Rzeszów będzie miał inteligentny system transportowy

Umowa z firmą Aeronaval de Construcciones e Instalaciones (ACISA) została podpisana w piątek (14.06) w rzeszowskim ratuszu. Na zdjęciu przedstawiciele hiszpańskiej firmy oraz prezydent Tadeusz Ferenc. Fot. Wit Hadło
Umowa z firmą Aeronaval de Construcciones e Instalaciones (ACISA) została podpisana w piątek (14.06) w rzeszowskim ratuszu. Na zdjęciu przedstawiciele hiszpańskiej firmy oraz prezydent Tadeusz Ferenc. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Żeby wprowadzić RIST, niezbędna jest przebudowa skrzyżowań i zmiana organizacji ruchu – mówi Paweł Potyrański, zastępca dyrektora wydziału pozyskiwania funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. Prace potrwają 12 miesięcy.

Elektroniczne tablice informacji pasażerskiej na przystankach, przebudowa jedenastu skrzyżowań w Rzeszowie oraz wprowadzenie buspasów, to tylko kilka elementów Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego, które do 30 kwietnia 2014 roku ma wdrożyć hiszpańska firma ACISA. – To ostatni etap programu transportowego – mówi prezydent Tadeusz Ferenc.

Wyłoniony w przetargu wykonawca podejmie się szerokiego zakresu robót, dostaw i usług, które obejmą m.in. wyposażenie autobusów w elektronikę pozwalającą pokazać bieżący czas ich dojazdu na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej na przystankach oraz przebudowę kilkunastu skrzyżowań w Rzeszowie.

– Na skrzyżowaniach najpierw będą przepuszczane autobusy, a dopiero potem auta – mówi Paweł Potyrański, zastępca dyrektora wydziału pozyskiwania funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. – Nacisk będzie kładziony na transport publiczny, ale wszystko z umiarem. Nie pogorszy to komunikacji indywidualnej – uspokaja.

Dla mieszkańców odczuwalną poprawą będzie docelowa zmiana prac sygnalizacji świetlnej, która wpięta zostanie w jeden spójny inteligentny system kierowania ruchem i pozwoli na usprawnienie komunikacji na ulicach miasta. Minusem wprowadzenia inteligentnego systemu transportowego jest konieczność wyznaczenia bus-pasów, z których prezydent nie chce zrezygnować.

Prace mają zostać wykonane do końca kwietnia 2014 roku. – Zdajemy sobie sprawę, że czas jest krótki, ale mamy nadzieję, że RIST zostanie zrealizowany w terminie – mówi wiceprezydent Marek Ustrobiński.

Wykonawca zadanie zrealizuje za kwotę ponad 87 mln zł. Rzeszów może liczyć na 85 proc. dofinansowania kosztów w ramach projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Ewelina Nawrot