Rzeszów będzie miał inteligentny system transportowy

Umowa z firmą Aeronaval de Construcciones e Instalaciones (ACISA) została podpisana w piątek (14.06) w rzeszowskim ratuszu. Na zdjęciu przedstawiciele hiszpańskiej firmy oraz prezydent Tadeusz Ferenc. Fot. Wit Hadło

Umowa z firmą Aeronaval de Construcciones e Instalaciones (ACISA) została podpisana w piątek (14.06) w rzeszowskim ratuszu. Na zdjęciu przedstawiciele hiszpańskiej firmy oraz prezydent Tadeusz Ferenc. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Żeby wprowadzić RIST, niezbędna jest przebudowa skrzyżowań i zmiana organizacji ruchu – mówi Paweł Potyrański, zastępca dyrektora wydziału pozyskiwania funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. Prace potrwają 12 miesięcy.

Elektroniczne tablice informacji pasażerskiej na przystankach, przebudowa jedenastu skrzyżowań w Rzeszowie oraz wprowadzenie buspasów, to tylko kilka elementów Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego, które do 30 kwietnia 2014 roku ma wdrożyć hiszpańska firma ACISA. – To ostatni etap programu transportowego – mówi prezydent Tadeusz Ferenc.

Wyłoniony w przetargu wykonawca podejmie się szerokiego zakresu robót, dostaw i usług, które obejmą m.in. wyposażenie autobusów w elektronikę pozwalającą pokazać bieżący czas ich dojazdu na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej na przystankach oraz przebudowę kilkunastu skrzyżowań w Rzeszowie.

- Na skrzyżowaniach najpierw będą przepuszczane autobusy, a dopiero potem auta – mówi Paweł Potyrański, zastępca dyrektora wydziału pozyskiwania funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. – Nacisk będzie kładziony na transport publiczny, ale wszystko z umiarem. Nie pogorszy to komunikacji indywidualnej – uspokaja.

Dla mieszkańców odczuwalną poprawą będzie docelowa zmiana prac sygnalizacji świetlnej, która wpięta zostanie w jeden spójny inteligentny system kierowania ruchem i pozwoli na usprawnienie komunikacji na ulicach miasta. Minusem wprowadzenia inteligentnego systemu transportowego jest konieczność wyznaczenia bus-pasów, z których prezydent nie chce zrezygnować.

Prace mają zostać wykonane do końca kwietnia 2014 roku. – Zdajemy sobie sprawę, że czas jest krótki, ale mamy nadzieję, że RIST zostanie zrealizowany w terminie – mówi wiceprezydent Marek Ustrobiński.

Wykonawca zadanie zrealizuje za kwotę ponad 87 mln zł. Rzeszów może liczyć na 85 proc. dofinansowania kosztów w ramach projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Ewelina Nawrot

do “Rzeszów będzie miał inteligentny system transportowy”

  1. CARS

    Bus pas niech wezmą się za zrobienie ronda na małej obwodnicy przy zjedzie na s19 bo połowa osób robi nawrotkę na zewnętrznym pasie , z prawego pasa powinna być możliwość jazdy tylko do pierwszego zjazdu.
    Mało tego niektórzy mają włączony kierunek do zjazdu a i tak ładują po zewnętrznym dalej koszt takiego zabiegu to puszka farby do namalowania lini ciągłej a rozwiąże to ogromny problem z kierowcami którzy nie potrafią jeździć po rondzie i robią manewr zawracania ze skrajnego pasa.

  2. q

    BUS PAS w Rzeszowie to idiotyzm !! Ciekawe kiedy te barany to zrozumieją. Wystarczy Piłsudskiego i Lisa-Kuli z buspasami i cały Rz-ów stoi. A te barany chcą jeszcze więcej… Ehh…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.