Rzeszów się powiększy o Miłocin i Matysówkę

Od 1 stycznia do Rzeszowa przyłączony zostanie Miłocin (692 mieszkańców) i Matysówka (1592 mieszkańców). Fot. Paweł Dubiel
Od 1 stycznia do Rzeszowa przyłączony zostanie Miłocin (692 mieszkańców) i Matysówka (1592 mieszkańców). Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia ma obecnie ponad 191 tys. zameldowanych mieszkańców. Po zmianach granic liczba ta nie przekroczy jednak 200 tys.

Rada Ministrów podjęła decyzję, że od 1 stycznia 2019 roku miasto Rzeszów się powiększy o przyległe sołectwa: Matysówkę z gminy Tyczyn oraz Miłocin z gminy Trzebownisko. W kolejnych latach stolica Podkarpacia na pewno jeszcze urośnie. Chcą tego zarówno prezydent Tadeusz Ferenc, jak i wojewoda Ewa Leniart.

Tego można było się spodziewać już po pozytywnej opinii wojewody, którą poznaliśmy z końcem kwietnia br. Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek o poszerzenie Rzeszowa o sołectwo Matysówka z gminy Tyczyn i obszar sołectwa Miłocin z gminy Głogów Małopolski. Co do zmiany granic o resztę proponowanych terenów: gminę Krasne, część Racławówki, Pogwizdów Nowy, Zaczernie, Nową Wieś, Jasionkę, Tajęcinę i część Trzebowniska, wojewoda zaopiniowała negatywnie.

Prezydent Rzeszowa z decyzji bardzo się cieszy i składa podziękowania zarówno pani wojewodzie, jak i radzie ministrów: – To wspaniała wiadomość. Od 17 marca 2003 roku prowadzimy akcję poszerzania miasta Rzeszowa. Kiedy obejmowałem urząd prezydenta było ciasno. Nie było gdzie budować inwestycji. Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby szukać nowych terenów. W 2006 roku włączyliśmy Załęże i Słocinę. Później kolejne miejscowości – mówi Tadeusz Ferenc.

Władze miasta jeszcze w tym roku spotkają się z mieszkańcami Miłocina i Matysówki, żeby porozmawiać o ich potrzebach i zaplanować inwestycje na tych terenach. To jednak nie koniec działań mających powiększyć miasto.

– Przyznam się, że dalej będziemy czynić starania, by kolejne miejscowości włączyć i mam nadzieję, że wejdzie Krasne, gdy odbędzie się tam referendum i z całą pewnością pieniądze, które byśmy uzyskali od rządu za włączenie gminy wbudowalibyśmy w tereny gminy Krasne. Dodam, że te pieniądze byśmy pomnożyli o środki unijne i ze 100 mln zł kwota by urosła pewnie do 300 mln zł – mówi Tadeusz Ferenc.

Pozytywnie o idei poszerzania Rzeszowa wypowiada się również wojewoda podkarpacki. Ewa Leniart powołała radę naukową, która do końca roku ma wypracować koncepcję powiększenia stolicy Podkarpacia o kolejne tereny. Miejscy urzędnicy są w trakcie kompletowania wszystkich informacji niezbędnych do pracy rady naukowej. Miasto Rzeszów reprezentować w niej będzie sekretarz Marcin Stopa, a jeśli tylko będzie taka możliwość, udział w spotkaniach będzie brał również prezydent.

Blanka Szlachcińska

25
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
Anal FatalObrzut z ZOMOolekObserwatorAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Problemem Polski jak i Rzeszowa jest brak długoletniego planowania przestrzennego. Ja mimo że jestem wieśniakiem pracowałem w Rzeszowie, Rzeszów zamykał się między ulicami Powstańców Warszawy jeżeli tak się jeszcze nazywa od strony południowej i Aleją Wyzwolenia od strony północnej. Później nastąpiła chaotyczna rozbudowa której teraz mamy skutki. Teraz nie można wybudować omijających miasto bo spotykają się z protestami mieszkańców. Oni mają rację bo otrzymali pozwolenia na budowę i myśleli że będą mieszkać w spokojnych rejonach. O dwóch pozostałych stronach Rzeszowa się tzn. wschodniej i zachodniej nie wypowiadam się, są mi mniej znane.

Andrzej
Gość
Andrzej

Bruksela 32.61 km2 a ludnosc to tylko 177849 mieszkancow. Najwyzsza pora przeniesc wszystkie instytucje unijne do Rzeszowa. To wstyd aby takie male miasto bylo Stolica Europy. Panie Ferenc do dziela!!!

Gregor_2018
Gość
Gregor_2018

Super info

zeee
Gość
zeee

jupi teraz Pogwizdów Nowy czujemy się już częścią Rzeszowa!

