Sąd musi zostać dla dobra mieszkańców

Fot. Archiwum

PRZEWORSK. Radni Powiatu Przeworskiego sprzeciwiają się planom likwidacji tamtejszego Sądu Rejonowego. Do najistotniejszych argumentów zaliczają zagwarantowany konstytucyjnie dostęp obywatela do sądu. Jego likwidacja niesie za sobą także dodatkowe koszty dojazdu do innej placówki.

Ważną sprawa dla mieszkańców powiatu, a w szczególności procedur administracyjnych jest idące za likwidacją sądu przeniesienie do innego miasta Wydziału Ksiąg Wieczystych, w którym obywatele bardzo często załatwiają swoje sprawy.

Sąd w Przeworsku istnieje od XV wieku.  Tylko w 2010 roku wpłynęło15,5 tys. spraw, z tego wpływ spraw do Wydziału Ksiąg Wieczystych – ponad 8 tys.  W roku 2011 statystyki wyglądają podobnie. Łączny wpływ spraw wyniósł 14,8 tys. Przeniesienie spraw do innego sądu spowoduje być może, że będą się one toczyć dłużej i mniej sprawnie.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować 122 małe sądy w całym kraju. Trwają jednak konsultacje w tej sprawie i ta liczba może ulec zmianie.

łuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
P.K
P.K
9 lat temu

Czy Starostwo Powiatowe w przeworsku jest potrzebne ? Dla kogo słuzy ? W Starostwie zatrudniani byli aplikanci na 1/2 etatu. Brali chorobowe kiedy chcieli. Oprócz aplikantów, zatrudniani są dzieci radnych , znajomi i krewni. Zatrudnionych jest ponad 100 osób . Na potrzeby obywateli pracuje tylko wydział komunikacji i budownictwa. Wydziały które mogą być w gminach jak dawniej – blizej obywateli. Wówczas folwarki w postaci Samorządu powiatowego będą zbędne. Co przyczyni się do oszczędności. Dlaczego samorządowcy nie walczyli o Cukrownie Przeworsk, gdy była zamykana , a później burzona. Podczas powiatowej komisji lekarskiej w 2003, 2004, 2005 roku nie były wypłacane środki… Czytaj więcej »

P.K
P.K
9 lat temu

Mniej Sądów – więcej oszczędności dla obywateli. Wydział ksiąg wieczystych już dawno powinien być w wersji elektronicznej i Ministerstwo Sprawiedliwości powinno wprowadzić możliwość wybrania wypisu z Ksiąg wieczystych przez Notariusza. Notariusz jest w każdym mieście. Sąd w Przeworsku to prywatny folwark, który ma za zadanie chronienia przekrętów przez samorządowców. Szef prokuratury załatwia posadę bratu , jako Asesor. Sędziowie swoim krewnym i znajomym. Aby prowadzić przęstępczą profesje, Sędziowie orzekali w niepełnym składzie – bez ławników. Wówczas karali kogo chcieli. Wybiórczo zapisywali zeznania. W Sądzie Rejonowym w Przeworsku ginęły akta. (Sędziowie w Przeworsku twierdzą ze to standard). Czy taki Sąd powinien istnieć… Czytaj więcej »