Rzeszowski bilet na autobus i pociąg podzielony na dwie strefy

Już od sierpnia zmienia się cennik biletów komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Uchwalone we wtorek zmiany powodują, że m.in. zintegrowany bilet miesięczny w I strefie będzie kosztował 130 zł, natomiast w II strefie 156 zł.

Bilet zintegrowany w Rzeszowie funkcjonuje od 2018 r. Na czym polega jego idea? Dzięki drobnej dopłacie np. do biletu miesięcznego można podróżować autobusami MPK oraz pociągami Przewozów Regionalnych, docierającymi do ościennych sołectw. Radni zadecydowali, że w ramach biletu zintegrowanego powstaną dwie strefy zasięgu oraz wzrosną ceny.

Obecnie I strefa biletu zintegrowanego zapewnia możliwość podróżowania do Boguchwały, Miłocina, Rogoźnicy, Strażowa, Świlczy, Trzciany, Wisłoczanki i Zaczernia. Atrakcyjny cenowo bilet (autobus i pociąg) ma zachęcić do korzystania ze zbiorowej komunikacji, a nie z prywatnych samochodów. W związku z rosnącym zainteresowaniem rozwiązaniem, od sierpnia na bilecie będzie można podróżować także do innych miejscowości. Powstanie II strefa, w której, zgodnie z przyjętą na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa uchwałą znajdą się: Babica, Babica Kolonia, Będziemyśl, Czudec, Głogów Młp., Krzemienica, Łańcut i Sędziszów Młp.

Jak wygląda kwestia cenowa? Będzie nieco drożej. Od sierpnia bilet miesięczny w I strefie będzie kosztował 130 zł, natomiast w II strefie 156 zł. Osoby ze zniżką uczniowską zapłacą z kolei 78 zł (I strefa) i 94 zł (II strefa), natomiast ze zniżką studencka 65 zł (I strefa) oraz 78 zł (II strefa). Zmiany w stawkach dotyczą także m.in. biletów semestralnych, pięciodniowych i wakacyjnych. Powód wyższych cen? – Ceny wynikają z oferty złożonej przez przewoźnika kolejowego – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Ponadto w grę wchodzą wyższe stawki paliw i prądu.

Nowe zasady wchodzą w życie od sierpnia, podobnie jak uchwalone w czerwcu ceny podstawowych biletów autobusowych MPK. Przypomnijmy, bilet 1-przejazdowy: normalny będzie kosztować 3,60 zł, ustawowy 1,80 zł, samorządowy 2,10 zł. Z kolei za bilet 4-przejazdowy trzeba będzie zapłacić: normalny 13,40 zł, ustawowy 6,70 zł, samorządowy 8,00 zł.

Kamil Lech

12
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
zenonTomekhijenaas23 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Dla przykladu tygodniowy bilet zintegrowany w Rzymie na tremwaje,metro,autobusy i pociagi podmiejskie bez zadnych ograniczen kosztuje 23 euro to jest 98 zl.Sami sobie teraz ocencie.

zenon
Gość
zenon

Jak już w Rzeszowie powstanie metro i kolejka nadziemna to wówczas ceny spadną/wzrosną*. Jako iż ruszyła już budowa pierwszego, pilotażowego odcinka metra pod stacją kolejową Rzeszów Główny, to pozostaje nam czekać na pierwszy odcinek kolejki nadziemnej, co to ją Pan Ustrobiński latał do Dubaju oglądać. Pamięta jeszcze ktoś te propagandowe wizualizacje? *Niepotrzebne skreśli Pani Kowalska Anna, po konsultacji z Panem Tadeuszem Ferencem.

zenon
Gość
zenon

Jak już w Rzeszowie powstanie metro, którego pierwszą, pilotażową linię zaczęto drążyć pod stacją kolejową, oraz kolejka nadziemna, którą to Pan Ustrobiński latał oglądać aż w Dubaju, wówczas ceny spadną/wzrosną*. Czy pamięta jeszcze ktoś propagandowe wizualizacje owej kolejki? *Niepotrzebne skreśli Pani Kowalska Anna, po konsultacji z Panem Ferencem Tadeuszem. PS. Proszę o nie usuwanie mojego postu, gdyż nie obrażam nikogo.

as23
Gość
as23

Podwyżka z 92PLN na 130PLN to wg redakcji „nieco drożej”…… PRZECIEŻ TO PODWYŻKA O 41% !!!!!
tych mizerne 160 osób które miało takie bilety na pewno jest szczęśliwe….
I TAK MIASTO ZACHĘCA DO PRZESIADKI NA KOMUNIKACJĘ ZBIOROWĄ

hijena
Gość
hijena

czy podwyzka o 41 % to wynik sumiennych wyliczeń,kalkulacji,czy po prostu wielkośc wzieta ze sufitu,bo zbliza się fajrant i trza iść do chałupy

zenon
Gość
zenon

Dlaczego 41%? Bo kasa musi się zgadzać.