Gregor_2018
Gość
Gregor_2018

Dokładnie, Pogwizdów Nowy powinien częścią Rzeszowa i mam nadzieje, że wkrótce nim zostanie

loloo
Gość
loloo

a Widełka kiedy będzie w Rzeszowie? coś ktoś?

anna
Gość
anna

Największa wioch a w Polsce powiększy się o następne wiochy

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość
Jan Pakosławic Rzeszowski

Jakbyś była taka mądra jak wygadana to byś nie była taka złośliwa.
Wybierz się do Zielonej Góry (140 tys mieszkańców, 278km2) zobaczysz uprawy winorośli na południowych stokach miasta, a może nawet spotkasz Bachusa, zrelaksujesz się.

Walduś
Gość
Walduś

Ania powiem Ci tak co CIELĄTKO wiedziało to powiedziało i bardzo się wysiliło oby nie padło.

mirek
Gość
mirek

a kiedy Chmielnik włączycie mamy stawy gaz rope sanktuarium Bożę wójta z PSL-u i mase baranów uczonych tu mieszka razem z wojewodziną

olek
Gość
olek

Zapomniałeś o baronie z PSL (Złoty Janek) rodzony pod Przeworskiem ten też jest miejsko-wiejski,część działki jest w Rzeszowie a część z Chmielniku.Sam może razem z Waldkiem rysował i może podpowiadal jak i gdzie ma przebiegać granica miasta.

ROMAN
Gość
ROMAN

No super że miasto sie rozrasta ale kiedy w końcu ratusz pokończy roboty w tych dzielnicach które były przyłączone do miasta 41 lat temu ( wilkowyja południe ) – bo robota zaczęta a niedokonczona bo nie sztuka przyłączac – przyłączac i robic kwik a tezeba konczyc to co zaczeto kiedyś
A tu zastuj i ” pikuś”

x54
Gość
x54

Sprawdziłem w Wikipedii: powierzchnia Rzeszowa – 120 km. kwadratowych, Paryża – 105 km. kwadratowych.

Co Pan na to Panie Ferenc? Ma ten Paryż jakieś szanse rozwoju? Zadupie jakieś kompletne. Lotniska nie mają w granicach miasta, zakładów przemysłowy też. Katastrofa. Powinni se Pana wybrać na mera. Rozwinąłbyś ich Pan piorunem.

PS Dochodu na głowę mieszkańca Rzeszowa i Paryża nie mogę znaleźć, ale czarno widzę.

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość
Jan Pakosławic Rzeszowski

A powierzchni Warszawy-Śródmieście nie sprawdziłeś trollu?

panW
Gość
panW

Jak ich Ferenc zacznie wyrzucać z domów i przejmować działki to zobaczą jaki błąd popełnili.

Jan
Gość
Jan

I kury przestaną się nieść. I psie budy każą rozebrać. Normalnie sodomia w tym mieście i gomoria !

Anal Fatal
Gość
Anal Fatal

Krowy się przestaną doić, a i homoseksualizmem ich zarażą z telewizorów i kobita się do chłopa nie będzie chciała w nocy przytulić. Trzeba się będzie codziennie myć, nawet dłonie po każdym wyjściu z WC. Zgroza!

Edward
Gość
Edward

Ale ci mieszkańcy głupi!chcieli do rzeszowa chyba za dużo kasy mają. Jak im rzeszowskie rachunki przyjdą to gały wywalą

Janek
Gość
Janek

A skąd ty to wiesz , przecież Ci wszyscy którzy zostali do tej pory przyłączeni za nic nie chcą wrócić do tych zapyziałych gmina, tylko takie mędy jak ty pubują swój głópi muzg wypromować.

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość
Jan Pakosławic Rzeszowski

Jakie rzeszowskie rachunki? Za co? Co ty bredzisz? Czy tylko udajesz głupiego?
Idź i nie bredź więcej.

Janek
Gość
Janek

To Ty przestań bredzić skoro już Ci co są przyłączeni do Rzeszowa i za boga nie chcą wracać z powrotem do gmin to znaczy że mają lepiej , a Ty bez przerwy skomlisz pewno jesteś wysoko postawionym urzędnikiem gminy i szkoda Ci ciepłej posady , a to gadanie o tych podatkach to już wszystkim zbrzydło i przestało działać .

Obrzut z ZOMO
Gość
Obrzut z ZOMO

Edek nie pi*dol jak potłuczony.W takim układzie wszystkich mieszkających poza granicami miasta nie wpuszczać pracować do Rzeszowa….Gamoniu Żeby było gdzie pracować to miasto się musi rozwijać.Ale jesteś przykładem typowego gamonia mieszkającego na wiosce.Idę o zakład że palisz w piecu śmieciami.

Edek
Gość
Edek

Nadchodzi już upragniona chwila że może od Nowego Roku zostanie jeszcze włączona gmina Krasne mimo sprzeciwu wójta WW

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość
Jan Pakosławic Rzeszowski

Od którego Nowego Roku, bo na pewno nie od najbliszego.
Wybierzcie raczej swojego kandydata na wójta i radnych zamiast czekać na mannę z nieba.

adam
Gość
adam

Prawda, ale Wiluś ma przewalone nawet u własnych wyborców.