wchodzą w sumę obciążeń podatkowych – dodaje Cieślak.

Jest na co narzekać, szczególnie że dziś w większości dużych miast w województwie podkarpackim za litr Pb95 należy zapłacić średnio 5,03-5,16 zł, za litr Pb98 średnio 5,37-5,50 zł, za litr ON średnio 4,99-5,10 zł, natomiast za litr LPG średnio 2,09-2,18 zł. Tak wysokich stawek jeszcze nie było.

Kamil Lech

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
malinkazzAntykomuchstachuR121d2 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
malinka
Gość
malinka

Rządzący z Rzeszowa …….. ???

Antykomuch
Gość
Antykomuch

Brawo popieram pomysł rządu. Sam jestem użytkownikiem samochodu.

stachu
Gość
stachu

kiedys paliwo po 6 zł przy zarobkach 1200

zz
Gość
zz

teraz jest 1400 i to jest powód do dumy?Jak Kaczka był w opozycji pluł że akcyzę na paliwo można zmniejszyć o połowę a teraz z dziobem przy korycie już się nie da?

R121d2
Gość
R121d2

Z tych 10 groszy będą dopłaty do aut elektrycznych i wymianie dymiących węglowych pieców. Komu więc cokolwiek ukradną jak zaraz oddadzą?

OPEC to klika największych państw wydobywających ropę. Ustalają ile wydobywać. Jak ustalą małe wydobycie wzrasta cena. Elementarne podstawy ekonomii.
ODPOWIEDZ

zz
Gość
zz

Czyli zabiorą mi a komu dadzą? Tym zajebiście bogatym których stać na auta elektryczne i inne hybrydy!

Klient
Gość
Klient

Zafundujemy PISLAMOWI przegrane wybory…..Bo PISLAM to sekta

dobra rada
Gość
dobra rada

No tak ,cała ta banda KODerastów i ich „Klientów „, Patologii Obywatelskiej ,Nowośmiesznej /co już” zafundowała przegrane wybory” nawet swojemu wodzowi Ryśkowi z Madery i najnowoczesniejsi potomkowie POUBków, nazywani teraz „Rebelią Podkarpacką ,”sadzi się jak g..no na mróz ” na wybory ,puki co, „sotnia ” tych bojowników ćwiczy i już robiła manifę, w obronie specjalnej kasty złodziei pendrajwów,bo innych programów dla Polski już nie ma ,a program „gender i pedałowanie w małych peletonach ” nie wypalił ! hehehehehehehehe!

aron
Gość
aron

Głosowanie na PIS do tragedia nawet w samorządach zaczynają kraść jak i PO z PSL i SLD tylko KUKIZ

Endrju
Gość
Endrju

Pis-Po-Psl-sld jedna banda- by żyło się lepiej!

dobra rada
Gość
dobra rada

Coś w tym jest Endrju ,przypomnijmy sobie tylko, kto nam zafundował najdroższy gaz na świecie i to na wiele lat ,ale o tym POUBecka propaganda i Tefałszeny milczą, za to złotouści przedstawiciele Paki Starych Lumpów ,udają świętych i znowu chcą do koryta :-)