Są wśród nas, zasługują na godność i tolerancję

Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Uśmiech, radość, godność i tolerancja – te wartości przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w przemyskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

W tym roku było szczególnie, nie tylko dlatego, że w odróżnieniu od poprzednich lat dopisała pogoda, ale także dlatego, że Stowarzyszenie PSOUU obchodzi w tym roku półwiecze działalności.

Wydawałoby się, że w XXI weku, w środku Europy nie ma po co organizować kampanii i imprez, których przesłaniem jest poszanowanie godności osób niepełnosprawnych intelektualnie czy tolerancja wobec ich odmienności. Ale to nieprawda. Ludzie ci nadal spotykają się jeśli nie z otwartą niechęcią społeczeństwa, to z chłodnym dystansem i marginalizowaniem.

A nie powinno tak być i najlepiej wiedzą o tym ci, którzy z nimi pracują z ramienia Stowarzyszenia w OREW i Środowiskowym Domu Samopomocy w Przemyślu. Co roku pokazują z dumą swych wychowanków i podopiecznych, wołając o godne ich traktowanie. Na tegorocznym Dniu Godności, który honorowym patronatem objął Bieszczadzki Oddział SG, nie zabrakło rozrywek. Program artystyczny w wykonaniu wychowanków OREW i podopiecznych SDS bawił gości do łez, a pokaz sprawności psów z BiOSG i pokaz motocyklistów z klubu Eastern Scorpions wręcz zachwycał wychowanków i podopiecznych.

Zaprezentowano też galerię prac wychowanków ŚDS oraz OREW. A wszystko to po to, byśmy nie zapominali, że niepełnosprawni intelektualnie są wśród nas i potrzebują nie naszego współczucia, ale życzliwości, ciepła i tolerancji.

emka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o