Rzeszowskie korzenie Natalie Portman

W Archiwum Państwowym zachowała się karta meldunkowa Leisera Herschlaga. Czy jest on przodkiem słynnej aktorki?

Tomasz Stańko, Justyna Steczkowska, Kasia Sobczyk, Anja Rubik… Z Podkarpacia wywodzi się wiele sław. Jednak poszczycić się taką gwiazdą jak laureatka Oscara – Natalie Portman to jest dopiero coś! Słynna Amerykanka sama niedawno pochwaliła się swoimi rzeszowskimi korzeniami. Jej słowa usłyszała cała Polska. My dotarliśmy do śladów bytności jej przodków w stolicy naszego regionu.

Wielu Polaków nie kryło zaskoczenia widząc jak na ekranie telewizorów Natalie Portman, a właściwie Natalie Herschlag, bo takie jest prawdziwe nazwisko gwiazdy, niezwykle wdzięcznie wypowiadała nazwę “Jesiów”, potwierdzając, że jej dziadek pochodził z Rzeszowa. Podobnie jak podkarpackie korzenie, zadziwić może żydowskie pochodzenie laureatki Oscara. Portman, jak się okazuje, to panieńskie nazwisko jej babki, które aktorka przyjęła stawiając pierwsze kroki w show – biznesie. Miała to być asekuracja przed tym, by w razie niepowodzenia, nie zdyskredytować nazwiska jej rodziców. Natalie jednak doceniono, a nazwisko Portman jak przylgnęło, tak już pozostało.

Ślady w rzeszowskim Archiwum
W rzeszowskich archiwach próżno więc szukać nazwiska Portman, za to Herschlag się odnalazło i widnieje… na jednej z kart meldunkowych. Czy możliwe, by był to ślad po przodkach aktorki?
Karta meldunkowa obowiązywała wtedy w całym kraju. Jest bogatym źródłem informacji, zawiera dane takie jak stopnie wojskowe, daty urodzenia, poprzednie i późniejsze miejsca zamieszkania, numery paszportów, dowodów osobistych, imiona i nazwiska dzieci itp. W wielu miejscach karty takie uległy zniszczeniu, w stolicy Podkarpacia na szczęście się zachowały.

–  Nie mamy pewności, że dokument z nazwiskiem Herschlag dotyczy rodziny aktorki, bo te karty nie są kompletne. Jednak Herschlag jest rzadkim nazwiskiem w Rzeszowie – zauważa dr Grzegorz Zamoyski, kierownik Ośrodka Badań Historii Żydów z Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Ameryka – przeznaczeniem Herchlagów
Co można wyczytać z dokumentu będącego śladem potencjalnego prapradziadka urodzonej w Jerozolimie gwiazdy? Nazywał się Leiser Herschlag i pochodził z Dębicy. Razem z żoną Leją i dziećmi od 1912 r. mieszkali przy ul. Jabłońskiego 11 w Rzeszowie. Dziś tego budynku już nie ma, choć można się domyślać, że stał on w okolicach dzisiejszego Centrum Handlowego “Ameryka” (naprzeciwko zachowała się kamienica z numerem 10). Rodzina Herschlagów prowadziła w Rzeszowie sklep ze skórami, którego Leiser był właścicielem. Mieli czwórkę dzieci: Arona, Hermana Judę, Israela i Majera.

– Prawdopodobnie jeden z synów Leisera i Lei o imieniu Herman Juda jest to Yehuda Herschlag, którego znamy jako profesora Uniwersytetów Jerozolimskich – twierdzi dr Zamoyski. Byłby to znaczący trop w poszukiwaniu przodków aktorki, bo jak można przeczytać w jej biografii, pradziadek Natalie tak właśnie się nazywał. Zgodnie z kartą meldunkową wcześniej niż rodzice wyjechał on z kraju do Palestyny, więc na pozór wszystko by się to zgadzało. Niestety tylko na pozór, ponieważ autor pisze też o wujku ojca Natalie, który został zamordowany na ulicach Rzeszowa, utrzymując przy tym, że pozostali “rzeszowscy” krewni gwiazdy, w tym jej pradziadek zginęli w Auschwitz-Birkenau. Ten fragment podważa już nieco dane zawarte w karcie meldunkowej, wg której potencjalny pradziadek gwiazdy, czyli Herman Juda wyemigrował z Polski jeszcze przed II wojną światową…

“Lista Schindlera” ulubionym filmem Natalie
Sama aktorka przejawia zainteresowanie tematyką żydowską, o czym świadczy choćby ulubiony film aktorki, którym jest “Lista Schindlera”. Natalie zna też hebrajski (nie licząc języka angielskiego, słabiej mówi po francusku, opanowała także podstawy chińskiego).
Jak podkreślają pracownicy Archiwum Państwowego w Rzeszowie, dotarcie do wiarygodnych korzeni Natalie Portman nie będzie łatwe, a zachowane dokumenty to jedynie mały, niepotwierdzony ślad po jej przodkach. – Najlepiej byłoby poprosić samą aktorkę o bardziej szczegółowe dane, tym bardziej że w Stanach odkrywanie genealogii staje się coraz modniejsze. Myślę, że gdyby ktoś poważnie się tym zainteresował, to dotarcie do rzeszowskich korzeni jest możliwe, choć bardzo trudne – podkreśla dr Jan Basta, dyrektor Archiwum Państwowego. – Niemniej miło, że pani Portman przyznaje się do podkarpackich korzeni. Ładnie wypowiedziała nazwę Rzeszowa, co też jest ważne – dodaje z uśmiechem dr Zamoyski.

anja

NATALIE PORTMAN – ur. 9 czerwca  1981  w Jerozolimie. Mając 3 lata przeniosła się z rodzicami do Waszyngtonu, w wieku 7 lat do Connecticut, a mając 9 lat, wyjechała do Nowego Jorku na Long Island. Mieszka tam do dzisiaj. Jej ojciec Avner Hershlag jest ginekologiem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Matka Shelley Stevens – aktorką i  malarką-amatorką. Obydwoje rodzice mają żydowskie korzenie – ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii, zaś matka z Austrii i Rosji. Ciekawostką jest, że babcia Natalie od strony matki w czasie II wojny światowej była… brytyjskim szpiegiem. Natalie stała się sławna po roli w Leonie Zawodowcu” gdzie zagrała u boku Jeana Reno. Jest laureatką Oscara, który otrzymała za rolę w filmie “Czarny łabędź”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
polacy =parobki watykanu +
polacy =parobki watykanu +
9 lat temu

żyd to żyd nie polak,więc o co chodzi…………