Rzeczpospolita Babska

Wojewoda Małgorzata Chomycz i wicemarszałek Anna Kowalska. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Naszym regionem rządzić będą kobiety.

Alicja Wosik, była dziennikarka Telewizji Rzeszów, później asystentka posła PSL Jana Burego, ostatnio wiceburmistrz Zagórza ma zostać wicewojewodą podkarpackim. To kolejna kobieta na kierowniczym stanowisku w naszym województwie. Podkarpacie staje się prawdziwą Rzeczpospolitą Babską. Mężczyźni sterujący dotychczas lokalną polityką nie czują się zagrożeni dominacją pań. Przeciwnie – niezależnie od politycznych opcji – wydają się być z takiego obrotu spraw zadowoleni.

Od ponad czterech lat jedną z najważniejszych osób w naszym regionie jest Małgorzata Chomycz, niegdyś asystentka obecnej europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, później wicewojewoda, wreszcie wojewoda podkarpacka. W ostatnich wyborach parlamentarnych wybrana została posłanką, zdecydowała się jednak na zachowanie dotychczasowej funkcji.

Alicja Wosik – jeżeli otrzyma oficjalną nominację z rąk premiera – będzie kolejną kobietą sprawującą najważniejsze funkcje w regionie. Sejmikiem wojewódzkim męską rządzi Teresa Kubas-Hul z Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkiem od ponad roku jest Anna Kowalska z SLD, zaś Narodowym Funduszem Zdrowia kieruje Grażyna Hejda.

– Kobiety są surowiej oceniane, ale moim zdaniem są znacznie skuteczniejsze w polityce i i biznesie. To dobrze, że maja coraz większy wpływ na nasze życie – mówi Elżbieta Łukaciejwska, posłanka do Parlamentu Europejskiego, jedna z liderek Platformy Obywatelskiej, uważana za jedną z najbardziej wpływowych osób w regionie. Okazuje się, że kobiety które w tej chwili obejmują najważniejsze stanowiska łączy też miejsce pochodzenia. Poseł Łukacijewska pracowała w jednej szkole z Alicją Wosik w Cisnej. Przyszła wicewojewoda razem z przyszłą swoją szefową (też pochodzącą z Bieszczad) kończyły ten sam kierunek studiów

W samych superlatywach o kobietach z wyżyn władzy mówią mężczyźni od lat obecni w polityce.
– Podkarpacie jest pięknym regionem i to dobrze, że kojarzy się w tej chwili również z uroczymi paniami przy władzy – mówi poseł SLD Tomasz Kamński. Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej Tomasz Kulesza mówi, że kobiety wprowadzają do polityki więcej spokoju . Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Ożóg, zdeklarowany przeciwnik ustawiania sztucznych parytetów ze względu na płeć deklaruje, że najważniejsze są kompetencje, ale z kobietami często jest łatwiej pracować. Kobiety łagodzą obyczaje, co jest tak bardzo pożądane na obecnej scenie politycznej.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
9 lat temu

a Hrynkiewicz ?
PIS wystawił nikomu blizej nieznaną kobietę z Warszawy na kandydatkę na posła.
I ta nikomu blizej nieznana pani pokonała (bez mydła) znanego tutejszego dzialacza Ożoga.
Tak wiec liderką PIS na podkarpaciu jest nie znany Ozog a nieznana nikomu Hrynkiewicz !

swiat schodzi na psy ….