Rzeszów ma do zapłaty o 68 proc. więcej za prąd

Ratusz jest zaskoczony fakturami za prąd przysłanymi przez PGE Obrót. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Co ciekawe, jeszcze niedawno premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że samorządy oraz mieszkańcy nie będą musieli w tym roku płacić więcej za energię elektryczną…

We wtorek zostaliśmy poinformowani przez rzeszowski ratusz, że miasto otrzymało faktury, które zawierają o 68 proc. wyższe stawki opłat za energię elektryczną. W związku z tym, prezydent Tadeusz Ferenc postanowił wystosować list do prezesa PGE Obrót, przypominając, że decyzją rządu samorządy nie miały płacić więcej za prąd. Co na to spółka? – Różnice w rozliczeniach, wynikające ze zmiany cen i stawek opłat, będą uwzględniane w fakturach korygujących – odpowiada.

Jeszcze na początku stycznia władze Rzeszowa liczyły, że po deklaracji rządu oraz przyjęciu ustawy „zamrażającej” podwyżki stawek za energię elektryczną, miasto zapłaci za prąd tyle samo co w 2018 r. Bez nowych przepisów – i wedle umowy z 20 listopada 2018 r. pomiędzy ratuszem a PGE Obrót – miasto musiałoby zapłacić spółce za energię o ok. 68 proc. więcej.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Tadeusz Ferenc wysłał dwa pisma do prezesa spółki podkreślając w nich, że zgodnie ze słowami szefa rządu oczekuje pozytywnej decyzji w sprawie wysokości stawek. W odpowiedzi spółka przesłała komunikat informując, że „w PGE Obrót S.A. trwają wzmożone prace mające na celu dostosowanie działalności do nowych warunków prawnych (…) Intensywnie pracujemy nad tym, aby jak najszybciej poinformować klientów o konkretnych zmianach”. – To bardzo enigmatyczne tłumaczenie – mówił kilka miesięcy temu Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Miasto otrzymało faktury

We wtorek ratusz przesłał naszej redakcji pismo, które zostało skierowane przez prezydenta, Tadeusza Ferenca do Roberta Chomy, prezesa Zarządu PGE Obrót. Na początku włodarz miasta przypomina w nim, że w związku z „decyzją Prezesa Rady Ministrów oraz ustawą Sejmu RP, przedsiębiorstwa, samorządy i mieszkańcy nie zapłacą w bieżącym roku więcej za prąd.” Dalej jest już o …podwyżkach! – Ze zdumieniem zatem przyjmuję faktury wysłane miastu Rzeszów przez podległą Panu spółkę, które zawierają o 68 proc. wyższe stawki opłat za energię elektryczną – brzmi treść pisma. W kolejnym akapicie prezydent zaznacza, że ceny za energię elektryczną winny być na poziomie nie wyższym niż stawki opłat z dnia 30 czerwca 2018 r. – Proszę zatem Pana Prezesa o przedłożenie projektu aneksu do umowy sprzedaży energii elektrycznej wprowadzającego ceny i stawki z umowy obowiązującej w dniu 30 czerwca 2018 r – czytamy.

Co na to PGE Obrót? Poznaliśmy stanowisko spółki. – Jesteśmy w stałym bezpośrednim kontakcie z samorządami oraz innymi klientami, przekazując ważne informację dotyczące nowych uwarunkowań prawnych na rynku sprzedaży energii (…) Podkreślamy, że wszelkie różnice w rozliczeniach, wynikające ze zmiany cen i stawek opłat, będą uwzględniane w fakturach korygujących ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r. – odpowiada PGE Obrót. Rodzi się więc pytanie, kiedy zwroty kwot nastąpią i czy np. w maju lub czerwcu miasto również może otrzymać wyższe faktury? Na te pytania, póki co nie ma odpowiedzi.

Kamil Lech

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
olo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olo
Gość
olo

Po czym poznać, że maowiecki kłamie?
Porusza ustami …