Rzeszowskie Klimaty Jazzowe

Zespół White Wind.

30 września o godz. 19:00 w klubie muzycznym Klimaty (Galeria Grafika) odbędzie się koncert rzeszowskiego  zespołu White Wind. Zespół zaprezentuje się obok wybitnego wykonawcy z USA Vasti Jackson Blues Band w ramach festiwalu Rzeszowskie Klimaty Jazzowe.

Koncert zbiega się z jubileuszem 25-lecia działalności artystycznej w Rzeszowie pianisty i animatora projektów muzycznych Zenobiusza Kajdy. Kajda swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1986 roku. Wspólnie z pochodzącym ze Szczecina, Ryszardem Leoszewskim -  członkiem znanego w nurcie studenckim w latach 80-tych zespołu „Sklep z ptasimi piórami” koncertowali w klubach studenckich (m.in. w klubie Plus Politechniki Rzeszowskiej). Program ówcześnie prezentowany w Rzeszowie był też grany w Polsce, m.in. w Szczecinie, Katowicach, wspólnie ze znanym rzeszowskim saksofonistą Stanisławem Domarskim. Współpraca ta zaowocowała wspólnym projektem muzycznym – Novo Group.

Zenobiusz Kajda był inicjatorem „Czwartków Jazzowych”, które odbywały się w klubie Bohema, gdzie rzeszowscy muzycy (artyści) mieli możliwość koncertowania obok takich gwiazd jazzu jak  Marek Bałata, Jorgos Skolias, Mieczyslaw Szcześniak, Michał Urbaniak czy Wojciech Karolak.

W 2006 roku Domarski i Kajda reaktywowali zespół Nova Grupa, prezentując m.in. program poświęcony 25 rocznicy wybuchu stanu wojennego. W roku 2008 po nagraniu materiału na płytę zespół zaprezentował go we wspólnym koncercie z udziałem Urszuli Dudziak – gwiazdy międzynarodowej sceny jazzowej.

Teraz zespół nagrał nowe kompozycje. White Wind łączy różne inspiracje od muzyki ilustracyjnej, sakralnej przez etniczne odgłosy po muzyczne obrazy malowane przez harmoniczne plamy. Całość muzyki zespołu oparta jest na jazzowej improwizacji.

pad

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.