Rzeszów się powiększy o Miłocin i Matysówkę

Od 1 stycznia do Rzeszowa przyłączony zostanie Miłocin (692 mieszkańców) i Matysówka (1592 mieszkańców). Fot. Paweł Dubiel
Od 1 stycznia do Rzeszowa przyłączony zostanie Miłocin (692 mieszkańców) i Matysówka (1592 mieszkańców). Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia ma obecnie ponad 191 tys. zameldowanych mieszkańców. Po zmianach granic liczba ta nie przekroczy jednak 200 tys.

Rada Ministrów podjęła decyzję, że od 1 stycznia 2019 roku miasto Rzeszów się powiększy o przyległe sołectwa: Matysówkę z gminy Tyczyn oraz Miłocin z gminy Trzebownisko. W kolejnych latach stolica Podkarpacia na pewno jeszcze urośnie. Chcą tego zarówno prezydent Tadeusz Ferenc, jak i wojewoda Ewa Leniart.

Tego można było się spodziewać już po pozytywnej opinii wojewody, którą poznaliśmy z końcem kwietnia br. Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek o poszerzenie Rzeszowa o sołectwo Matysówka z gminy Tyczyn i obszar sołectwa Miłocin z gminy Głogów Małopolski. Co do zmiany granic o resztę proponowanych terenów: gminę Krasne, część Racławówki, Pogwizdów Nowy, Zaczernie, Nową Wieś, Jasionkę, Tajęcinę i część Trzebowniska, wojewoda zaopiniowała negatywnie.

Prezydent Rzeszowa z decyzji bardzo się cieszy i składa podziękowania zarówno pani wojewodzie, jak i radzie ministrów: – To wspaniała wiadomość. Od 17 marca 2003 roku prowadzimy akcję poszerzania miasta Rzeszowa. Kiedy obejmowałem urząd prezydenta było ciasno. Nie było gdzie budować inwestycji. Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby szukać nowych terenów. W 2006 roku włączyliśmy Załęże i Słocinę. Później kolejne miejscowości – mówi Tadeusz Ferenc.

Władze miasta jeszcze w tym roku spotkają się z mieszkańcami Miłocina i Matysówki, żeby porozmawiać o ich potrzebach i zaplanować inwestycje na tych terenach. To jednak nie koniec działań mających powiększyć miasto.

– Przyznam się, że dalej będziemy czynić starania, by kolejne miejscowości włączyć i mam nadzieję, że wejdzie Krasne, gdy odbędzie się tam referendum i z całą pewnością pieniądze, które byśmy uzyskali od rządu za włączenie gminy wbudowalibyśmy w tereny gminy Krasne. Dodam, że te pieniądze byśmy pomnożyli o środki unijne i ze 100 mln zł kwota by urosła pewnie do 300 mln zł – mówi Tadeusz Ferenc.

Pozytywnie o idei poszerzania Rzeszowa wypowiada się również wojewoda podkarpacki. Ewa Leniart powołała radę naukową, która do końca roku ma wypracować koncepcję powiększenia stolicy Podkarpacia o kolejne tereny. Miejscy urzędnicy są w trakcie kompletowania wszystkich informacji niezbędnych do pracy rady naukowej. Miasto Rzeszów reprezentować w niej będzie sekretarz Marcin Stopa, a jeśli tylko będzie taka możliwość, udział w spotkaniach będzie brał również prezydent.

Blanka Szlachcińska