Rządzący zafundowali kierowcom wyższe ceny paliw?

Nowa opłata emisyjna prawdopodobnie spowoduje, że kierowcy z Podkarpacia zapłacą nawet 10 gr więcej za litr paliwa przy dystrybutorze. Fot. Archiwum

Nowa opłata emisyjna prawdopodobnie spowoduje, że kierowcy z Podkarpacia zapłacą nawet 10 gr więcej za litr paliwa przy dystrybutorze. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Zdaniem większości analityków, za nową opłatą emisyjną w kwocie 10 gr za litr paliwa zapłacą kierowcy.

Sejm uchwalił ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która od przyszłego roku wprowadza tzw. opłatę emisyjną. Rządzący zapowiadają, że koszty nowego „podatku” w kwocie ok. 10 gr za litr paliwa wezmą na siebie koncerny, jednak zdaniem ekspertów więcej za benzynę i olej napędowy zapłacą kierowcy. To niezwykle czarny scenariusz, szczególnie obserwując horrendalne stawki na stacjach benzynowych.

Nowa danina ma pomóc w rozwoju elektromobilności w Polsce oraz walce z problemem smogu. Pieniądze z jej tytułu – ok. 10 gr brutto za każdy litr paliwa – przeznaczone zostaną na ochronę środowiska oraz rozwój rynku pojazdów elektrycznych. Troska o ekologię brzmi niezwykle dobrze, szczególnie gdy spojrzymy na potencjalne zyski. W ciągu roku państwo zarobi na opłacie …ok. 1,7 mld zł! Pytanie jednak kto za to wszystko zapłaci i czy pieniądze rzeczywiście zostaną zagospodarowane w trosce o środowisko? Rządzący twierdzą, że nową opłatę sfinansują producenci, o czym głośno zapewniali już jakiś czas temu przedstawiciele m.in. Orlenu. Nieco mniej optymistyczni są jednak eksperci od rynku paliw. – Każdy koszt podatkowy przerzucany jest na konsumenta, więc nie sugerowałbym się tym co mówią koncerny – zauważa Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw E-petrol. – Gdy zmiany ostatecznie wejdą w życie to kierowcy zapłacą na stacjach benzynowych ok. 10 gr więcej za każdy litr paliwa – dodaje.

Jest drogo, będzie jeszcze drożej
Wysokie ceny paliw przy dystrybutorach na Podkarpaciu spowodowane są przede wszystkim dwoma czynnikami. Pierwszy to konflikt geopolityczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem, natomiast drugi to ciągle niska wartość złotówki. W związku z tym ostatnie miesiące to jedna wielka drożyzna, której kierowcy mają już dość. Nowy podatek paliwowy może być więc kolejnym ciosem wymierzonym w ich kieszenie. – Trzeba jasno powiedzieć, że to konsumenci zapłacą za opłatę paliwową – wyjaśnia Urszula Cieślak, analityk paliw z BM Reflex. Kolejne pytanie brzmi, czy mamy do czynienia ze zwykłą daniną czy z „podatkiem”? Rządzący unikają tego słowa jak ognia. – Niektórzy twierdzą, że to nie jest podatek, a zwykła opłata, lecz przecież koszty wchodzą w sumę obciążeń podatkowych – dodaje Cieślak.

Jest na co narzekać, szczególnie że dziś w większości dużych miast w województwie podkarpackim za litr Pb95 należy zapłacić średnio 5,03-5,16 zł, za litr Pb98 średnio 5,37-5,50 zł, za litr ON średnio 4,99-5,10 zł, natomiast za litr LPG średnio 2,09-2,18 zł. Tak wysokich stawek jeszcze nie było.

Kamil Lech

do “Rządzący zafundowali kierowcom wyższe ceny paliw?”

 1. malinka

  Rządzący z Rzeszowa …….. ???

 2. Antykomuch

  Brawo popieram pomysł rządu. Sam jestem użytkownikiem samochodu.

 3. stachu

  kiedys paliwo po 6 zł przy zarobkach 1200

  • zz

   teraz jest 1400 i to jest powód do dumy?Jak Kaczka był w opozycji pluł że akcyzę na paliwo można zmniejszyć o połowę a teraz z dziobem przy korycie już się nie da?

 4. R121d2

  Z tych 10 groszy będą dopłaty do aut elektrycznych i wymianie dymiących węglowych pieców. Komu więc cokolwiek ukradną jak zaraz oddadzą?

  OPEC to klika największych państw wydobywających ropę. Ustalają ile wydobywać. Jak ustalą małe wydobycie wzrasta cena. Elementarne podstawy ekonomii.
  ODPOWIEDZ

 5. Klient

  Zafundujemy PISLAMOWI przegrane wybory…..Bo PISLAM to sekta

  • dobra rada

   No tak ,cała ta banda KODerastów i ich „Klientów „, Patologii Obywatelskiej ,Nowośmiesznej /co już” zafundowała przegrane wybory” nawet swojemu wodzowi Ryśkowi z Madery i najnowoczesniejsi potomkowie POUBków, nazywani teraz „Rebelią Podkarpacką ,”sadzi się jak g..no na mróz ” na wybory ,puki co, „sotnia ” tych bojowników ćwiczy i już robiła manifę, w obronie specjalnej kasty złodziei pendrajwów,bo innych programów dla Polski już nie ma ,a program „gender i pedałowanie w małych peletonach ” nie wypalił ! hehehehehehehehe!

 6. aron

  Głosowanie na PIS do tragedia nawet w samorządach zaczynają kraść jak i PO z PSL i SLD tylko KUKIZ

 7. Endrju

  Pis-Po-Psl-sld jedna banda- by żyło się lepiej!

  • dobra rada

   Coś w tym jest Endrju ,przypomnijmy sobie tylko, kto nam zafundował najdroższy gaz na świecie i to na wiele lat ,ale o tym POUBecka propaganda i Tefałszeny milczą, za to złotouści przedstawiciele Paki Starych Lumpów ,udają świętych i znowu chcą do koryta :-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.