Rzeszowianie bez ulg w MKS-ie

Jeżeli np. starszy mieszkaniec Łąki przyjedzie do Rzeszowa autobusem MKS to zapłaci tylko 1 zł, ale gdy rzeszowianin po 70. przyjedzie do Łąki to wyda na bilet aż 4,70 zł, bo ulga go nie obowiązuje. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Tylko mieszkańcy wsi wchodzących w skład Związku Gmin PKS mają zniżki na bilety.

- W minioną niedzielę jechaliśmy do Łąki. Jesteśmy osobami po 70. i  do tej pory płaciliśmy za bilet MKS połowę ceny. Tymczasem kierowca najpierw sprzedał nam bilet ulgowy za 3,10 zł (ulga dla emeryta), a w drodze powrotnej, ponieważ mieliśmy wątpliwości czy to właściwa cena, bilet za złotówkę (ulga socjalna) – mówią pani Zofia i Władysław z Rzeszowa. – Kierowca tłumaczył, że od października zmieniła się taryfa. Czy nie zostaliśmy wprowadzeni w błąd i ile w końcu kosztuje bilet, bo nigdzie nie ma precyzyjnej informacji na ten temat?

Od 1 października na terenie 6 gmin (Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Głogów Młp,, Krasne i Trzebownisko) obowiązują nowe taryfy cenowe biletów. W niedzielę małżeństwo w wieku ponad 70. lat w samo południe za przejazd do Łąki zapłaciło łącznie za dwa bilety 6,20 zł, a gdy wracali już tylko 2 zł. Dwa całe bilety kosztują 9,40 zł. Okazuje się, że nie tylko kierowcy wprowadzają w błąd pasażerów.

Nawet na stronie internetowej Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa nie ma informacji, czy osoby zamieszkałe w Rzeszowie mogą korzystać z ulgowego biletu jeżeli wyjeżdżają poza granice miasta. Jest tam tylko niewiele mówiąca adnotacja  “Ceny biletów z ulgą samorządową dla mieszkańców Związku Gmin”.  Zapytaliśmy więc w zarządzie ZG PKS, w jakiej wysokości obowiązuje zniżka dla mieszkańców Rzeszowa jeżdżących autobusami MKS np. do Łąki.

- Jeżeli wymienieni pasażerowie zamieszkują w Rzeszowie, to przy zakupie biletu w autobusie MKS powinni okazać dowód tożsamości i zapłacą pełną kwotę – 4,70 zł. Nie obowiązuje ich żadna  ulga, ani dla emerytów, ani socjalna – poinformował nas Piotr Klimczak, przewodniczący ZG PKS. – Z ulg mogą korzystać tylko mieszkańcy z terenów gmin wchodzących w skład związku. Informacje udzielane są też w rzeszowskiej kasie na dworcu PKS przy ul. Grottgera.

***
Czy to zbieg okoliczności, czy też zamierzone działanie? Odkąd Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zabronił zatrzymywać się autobusom Międzygminnej Komunikacji Samochodowej na miejskich przystankach, to zarządzający siecią MKS Związek Gmin postanowił “zabronić” rzeszowianom korzystania z ulg na przejazd po terenach wiejskich. Wszystko wskazuje  na to, że to “walka” dwóch przewoźników: miejskiego z wiejskim i odwrotnie.

Mariusz Andres

do “Rzeszowianie bez ulg w MKS-ie”

 1. rzeszowiak

  A Pan cypryś rządał aby mks-y miały prawo zatrzymywać się na przestankach w Rzeszowie ,jaki szczodry człowiek działąjący na niekorzyść miasta.
  Na miejscu Pana Prezydenta w takim razie wysłał bym piso do tych 6 gmin że od 1 listopada ich autobusy majazakas wjazdu na teren Rzeszowa, wtedy cwaniaki by wymiękli bo dzięki miastu mają klienów którzy do Rzeszowa codziennie muszą dojeżdżać choćby nawet do pracy.

 2. Piotr

  Ustawa mówi o 75 lat dlatego i nie dziwi że w MKS trzeba płacić. W mpk,ztm jedni płacą dużo za dużo kosztem innych.To zwykłe jaja że emeryt z emeryturą 3 tysiące do 70 roku życia płaci 1,70 a dzieweczka z Biedronki która zarobi 1200 zł ,płaci cały bilet. Obudź się Polsko !
  Ps: wielu nie ma nawet 70 ale czy ktoś to sprawdza?Nie widziałem nigdy.

 3. ROMAN

  i znowu przelewanie ” z garczka do garczka ” ten z tąd tamten z tamtąd – ten ma ulgę tamten nie ma kierowca swoje – cennik swoje [ nie wisi] – dlaczego nie ma jak w Wietnamie ;
  - jeden kieruje
  -drugi upycha pasażerów
  -trzeci daje bilety
  -czwarty kasuje kasę
  -piąty usadza pasażerów i pilnuje w autobusie porządku
  wszystko jasne/ czytelne/ nie ma problemu – można zorganizować czy nie ?

 4. abc

  czyli mpk tez powinno tak wprowadzić ze tylko mieszkańcy miasta i gmin które podpisały umowę maja ulgę,
  reszta nawet jadąc kołem nie powinna mieć możliwości korzystania z ulg

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.