Rzeszowska prokuratura rozpracowywała sprawę zakupu szynobusów

- Za zarzucane przestępstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 - mówi dr Andrzej Mucha. Fot. Wit Hadło
– Za zarzucane przestępstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 – mówi dr Andrzej Mucha. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy akt oskarżenia w sprawie ujawnionych nieprawidłowości związanych z zakupem w 2010 r. przez Urząd Marszałka Województwa Podlaskiego samobieżnych pojazdów szynowych.

– Zgodnie z dokonanymi ustaleniami, pracownik Urzędu Marszałka Województwa Podlaskiego, który z racji pełnionej funkcji był funkcjonariuszem publicznym, a także pracownik firmy PESA Bydgoszcz Holding S.A. oraz pracownik przedsiębiorstwa Przewozy Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie Podlaski Zakład Przewozów Regionalnych w Białymstoku działając wspólnie i w porozumieniu jako członkowie komicji odbierającej zamówiony pojazd szynowy w dniu 8 stycznia 2011 r. w Bydgoszczy poświadczyli nieprawdę w protokole odbioru od wykonawcy zamówionego w/w pojazdu poprzez potwierdzenie w tymże protokole, że pojazd szynowy spełnia wszystkie wymogi techniczne jakie były zawarte w szczegółowej dokumentacji dotyczącej procedury jego zamówienia i zakupu informuje dr Andrzej Mucha, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Nie naliczanie umownych kar?
Tymczasem, według śledczych, osoby te miały pełną świadomość tego, że odbierany pojazd szynowy w dniu odbioru nie spełniał wymogów technicznych ustalonych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia z uwagi na fakt, że na ten dzień nie posiadał zainstalowanego kompletnego systemu monitoringu zużycia paliwa. Prokuratorzy uznali, że zamawiający nie naliczał kar umownych na rzecz wykonawcy z uwagi na niewykonanie w terminie przedmiotu zamówienia, co doprowadziło do powstania po stronie Marszałka Województwa Podlaskiego znacznej szkody majątkowej w wysokości 330 tys. zł. – Opisana sytuacja doprowadziła ponadto do spowodowania realnego niebezpieczeństwa powstania szkody po stronie Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. w Warszawie – Podlaski Zakład Przewozów Regionalnych w Białymstoku jako użytkownika zamówionego pojazdu w związku z brakiem możliwości monitorowania zużycia paliwa w trakcie jego eksploatacji tłumaczy prokurator Mucha.

Prokuratorskie zarzuty
Prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że jako funkcjonariusz publiczny w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nie dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych z opisaną wyżej procedurą odbioru pojazdu szynowego oraz poświadczył nieprawdę w dokumentacji odbioru pojazdu co do rzeczywistego stanu zamawianego pojazdu. Pozostałe dwie wyżej wymienione osoby, które nie posiadały przymiotu funkcjonariuszy publicznych usłyszały identyczne zarzuty z uwagi na fakt, że mieli pełną świadomość tego, iż pracownik Urzędu Marszałka Województwa Podlaskiego był funkcjonariuszem publicznym.

Oskarżeni są w wieku od 52 do 64 lat. Nie byli wcześniej karani. – Przesłuchani w charakterze podejrzanych pracownik Urzędu Marszałka Województwa Podlaskiego oraz pracownik Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. w Warszawie nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw oraz odmówili składania wyjaśnień – informuje prokurator Mucha. – Przesłuchany w charakterze podejrzanego pracownik firmy PESA nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa oraz złożył stosowne wyjaśnienia w sprawie. W stosunku do wszystkich oskarżonych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego – dodaje.

ga

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
7 lat temu

No co? No co?
Lobbiście należy się 10 procent prowizji, może nie?
Patrz sprawa Hofmana.