Rzeszów nieprzyjazny przedsiębiorcom

- Podkarpacie to jeden z najbiedniejszych regionów i podatki od nieruchomości powinny być niższe - mówi Wiesław Puterla, prezes Opel Auto-Watkem w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W stolicy naszego regionu w 2012 roku będą jedne z najwyższych w Polsce stawek podatkowych od budynków firmowych.

Prezydent Tadeusz Ferenc utrudnia przedsiębiorcom działalność narzucając im jedne z najwyższych w Polsce stawek podatkowych od nieruchomości. W tym roku taka opłata  wynosi 21,05 zł od1 metra kwadratowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, a w przyszłym roku będzie to już 21,91 zł. To tylko o 3 grosze mniej od stawki maksymalnej ustalonej przez ministra finansów.

W 2012 roku tylko w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu opłaty od budynków firmowych będą w takiej samej maksymalnej wysokości, jak chce tego resort finansów, czyli 21,94 zł. O jeden grosz więcej (21,92 zł) w porównaniu z Rzeszowem będą pobierać władze miasta Wrocławia. Pozostałe zaś miasta wojewódzkie będą miały znacznie niższe stawki podatkowe od nieruchomości, niż stolica Podkarpacia.

W przyszłym roku wyższe będą też stawki podatku od budynków firmowych w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. W Krośnie teraz opłata wynosi 19 zł, a od 1 stycznia będzie o złotówkę drożej. W Przemyślu obecnie przedsiębiorca zapłaci podatek od nieruchomości w wysokości 18,20 zł, a za miesiąc już 20,93 zł. W Tarnobrzegu zaś obecnie stawka wynosi 19,81 zł, a w przyszłym roku – 20,50 zł.

Gdy podatek od budynku firmowego w Rzeszowie wyniesie 21,91 zł za mkw., to  np. za 200 mkw. trzeba będzie za rok zapłacić 4382 zł (czyli o 172 zł więcej niż obecnie). Władze miasta dzięki podwyżkom podatku od nieruchomości zarobią o kilkanaście milionów złotych więcej, ale każdy z właścicieli firmy rocznie będzie musiał odprowadzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych więcej do kasy miasta.

Mariusz Andres

do “Rzeszów nieprzyjazny przedsiębiorcom”

 1. wikus

  skoro taka bieda to ceny paliwa też powinny być niższe, paliwo niechrzczone, dystrybutory zalegalizowane, sprzedaż ewidencjonowana skoro i tak płacę ten VAT w paliwie, itp, itd…

 2. stary dziad

  Ale za to bedziemy miec MALAWE !

 3. asdf

  Tak porównujmy takie masta jak Rzeszów z Przemyślem i Krosnem.. co może stawki jak w Boguchwale zrobimy??

 4. Tomek

  „Gdy podatek od budynku firmowego w Rzeszowie wyniesie 21,91 zł za mkw., to np. za 200 mkw. trzeba będzie miesięcznie zapłacić 4382 zł (czyli o 172 zł więcej niż obecnie), a rocznie ponad 52 tys. zł, czyli o 2 tys. zł więcej niż teraz” – podatek wyniesie 21,91 zł za mkw ale za rok, a nie za miesiąc, dlatego te wyliczenia nie mają sensu !!!

  Odsyłam do uchwały Rady Miasta Rzeszowa:
  http://bip.erzeszow.pl/file/21797/Uchwa%C5%82a%20nr%20LXXXIII.1469.2010%20(stawki).pdf

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.