Sąd Okręgowy przeniosą na “Dołową”. Kto za to zapłaci?

Rzeszowscy radni zgodzili się, żeby nowa siedziba dla rzeszowskiego sądu okręgowego powstała na części targowiska przy ul. Dołowej, czyli w bliskim sąsiedztwie Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Zmiana lokalizacji sądu przypomina działanie po omacku – zauważa radny PiS.

O tym, że nowa siedziba rzeszowskiego sądu okręgowego oraz Podkarpackie Centrum Biblioteczne i Edukacyjne powstaną na części terenu przy ul. Dołowej, obecnie stanowiącej bazar, wiadomo już od pewnego czasu. We wtorek radni podjęli jednak decyzję, że działki te ulegną małej zamianie. Sąd znajdzie się obok Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie, a biblioteka – nieopodal Zespołu Szkół Nr 2 przy ul. Rejtana. Pozostaje pytanie, kto i ile pieniędzy da na realizację inwestycji?

Dyskusja na temat budowy nowej siedziby dla sądu okręgowego, a wcześniej wyprowadzenie go z zamku Lubomirskich trwa od dłuższego czasu. Władzom miasta zależy na tym, żeby “uwolnić” zamek. Aby to uczynić, muszą zapewnić nową lokalizację dla stacjonującego tam sądu. “Zielone światło” dało już Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wśród najświeższych propozycji było zaadaptowanie budynku Centrum 2000 przy al. Armii Krajowej. Z powodu zbyt dużych kosztów z planu zrezygnowano. – Zmiana lokalizacji przypomina trochę działanie po omacku – komentuje Robert Kultys, radny PiS. – Debata na temat przenosin sądu staje się niepoważna.

Kto i ile da?
Radny porusza kwestie finansowe, które, jego zdaniem, wciąż są nierozwiązane. – Po 10 mln zł mają dać prezydent i marszałek. A ile da Skarb Państwa? Tego typu obiekt będzie kosztował przynajmniej 50 mln zł – zauważa. – Ze strony ministerstwa nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. – Udało się dogadać pewne sprawy z ministerstwem. Pieniądze zostaną przekazane i na pewno nie będą małe – zapewnia Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Za zgodą rzeszowskich radnych 67-arowa działka przy ul. Dołowej zostanie przekazana w formie darowizny na ręce Skarbu Państwa. Z kolei 72-arowa działka, na której powstanie biblioteka, zostanie przekazana samorządowi województwa w wieczyste użytkowanie za symboliczny 1 proc. wartości.

Co ze sprzedawcami z “Dołowej”? – Zostaną przeniesieni na nowy plac targowy, które powstanie przy ul. Lubelskiej – wyjaśnia Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem w Rzeszowie.

Ewelina Nawrot

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
blokers Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blokers
Gość
blokers

czym mam rozumieć ,że powstaje kolejna rozdmuchana firma na wzór ZETTEEMU z okazałą budowlą dla kilku inkasentów zbierających placowe?