Są pieniądze na informatyzację szpitali

Wkrótce zdjęcie z tomografu komputerowego trafi wprost do komputera na biurku lekarza zlecającego badanie. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Realizacja Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej nie jest zagrożona.

Dyrektorów szpitali, które zainwestowały już w sieć informatyczną (kupiły komputery), zaniepokoiła informacja, że Komisja Europejska nie da Polsce pieniędzy na informatyzację służby zdrowia. – System miał wkrótce połączyć gabinety lekarskie, pracownie diagnostyczne, administrację i szpitalne apteki. Dzięki temu, że zawierałby wszystkie informacje o pacjencie i lekach, które ten przyjmuje byłaby możliwość konsultacji na odległość i rozwój e-medycyny. Umożliwiłoby to także kontrolę leków w czasie leczenia szpitalnego i przyniosło spore oszczędności – mówią rozczarowani.

Na szczęście informacje nie potwierdziły się. Podkarpacki System Informacji Medycznej jest realizowany z innego unijnego źródła. W ramach III osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 UE sfinansuje 85 procent projektu wycenionego wstępnie na ponad 100 mln zł. Reszta to wkład własny uczestników.

– Departament społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego właśnie ogłosił kolejny przetarg w ramach Podkarpackiego System Informacji Medycznej – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor departamentu ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Szpitale w internetowej sieci

System ma gromadzić i analizować dane dotyczące opieki zdrowotnej z ośmiu szpitali wojewódzkich, jednego miejskiego, 19 powiatowych oraz Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Warzywnej w Rzeszowie. Porozumienie w tej sprawie kilka lat temu podpisały: Województwo Podkarpackie, dziewiętnaście powiatów oraz miasto Rzeszów.
Podkarpacki System Informacji Medycznej jest jednym z trzech kluczowych elementów związanych z zadaniem, jakim jest rozwój społeczeństwa informacyjnego w województwie podkarpackim. Należą do niego także Podkarpacki System e-Administracji Publicznej i Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments