Rzeszowscy pracownicy prokuratur w „miasteczku protestacyjnym”

Rzeszowska delegacja w „miasteczku protestacyjnym”. Fot. FB/ZZ Pracowników Prokuratury

RZESZÓW, WARSZAWA. Pracownicy sądów i prokuratur nadal walczą o podwyżki płac i zmiany systemowe, gwarantujące im wzrost pensji.

Od 7 maja przed Ministerstwem Sprawiedliwości rozstawione jest „miasteczko protestacyjne”. To kolejna forma protestu pracowników sądów i prokuratur, którzy chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę i przypomnieć o swoich postulatach, które sformułowali już kilka miesięcy temu. W tym tygodniu dołączyli do nich związkowcy z Rzeszowa.

24 kwietnia w Warszawie sześć organizacji związkowych działających w sądach i prokuraturach, zrzeszonych w Porozumieniu o współpracy związków zawodowych wymiaru sprawiedliwości podjęło decyzję o powstaniu „miasteczka”. W tym tygodniu w „miasteczku” zjawili się również przedstawiciele Rady Okręgowej Związku Zawodowego Pracowników Prokuratury z Rzeszowa .

Pracowników wymiaru sprawiedliwości prowadzą akcje protestacyjne już od ubiegłego roku. Związek Prokuratorów i Pracowników Prokuratury organizował masowe krwiodawstwo, „Solidarność” apelowała o kierowanie do Trybunału Konstytucyjnego petycji o zbadanie zgodności z Konstytucją i przepisami międzynarodowymi zakazu strajku m.in. pracowników administracyjnych w sądach i prokuraturze. Na Wielkanoc związek podjął kolejną akcję i wysłał do Ministerstwa Sprawiedliwości i Finansów puste koszyki z życzeniami, które miały symbolizować trudną sytuację pracowników.

Choć związkowcy różnią się w szczegółach swoich postulatów – wszyscy walczą o zmiany i wyższych wynagrodzeń. „Solidarność” Pracowników Sądownictwa domaga się 450 zł podwyżki jeszcze w 2019 r. (do 200 zł już zapisanych w ustawie budżetowej na 2019 r.) i 500 zł w 2020 r. , Ad Rem – od początku domaga się dodatkowo w 2019 r. 1000 zł. Wszyscy widzą też potrzebę zmian systemowych – przy czym „Solidarność” popiera wejście w życie opracowywanej ustawy o pracownikach wymiaru sprawiedliwości z mnożnikowym systemem wynagrodzeń, a Ad Rem  stworzenie korpusu pracowników sądów i prokuratur. 

wk

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Ignacypisiuardessabełt w łapie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pisiuardessa
Gość
pisiuardessa

Od JUTRA wychodzimy na strajk. Jedziemy z protestami pod Palac Prezydencki z krzyzami, rozancami i flagami narodowymi. My babki i dziadki klozetowe zadamy podwojnych stawek za godzine pracy jakie obecnie mamy placone, Deputatu weglowego 3,5 tony, bezplatnych przejazdow komunikacji Miejskiej, znizek na bilety kolejowe 80% oraz 4 bilety kolejowe za darmo w roku kalendarzowym, 2 miesiace urlopu platnego jak nauczyciele za prace w warunkach szczegolnie szkodliwych dla zdrowia. Obowiazkowych bezplatnych Wczasow Pracowniczych 21 dni rocznie.
Pracy TYLKO na JEDNA zmiane od 7 do 15 tej i tylko w DNI ROBOCZE !

Zadamy osobnych Zwiazkow Zawodowych dla pracownikow uslug klozetowych.

Ignacy
Gość
Ignacy

Super! Taki był wlasnie nastrój w sierpniu 1980 r. Tylko tzw. komuna była wtedy „be” i każda głupota strajkowa przechodzila. Czyżby PiS (nomen omen do pisiuardessy) tez już jest „be”?Dołącz do dyskusji…

bełt w łapie
Gość
bełt w łapie

Zwolnić ich i po problemie, i niech sobie strajkują do końca świata.