Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to już tylko marzenie?

Okolice dworca w Rzeszowie od lat odstraszają mieszkańców oraz turystów. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. O modernizacji starych, zniszczonych i odstraszających terenów dworców PKP i PKS w Rzeszowie mówi się od wielu lat.

Jeszcze na początku roku miał zostać ogłoszony przetarg na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Z pierwotnych planów jednak nic nie wyszło i obskurne tereny dworca w środku miasta nadal straszą mieszkańców. Nie wiadomo też, kiedy jakiekolwiek prace się rozpoczną. – Niech ktoś wreszcie zajmie się tą ruiną – apelują podróżni.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma w jednym miejscu połączyć funkcjonowanie obu dworców (PKP i PKS), a także zapewnić parking oraz miejsca postojowe dla taksówek, miejskich, jak i międzynarodowych autobusów, a w przyszłości kolejki nadziemnej. Na razie wszystkie te pomysły są jedynie melodią przyszłości, szczególnie że o planach modernizacji terenów dworca mówi się już od 2007 r. Od tego czasu do dziś powstało mnóstwo różnych koncepcji i wizualizacji – m.in. przystanku multimodalnego – lecz zmian jak nie było, tak nie ma nadal.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma w jednym miejscu połączyć funkcjonowanie obu dworców (PKP i PKS). Fot. ZTM

Sprawy nie ułatwia również fakt, że teren, na którym miałaby powstać inwestycja należy do kilku właścicieli. Chodzi o PKS, PKP oraz miasto Rzeszów. To właśnie między ratuszem a PKS-em brakuje porozumienia, a obie strony jeszcze na początku roku zarzucały sobie brak podjęcia inicjatywy. Prezydent Tadeusz Ferenc stwierdził wówczas, że jeśli byłaby taka możliwość, to „miasto mogłoby PKS przejąć”.

Ze strony Zarządu Transportu Miejskiego, w styczniu padły również zapewnienia, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na zaprojektowanie i wykonanie RCK. Jak dziś wiadomo, żadna inwestycja nie ruszyła.

Co dalej?
Czas płynie nieubłaganie, a w okolicach dworca wciąż brak jakichkolwiek zmian. – To najbardziej szpetne tereny w Rzeszowie i to niestety w samym centrum miasta – skarży się pan Jacek, mieszkaniec os. Śródmieście. Postanowiliśmy więc zapytać przedstawicieli miasta oraz PKS-u jak obecnie wygląda sytuacja i czy temat budowy RCK nadal jest aktualny.

– Mamy przygotowany przetarg, który zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku i zajmiemy się budową parkingu, a PKP w miejsce obecnej kładki stworzy przejście podziemne – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Jeśli chodzi o dworzec PKS-u to my jako miasto nic nie możemy zrobić – dodaje.

Z kolei zdaniem Piotra Klimczaka, wiceprezesa PKS Rzeszów, spółka ma pomysł na zagospodarowanie terenu. – Temat jest otwarty i mamy koncepcję na inwestycję przestrzeni dworcowej w sposób komercyjny, lecz nie odrzucamy również opcji zaangażowania się w stworzenie RCK – tłumaczy Klimczak.

Pomysłów, zapewnień i obietnic jest więc sporo, pytanie tylko kiedy, z któregoś z nich skorzystają wreszcie podróżni?

Kamil Lech

14
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
ROMANkriszobartekjaromirewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kriszo
Gość
kriszo

to wygląda ja lądowisko spodków latających, chyba komuś się grafika z lego Star Wars pomyliła:)

ewa
Gość
ewa

wybory, wybory, wybory – czas do koryta, czas chłeptać
a wyborcom obiecanki, cacanki a głupiemu …. stoi

Fela
Gość
Fela

świta w tunelu nikłe swiatełko napowietrznej kolejki.Trzeba spełnić jeden warynek,trzeba usunąć podczas najbliższych wyborów tegostarego propagandyste i tandeciarza ,obecnego burmistrza Rzeszowa.

ha ha ha
Gość
ha ha ha

A czy latająca kolejka również będzie odchodzić z tego „centrum komunikacji”? I kiedy zacznie się sprzedaż biletów? Bo ja mam już kilka tysięcy zgłoszeń przez internet od chętnych którzy chcą się przejechać fruwającą kolejką Ferenca.

Pniok
Gość
Pniok

Jak to nie rozpoczęto prac. Rozpoczął się remont węzła kolejowego. Przebudowa peronow rozpocznie się w listopadzie, a samego budynku PKP na wiosnę przyszłego roku.

hijena
Gość
hijena

i jeszcze ,żeby pociągi się nie spóżniały.I jeszcze ,żeby w lecie w wagonach był przyjemny chłód,a w zimie cieplo,a nie na odwrót

hijena
Gość
hijena

czy ty rozumiesz czym może byc nowoczesne Centrum Komunikacyjne,takie na miare XXI wieku?Przebudowa peronów spowodowana będzie w zwiazku z wprowadzaniem nowoczecnego taboru przez PKP

ROMAN
Gość
ROMAN

Na wiosne to sie zacznie obiecywany kilka lat temu remont sraczy ; O !

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Za to światełka są co roku no i ludzie łykają jak pelikany że ,,OH JAK ŁADNIE::D

Kibic
Gość
Kibic

Tylko PiS…. Ferenc na emeryturę….

eve
Gość
eve

PKS jak pies ogrodnika – kasy nie ma na przebudowę ale miastu terenu nie odda. szkoda bo to ostatni dzwonek – PKP zaczyna wreszcie przebudowę dworca – tę okazję należałoby wykorzystać

jaromir
Gość
jaromir

Jak pies ogrodnika? Dobrze proszę pana oddaj swój dom dla dobra ogółu bez gwarancji na nic, zobaczymy czy będziesz jak pies ogrodnika również…

bartek
Gość
bartek

PKS to wielki bankrut i czym prędzej go ktoś przejmie tym lepiej mniejsze straty.

hijena
Gość
hijena

Przeciez oddano hucznie centrum komunikacyjne pod wiaduktem.Odbyl sie pokropek z udziałem towarzyszki Kowalskiej i rozmaitych oficjeli.A że autobusy nie odjeżdzają.To jest normalne w Rzeszowie Miescie Imitacji.