Są pieniądze na Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe ma być obiektem podzielonym na część kongresową w kształcie bryły odwróconego stożka oraz część wystawienniczą o bryle elipsoidy. Łączna powierzchnia budynku wyniesie 27 tys. mkw. Fot. APP DOM - Projekt Koncepcyjny Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe ma być obiektem podzielonym na część kongresową w kształcie bryły odwróconego stożka oraz część wystawienniczą o bryle elipsoidy. Łączna powierzchnia budynku wyniesie 27 tys. mkw. Fot. APP DOM – Projekt Koncepcyjny Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego

RZESZÓW, JASIONKA. Radni sejmiku zgodzili się na zmiany w budżecie województwa.

Już wkrótce rozpocznie się budowa Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Na poniedziałkowej sesji sejmiku radni zaakceptowali przesunięcia w budżecie województwa, dzięki którym udało się znaleźć brakującą kwotę. Centrum, inwestowane w proporcji pół na pół ze środków europejskich i samorządowych, ma kosztować 134 mln zł i zgodnie z planem ma zostać oddane do użytku pod koniec 2015 roku.

Decyzja o zwiększeniu środków wynika z tego, że po przetargu zaplanowana kwota 90 mln zł była nierealna. Najtańsza oferta w przetargu wyniosła bowiem 122 mln zł. Brakowało więc aż 32 mln zł. 18 października marszałek Władysław Ortyl otrzymał zgodę z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na dodatkowe 16,5 mln zł. Kolejne 12 mln zł wygospodarował z własnego budżetu, zwiększając w inwestycjach drogowych i melioracyjnych wkład funduszy unijnych i budżetu państwa kosztem wkładu własnego. Dalsze 4,3 mln zł zarząd województwa weźmie z kredytu.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe ma być obiektem podzielonym na część kongresową w kształcie bryły odwróconego stożka oraz część wystawienniczą o bryle elipsoidy. Łączna powierzchnia budynku wyniesie 27 tys. mkw. W części kongresowej znajdą się m.in. dwie sale konferencyjne, restauracja z zapleczem kuchennym, sala bankietowa i kongresowa. W części wystawienniczej znajdzie się przestrzeń wystawowa o powierzchni ponad 7500 mkw., pomieszczenia biurowe, podziemna przestrzeń parkingowa oraz pomieszczenia techniczne.

Po wybudowaniu obiektu pracę znajdzie w nim kilkadziesiąt osób. Konieczne będzie też ulokowanie w nim instytucji, która będzie przynosić stałe dochody, aby centrum mogło na siebie zarabiać. – Taką instytucją będzie Centrum Nauki Łukasiewicz – mówił podczas sesji marszałek.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kornik drzewny
kornik drzewny
7 lat temu

Na jakiej podstawie stwierdzono,że Centrum Nauki (wzorowane zapewne na warszawskim Copernikusie) będzie instytucja zarabiającą na całe przedsięwzięcie. W realiach Rzeszowa i województwa wydaje się to wręcz niemożliwe,choćby nawet bilet kosztował 10 zł. Copernikus do tej pory jest dotowany i nie zarabia na siebie,chociaż bilet kosztuje 25 zł. Poza tym w przypadku lokalizacji (ponad 10 km od centrum miasta) uważam,że lokalizacja ta jest chybiona a wydane, olbrzymie pieniądze nigdy się nie zwrócą.

eugeniusz patera67
eugeniusz patera67
7 lat temu

Za Ferenca buduje sie na potege. Az boje sie pomyslec co bedzie jak Go w miescie zabraknie!

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

już w latach 80-tych ubiegłego wieku były plany budowy ale skończyło się na planach – [ wstrzymywanych przez W-wę i oporną władzę w mieście ] dobrze że temat wrócił i będzie realizowany bo takie miasta jak np; Kielce mają takie centrum z 14 salami konferencyjnymi + 7 hal wystawienniczych – aktualnie budują wieżę widokową i rozbudowują obiekt który powiększy się o kolejne 5 sal konferencyjnych.
podobnie np. Bydgoszcz ma obiekt Centrum Kongresowe – Opera Nova – z pow. całkowitą 21.202 m2 i salą główną z balkonem na 803 miejsca .
oby inwestycja ruszyła jak najszybciej

UE fan
UE fan
7 lat temu

Poczytaj o zasadach realizacji projektów unijnych na http://funduszeunijneodkuchni.blogspot.com/