Rzeszów nieprzyjazny przedsiębiorcom

- Podkarpacie to jeden z najbiedniejszych regionów i podatki od nieruchomości powinny być niższe - mówi Wiesław Puterla, prezes Opel Auto-Watkem w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W stolicy naszego regionu w 2012 roku będą jedne z najwyższych w Polsce stawek podatkowych od budynków firmowych.

Prezydent Tadeusz Ferenc utrudnia przedsiębiorcom działalność narzucając im jedne z najwyższych w Polsce stawek podatkowych od nieruchomości. W tym roku taka opłata  wynosi 21,05 zł od1 metra kwadratowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, a w przyszłym roku będzie to już 21,91 zł. To tylko o 3 grosze mniej od stawki maksymalnej ustalonej przez ministra finansów.

W 2012 roku tylko w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu opłaty od budynków firmowych będą w takiej samej maksymalnej wysokości, jak chce tego resort finansów, czyli 21,94 zł. O jeden grosz więcej (21,92 zł) w porównaniu z Rzeszowem będą pobierać władze miasta Wrocławia. Pozostałe zaś miasta wojewódzkie będą miały znacznie niższe stawki podatkowe od nieruchomości, niż stolica Podkarpacia.

W przyszłym roku wyższe będą też stawki podatku od budynków firmowych w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. W Krośnie teraz opłata wynosi 19 zł, a od 1 stycznia będzie o złotówkę drożej. W Przemyślu obecnie przedsiębiorca zapłaci podatek od nieruchomości w wysokości 18,20 zł, a za miesiąc już 20,93 zł. W Tarnobrzegu zaś obecnie stawka wynosi 19,81 zł, a w przyszłym roku – 20,50 zł.

Gdy podatek od budynku firmowego w Rzeszowie wyniesie 21,91 zł za mkw., to  np. za 200 mkw. trzeba będzie za rok zapłacić 4382 zł (czyli o 172 zł więcej niż obecnie). Władze miasta dzięki podwyżkom podatku od nieruchomości zarobią o kilkanaście milionów złotych więcej, ale każdy z właścicieli firmy rocznie będzie musiał odprowadzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych więcej do kasy miasta.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wikus
wikus
9 lat temu

skoro taka bieda to ceny paliwa też powinny być niższe, paliwo niechrzczone, dystrybutory zalegalizowane, sprzedaż ewidencjonowana skoro i tak płacę ten VAT w paliwie, itp, itd…

stary dziad
stary dziad
9 lat temu

Ale za to bedziemy miec MALAWE !

asdf
asdf
9 lat temu

Tak porównujmy takie masta jak Rzeszów z Przemyślem i Krosnem.. co może stawki jak w Boguchwale zrobimy??

Tomek
Tomek
9 lat temu

„Gdy podatek od budynku firmowego w Rzeszowie wyniesie 21,91 zł za mkw., to np. za 200 mkw. trzeba będzie miesięcznie zapłacić 4382 zł (czyli o 172 zł więcej niż obecnie), a rocznie ponad 52 tys. zł, czyli o 2 tys. zł więcej niż teraz” – podatek wyniesie 21,91 zł za mkw ale za rok, a nie za miesiąc, dlatego te wyliczenia nie mają sensu !!!

Odsyłam do uchwały Rady Miasta Rzeszowa:
http://bip.erzeszow.pl/file/21797/Uchwa%C5%82a%20nr%20LXXXIII.1469.2010%20(stawki).pdf