Sąd odbiera ulgi na przedszkolaki

PODKARPACIE. Rodzice posyłający do przedszkola więcej niż jedno dziecko nie dostaną zniżek

Sąd Administracyjny w Rzeszowie zarzucił radnym gminy Korczyna nadużycie kompetencji. Zgodnie z prawem mogli oni jedynie ustalić wysokość i rodzaj opłat za przedszkole, a nie decydować o zwolnieniu rodziców z czesnego na kolejne dziecko. Gminie udało się wcześniej wycofać wadliwą uchwałę. Problem jednak pozostał.

Dalsza pomoc dla rodzin wielodzietnych stoi pod znakiem zapytania, bo według niektórych wojewodów, ulgi są niezgodne z konstytucją.

– W ubiegłym roku, 21 grudnia Rada Gminy podjęła uchwałę, w której znalazł się między innymi punkt dotyczący zwolnienia z opłat za przedszkole za każde posłane tam trzecie i kolejne dziecko tych samych rodziców – informuje Adolf Kasprzyk, kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Korczynie.

Każda uchwała musi jednak przed zatwierdzeniem trafić do wojewody, jak wyjaśnił Jan Zych, wójt Gminy Korczyna.

Wyprzedzili decyzję sądu

W gminie działa jedno publiczne przedszkole, do którego uczęszcza 177 dzieci.

– Z tej racji, że nie było u nas rodzin posiadających troje lub więcej dzieci w wieku przedszkolnym, sami uchyliliśmy w kwietniu tego roku tę uchwałę, wyprzedzając niejako decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie – tłumaczy Adolf Kasprzyk.

– Sami rozwiązaliśmy ten problem, jednak cofnięcie ulg z pewnością będzie bardzo niekorzystne dla rodziców – komentuje Jan Zych.

Ulgi, jak uznały sądy (także z innych województw) są niezgodne z prawem, bo wprowadzają nierówne traktowanie obywateli. A gminy mogą jedynie ustalać wysokość opłat, a nie je zmniejszać bądź z nich zwalniać. Teraz wszystko w rękach posłów, którzy powinni doprecyzować ustawę o systemie oświaty, by nie dochodziło do nadinterpretacji ustawy.

Katarzyna Pękala

kpekala@pressmedia.com.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments