Rzeczniczka praw pacjenta zaskarżyła… pacjenta chorego psychiczne

- Pani rzecznik została uderzona i nie odniosła obrażeń, pacjent przyznał się do winy i wyraził skruchę, wyjaśniając swoje postępowanie tym, że stanął w obronie personelu oddziału – mówi o sprawie Jacek Żak, z prokuratury rejonowej w Dębicy. Fot. Autor

DĘBICA. Kuriozalny konflikt na oddziale psychiatrycznym.

Rzeczniczka praw pacjentów zaskarżyła jednego z podopiecznych sądowego oddziału psychiatrycznego w Straszęcinie pod Dębicą. Pacjent został oskarżony o naruszenie nietykalności osobistej pani rzecznik. Sam mężczyzna twierdzi, że stanął w obronie personelu placówki.

Konflikt miedzy rzecznikiem a pacjentami, których praw powinien bronić, zaczął się od telewizji. Pacjenci oddziału składali się na abonament za telewizję satelitarną. Robili to dobrowolnie, w przypadku osób ubezwłasnowolnionych za zgodą opiekunów prawnych. Co miesiąc pacjenci zbierali między sobą drobne kwoty aby opłacić abonament. Jak się dowiedzieliśmy telewizję mogli oglądać nawet ci pacjenci, którzy się nie składali.

Ta praktyka wzbudziła zaniepokojenie, rzeczniczki praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Zapytała dyrekcję szpitala dlaczego od pacjentów pobiera się opłaty. Pacjenci stwierdzili, że oni robią to dobrowolnie i nie chcą aby pani rzecznik wtrącała się w tę sprawę, bo chcą mieć więcej kanałów więc dobrowolnie się na nie składają. Nie rozładowało to sytuacji i między pacjentami a ich rzecznikiem atmosfera się zepsuła, czego wyraz dał Janusz Z, jeden z pacjentów, który uderzył panią rzecznik. – Mężczyzna tłumaczył, że postąpił tak bo stanął w obronie personelu szpitala – wyjaśnia Jacek Żak z prokuratury rejonowej w Dębicy. – Tłumaczył, że pani rzecznik czepiała się niepotrzebnie pracowników oddziału.

Obecnie przeciw Januszowi Z. toczy się postępowanie w dębickiej prokuraturze. Zawiadomienie złożył Rzecznik Praw Pacjenta z Warszawy. Zapytaliśmy w biurze prasowym Rzecznika Praw Pacjentów o całą sprawę i postępowanie dębickiej rzeczniczki.

– Mogę zapewnić, że źródłem konfliktu nie jest działanie pani rzecznik, co wynika z przeprowadzonej analizy całej sytuacji – odpowiedziała Agata Skrętowska, z zespołu prasowego Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. – Uważam, że źródłem konfliktu, jest umniejszający sposób przedstawiania pacjentom konkretnych działań Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Sama rzeczniczka z Dębicy nie chciała z nami rozmawiać.

Zapytaliśmy o sprawę dyrektora dębickiego szpitala. – Pani rzecznik nie jest moim pracownikiem więc nie będę oceniał jej postępowania, jestem zdziwiony i jest mi żal, że doszło do takiej sytuacji w podlegającej mi  placówce – powiedział nam Przemysław Wojtys, dyrektor szpitala.

***
Najbardziej smutne jest to, że chyba ktoś zapomniał, że rzecznik praw pacjentów szpitali psychiatrycznych ma do czynienia z pacjentami szczególnymi. Kuriozum, jest że rzecznik skarży chorego, o którego interesy ma dbać.

Artur Getler

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
KasiaROMANpodkarpacierealistawiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia
Gość
Kasia

Ja znam taką Panią rzecznik, która większą wagę przywiązuje do tego aby codziennie być inaczej ubraną niz o dobro pacjenta i jego rodziny. Na oddziały prawie wcale nie chodzi, moim zdaniem nudzi sie bardzo a ponadto rzecznikiem powinna być osoba, ktora ma wsród najbliższych osobę z zaburzeniami psychicznymi lub jest matką lub ojcem , rodzeństwem osoby chorej psychicznie. Dopiero wówczas moze być skuteczna w pomocy i zrozumieniu samego chorego i jego najbliższej rodziny, To tak jak alkoholika zrozumie drugi trzezwy alkoholik .

ROMAN
Gość
ROMAN

to tylko załatwi CBA- kto kogo / kto za kim/ kto komu/ i dlaczego ?

podkarpacie
Gość
podkarpacie

Myslalem, ze w tym szpitalu pacjenci mają zapewniony czas przez inną terapię niz oglądanie telewizji satelitarnej, moze z tąd ta agresja ? moze nalezy tam zatrudnic lekarza psychiatrę.

wiesiek
Gość
wiesiek

Telewizja nic dobrego nie pokazuje kształtuje nam umysły w/g ideologii PO. Oglądając TVP pacjentom psychiatryka dolegliwości pogłębiają sięi nie ma możliwości w/w pacjentów na wyleczenie lub nawet małą poprawę ich zdrowia

realista
Gość
realista

POPIERAM