Sąd: – Pomnik nie symbolizuje komunizmu

– Nie będziemy wyburzać pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, ani go przenosić w inne miejsce – mówili podczas konferencji Marek Ustrobiński (z lewej), wiceprezydent Rzeszowa i Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Władze miasta dostały oręż w obronie pomnika z placu Ofiar Getta i jest szansa, że nie zostanie wyburzony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) orzekł, że pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej z rzeszowskiego placu Ofiar Getta nie propaguje komunizmu. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej, obelisk symbolizuje ten ustrój totalitarny i dlatego powinien być usunięty. Nie zgadzają się z tym władze miasta i wyrok WSA utwierdza ich w przekonaniu, że pomnik nie musi być wyburzany. 

Władze miasta zaskarżyły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowienie prezesa IPN z 2 października 2018 r. wyrażającego opinię, że pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej spełnia warunki do jego usunięcia. Instytut powoływał się przy tym na ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Prezes IPN stwierdził, że: „pomnik upamiętnia armię totalitarnego państwa i jest przykładem działań propagandowych Moskwy, które mają na celu tworzenie mitu wdzięczności ZSRR”.

Z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wynika, że pomnik z placu Ofiar Getta nie symbolizuje komunizmu.

Z tą opinią nie zgodził się prezydent Rzeszowa i zwrócił się do IPN o ponowne rozpatrzenie sprawy. Podniósł, że bibliografia przedstawiona przez instytut w zaskarżonym postanowieniu traktuje ogólnie o zjawisku wznoszenia pomników dedykowanych Armii Radzieckiej na terenie Polski w latach 50. XX wieku. Opinia nie odnosiła się bezpośrednio do pomnika z rzeszowskiego placu Ofiar Getta. Władze miasta argumentowały, że skoro na obelisku nie ma żadnych napisów mówiących o upamiętnieniu Armii Czerwonej, to obiekt ten nie symbolizuje komunizmu. Nie ma więc przesłanek do jego usunięcia. Mimo tych zastrzeżeń, IPN pozostał przy swoim zdaniu i domaga się rozbiórki pomnika.

Są też inne powody, dlaczego pomnik powinien pozostać na placu Ofiar Getta. – Pomnik stoi w obrębie zespołu staromiejskiego miasta, który jest wpisany do rejestru zabytków – wyjaśnia Natalia Zachwieja, miejski konserwator zabytków. – Znajduje się też na terenie cmentarza żydowskiego. IPN nie rozważył zmian na obelisku dokonanych w 1966 r. i umieszczonej na nim tablicy, na której napisy nie nawiązują do ustroju totalitarnego.

– Na razie pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej na placu Ofiar Getta zostanie i nie będzie wyburzany – poinformował Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest dla nas korzystny i z jego orzeczenia wynika, że obelisk nie symbolizuje komunizmu.

Wyrok jest więc po myśli władz miasta i są szanse, że pomnik nie zostanie wyburzony. Jednak Instytutowi Pamięci Narodowej przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego na orzeczenie niższej instancji – wojewódzkiego sądu. Na razie nie wiadomo, czy IPN skorzysta z tej możliwości.

Mariusz Andres

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
pniok RzeszowskiKaganiecOlix Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Przeciez ten pomnik wystawiono ZOLNIERZOM Armi Czerwonej ktorzy byli takimi samymi ofiarami komunizmu jak kazdy z nas zyjacy w PRL.

Kaganiec
Gość
Kaganiec

Zabawy w burzenie pomników…..Historii się nie zmieni.O historii się pamięta…O mordercach,konfidentach,bandytach, sprzedawczykach.Nic nie da zburzenie pomnika.Gdyby zależało PISLAMOWI na walce z komuną…Proszę bardzo.Ilu dawnych oprawców jest na wolności?Ilu pobiera emeryturki idące w grube tysiące?Ilu zostało osądzonych?ŚMIECH NA SALI!!!!!

Olix
Gość
Olix

Wyburzyc IPN