Są chętni do budowy sygnalizacji świetlnej przy galerii

Na tym przejściu dla pieszych w grudniu zginął 27-letni mężczyzna. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. W ostatnich dwóch latach na pechowym przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej doszło aż do 8 wypadków.

W związku z ubiegłorocznym śmiertelnym potrącenia 27-latka na przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej przy galerii „Nowy Świat” miejscy urzędnicy ogłosili przetarg na budowę przy pasach sygnalizacji świetlnej. Infrastruktura powstanie w połowie czerwca lub na początku lipca, a jej zaprojektowaniem oraz zamontowaniem zainteresowane są dwie firmy.

Przypomnijmy, ostatnie tragiczne wydarzenie na przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej miało miejsce w grudniu ubiegłego roku. Wówczas 57-letni kierowca Volvo, mieszkaniec Rzeszowa, jadąc lewym pasem w kierunku Krakowa, potrącił 27-letniego mężczyznę. Mimo reanimacji, poszkodowany zmarł. Niedługo później zaczęły pojawiać się głosy, że przejście budzi wśród pieszych postrach i m.in. jest zbyt słabo oświetlone, a kierowcy jeżdżą przez nie zbyt szybko. Władze miasta podjęły więc decyzję o montażu na nim sygnalizacji świetlnej. – Mówimy o sygnalizacji wzbudzonej czyli takiej, przy której dopiero po naciśnięciu przycisku zapali się zielone światło dla pieszego – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Dzięki temu nie dojdzie do utrudnień w płynności ruchu – dodaje. 

Na styczniowej sesji Rady Miasta zapisano na ten cel 250 tys. zł, a już w marcu ogłoszono przetarg na inwestycje. Do budowy świateł zgłosiły się dwie zainteresowane firmy, lecz tylko jedna mieści się w finansowych oczekiwaniach ratusza. Jej oferta wynosi ponad 249 tys. zł brutto i obejmuje 7-letni okres gwarancji. Można więc przypuszczać, że władze Rzeszowa postawią na wykonawcę, a same światła zostaną zamontowane najpóźniej w lipcu. Taką decyzję popierają piesi, szczególnie że z danych policji wynika, że w 2017 r. na pasach odnotowano cztery wypadki w tym dwa poważne potrącenia, natomiast w 2018 r. cztery wypadki w tym jedno potrącenie śmiertelne.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Za 250 000 zł to można wybudować przejscie podziemne i nie bedzie wypadków, a światła zahamują ruch ciężarówek pod górkę.