Rzeszów jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce

Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia może wreszcie równać się z Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem. Kłopot w tym, że to nie powód do dumy.

Dotarliśmy do raportu, który został przygotowany przez specjalistów z portalu korkowo.pl, z którego wynika, że w centrum miasta wolniej niż w Rzeszowie, ale nieznacznie jeździ się tylko w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Portal analizował dane z urządzeń GPS, w godzinach od 6 do 22 umieszczonych w tysiącach samochodów jeżdżących po drogach Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Białegostoku i Bydgoszczy.

Według portalu w promieniu2 kmod centrum miasta, w godzinach szczytu czyli między godzinami 6-9 rano i 16-18 średnia prędkość wynosi zaledwie19 km/h. Dla przykładu w najszybszym mieście jeśli chodzi o centrum czyli Krakowie prędkość ta oscyluje wokół29 km/h.

Jedziemy dalej czyli jesteśmy od 2 do5 kmod centrum. Tam Rzeszów plasuje się ze średnią prędkością27 km/hw środku stawki miast. W Krakowie ta prędkość już jest na poziomie36 km/h. Najsłabsze w tej kategorii Wrocław i Warszawę mają średnią prędkość zaledwie4 km/hmniejszą niż Rzeszów.

W ostatecznym rozrachunku wychodzi na to, że kierowca w Rzeszowie jedzie szybciej od kierowcy we Wrocławiu, które jest najwolniejszym miastem w Polsce o… zaledwie2,5 km/h.

Kiedyś najszybsze miasto, dzisiaj wolne

Co ciekawe według fachowców z korkowo.pl Rzeszów jeszcze w maju był najszybszym miastem w Polsce. W szczycie jeździło się u nas ze średnią prędkością27 km/hco stanowiło wówczas krajowy rekord. Niestety w zaledwie 6 miesięcy sytuacja na naszych ulicach stała się wręcz katastrofalna. Portal podaje również, że w odległości 5-10 kmod centrum także nie jest różowo i jedzie się przez Rzeszów ze średnią prędkością33 km/h. Przykładowo we Wrocławiu nawet10 km/hszybciej.

Samochód z prędkością pieszego

Sprawdziliśmy jak jeździ się po Rzeszowie. Do najbardziej zakorkowanych ulic i alei w Rzeszowie należą: Marszałkowska, Lubelska, Piłsudskiego, Powstańców Warszawy, Rejtana, Witosa, Most Zamkowy, ale także ulica Kwiatkowskiego.1,5 km odcinek ulicą Kwiatkowskiego, w stronę al. Powstańców Warszawy, około 8 rano jechaliśmy 15 minut. Daje to średnią prędkość 6km/h! Ulicą Podkarpacką, około godziny 18, w stronę ul. Dąbrowskiego jechaliśmy1,5 km- 20 minut. Wychodzi na to, że mieliśmy zawrotną, średnią prędkość4,5 km/h! Z ulicy Warszawskiej w kierunku alei Cieplińskiego potrzebowaliśmy 10 minut w godzinach porannych na pokonanie1 km. Średnia prędkość to  6 km/h. Przyjmuje się, że człowiek chodzi ze średnią prędkością 6km/h, a biegnie12 km/h. Może więc trzeba zacząć biegać do pracy, a wcześniej biegiem pokonywać trasę ze swoim dzieckiem do żłobka, przedszkola lub szkoły?

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marko
Marko
9 lat temu

A dziadzia-franca ciągle myśli o bus pasach

olek
olek
9 lat temu

Jako stolica innowacji prowincjonalne miasto zaistniejemy w Polsce
hahaha

Rzeszowianka
Rzeszowianka
9 lat temu

domalujmy buspasy, to przegonimy stolicę :)))

damian
damian
9 lat temu

Będą buspasy to będziemy na 1-wszym miejscu….