Wjazd na A4 w Świlczy już przejezdny

Od piątku kierowcy mogą już korzystać z S19 łączącej A4 i krajową czwórkę. Fot. GDDKiA
Od piątku kierowcy mogą już korzystać z S19 łączącej A4 i krajową czwórkę. Fot. GDDKiA

RZESZÓW, ŚWILCZA. Kolejna nowa droga na Podkarpaciu dostępna dla kierowców.

Kierowcy od piątkowego popołudnia mogą korzystać z nowego, ponad 4-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, prowadzącego od węzła autostradowego Rzeszów Zachód do węzła Świlcza zlokalizowanego na krajowej „czwórce”. To ostatni odcinek tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa, która jest już teraz kompletna i obiega miasto od północy.

Odcinek S19 Rzeszów Zachód – Świlcza stanowi bezpośrednie połączenie istniejącej drogi krajowej nr 4 z autostradą A4. Kierowcy jadący autostradą A4 będą mogli z niej zjechać na węźle autostradowym Rzeszów Zachód i dalej oddanym do ruchu odcinkiem S19 dojechać do krajowej „czwórki” w miejscowości Świlcza. Z kolei kierowcy jadący DK4 będą mogli odcinkiem S19 dojechać poprzez węzeł Rzeszów Zachód do autostrady A4.

Na węźle Świlcza zastosowano ronda turbinowe. Ronda wybudowane są w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. Ponieważ pojazdy są kierowane na odpowiednie wyloty ronda, zmniejsza to ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie lub przy zjeździe z niego nie występują punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

Przypomnijmy, że pod koniec maja 2012 r. GDDKiA zdecydowała o odstąpieniu od umowy na budowę tego odcinka drogi ekspresowej S19. Poprzedni wykonawca – polsko-indyjskie konsorcjum na czele z firmą Radko – w ciągu 23 miesięcy trwania kontraktu zrealizował zaledwie 49 procent zakresu umowy, podczas gdy czas trwania kontraktu był pierwotnie określony na 18 miesięcy.

Radko zostało „wyproszone” z placu budowy, termin był przekroczony, a droga niegotowa. W związku z tym w drodze przetargu wyłoniony został nowy wykonawca – firma Eurovia, która w 10 miesięcy dokończyła budowę odcinka S19.

Równocześnie przetarg na realizacje dwóch innych podkarpackich odcinków S19 wkroczył w nowy etap. Chodzi o przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski – Stobierna oraz  odcinka Węzeł Świlcza (DK4) – Węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka). Wykonawcy zainteresowani tymi inwestycjami zostali zaproszeni do złożenia ofert cenowych. Wykonawcy mają na to 40 dni. Termin mija 22 stycznia 2014 r. W postępowaniu przetargowym przyjęte zostały trzy kryteria oceny ofert: cena, okres gwarancji oraz termin wykonania.

Rozstrzygnięcia przetargów możemy się spodziewać wiosną. Wykonawcy będą mieli rok na dokończenie projektu dogi i około 2 lata na budowę. Nowe fragmenty S19 będą więc dostępne dla kierowców najwcześniej w połowie 2017 roku.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LUDEK
LUDEK
7 lat temu

Chociaż droga ma zaledwie 4,4 kilometra, powstawała trzy i pół roku.

Fąfara
Fąfara
7 lat temu

Sorki, nie wiecie przypadkiem czy Zdzisław Pupa kiwnał choć palcem w sprawie dodatkowych funduszy dla Podarpacia ?
Swego czasu w mediach pisali, że będzie „walczył” o fundusze, jak myślicie poważnie mówił czy błaznował ?

kyts
kyts
7 lat temu
Reply to  Fąfara

pupa ładnie brzmi ale wygląda już nieco gorzej

gość
gość
7 lat temu
Reply to  kyts

pupa ma wszystkich tam/jak brzmi jego nazwisko