Rzucenie palenia nawet po latach ma sens

W NFZ mierzyli poziom ciśnienia krwi i wykonywali smokolajzer (poziom wydychanego tlenku węgla u palaczy). Przekonywali także o szkodliwości palenia. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu, który ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia.

Tegorocznym tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”. Już od środy, 29 maja, pracownicy Biura Programu Prewencji Pierwotnej dla województwa podkarpackiego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Kuratorium Oświaty oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, w budynku NFZ przy ul. Zamkowej 8, mierzyli poziom ciśnienia krwi i wykonywali smokolajzer (poziom wydychanego tlenku węgla u palaczy), udzielali porad jak rzucić palenie i rozdawali ulotki i broszury na temat jego szkodliwości. 3 czerwca podobną akcję planują zrobić w Domu Kultury na Nowym Mieście i Osiedlu Mieszka (od godz. 10 do 13).

Substancje rakotwórcze (300!) zawarte w tytoniu są dominującym czynnikiem powodującym rozwój raka płuca. Szkodliwe jest także bierne palenie (o 25 proc. zwiększa ryzyko rozwoju raka płuca u małżonków palaczy, a o około 17 proc. u osób narażonych na wpływ dymu tytoniowego w pracy).

Palenie szkodzi, niszczy, truje
– Tylko co szósty pacjent z rakiem płuc ma szansę przeżyć 5 lat – nie pozostawia złudzeń dr n. med. Ryszard Olesiejuk, ordynator Oddziału Pulmunologii i Chemioterapii w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Eksperci podkreślają, że choroby związane z paleniem tytoniu zabijają rocznie prawie 6 mln ludności świata, z czego ponad 600 tys. to bierni palacze.

Rzucenie palenia w każdym wieku przynosi same korzyści
Nie ma bezpiecznej dawki nikotyny, która nie uzależnia. Dlatego tak ważne jest, by ograniczyć, a najlepiej wyeliminować papierosy z reklam, na co nie chcą się zgodzić koncerny tytoniowe. Rzucić zaś palenie opłaca się nawet po kilkudziesięciu latach palenia. Organizm tylko na tym skorzysta. Obniży się ciśnienie krwi, zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób ze strony układu krążenia i nowotworów, wzrośnie odporność.

Program Pierwotnej Prewencji skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich i ma na celu jak najwcześniejsze wykształcenie zachowań prozdrowotnych. W jego ramach trwa konkurs plastyczny “Palenie szkodzi, niszczy, truje”.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ewestefan podbijpiętą Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewe
Gość
Ewe

proponuje przeczytac Codex Alimentarus – i stanie sie jasne dlaczego są papierosy, GMO, alkohol, przetworzone jedzenie… i masa innych rzeczy

stefan podbijpiętą
Gość
stefan podbijpiętą

Skoro jest tyle plusów to moze zakazać produkcji papierosów …to byłoby naracjonalniejsze ale jak wiadomo budżet juz sie zawala a co byłoby gdyby pozbawić go dochodów z akcyzy – stąd ta hipokryzja …sprzedaż tak ale namawiamy aby rzucić – to jak w kosciele … mówimy bóg a w domysle 9 milardów oddawanych na tacę