Sam zdecyduj, czy zagrożone jest Twoje życie, czy tylko zdrowie

– Nowe zasady udzielania świadczeń funkcjonują dopiero dwa tygodnie, a już „Medyk” odsyła dzwoniących do pogotowia. Nasze karetki jadą na miejsce i okazuje się, że chory potrzebuje tylko porady lekarza rodzinnego, którego powinien zapewnić właśnie „Medyk” – mówi Stanisław Rybak, dyrektor WSPR w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Jeżeli mieszkasz w powiecie rzeszowskim i potrzebujesz lekarza w nocy lub święto, dzwoń na 17 772 90 17 (Sokołów) lub 16 652 10 35 (Dynów), jeżeli na terenie Rzeszowa na 17 850 93 84

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej zamiast ułatwić życie chorym, mocno je skomplikowały. W ośrodku zdrowia w Lubeni wisi kartka informująca, że nocną i świąteczną pomoc możemy uzyskać w… Dynowie. Czy to w ogóle ma jakikolwiek sens? Co mi z tego, że NFZ mówi, że nie obowiązuje mnie rejonizacja, skoro w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie powiedzieli żonie, że “wyjątkowo” zostanie przyjęta. Co to znaczy wyjątkowo? Czy następnym razem ją odeślą, bo jest spoza Rzeszowa? – mówi Stanisław Sobczyk z Lubeni.

– Od 1 marca 2013 r. świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowane są w przychodni właściwej dla miejsca zamieszkania pacjenta, jednak pacjent może skorzystać z usług innej placówki – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. – Każdy przypadek nieudzielenia porady w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej proszę zgłaszać do POW NFZ w Rzeszowie.

– Na pewno nikogo, kto zgłosi się do nas po pomoc, nie odsyłamy i nie będziemy odsyłać – mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Karetka faktycznie jedzie do Lubeni z… Dynowa
Wiemy już, gdzie możemy osobiście zgłosić się po pomoc, co jednak zrobić, gdy potrzebujemy lekarza na domową wizytę? Czy pod 999 uzyskamy pomoc? – Jeżeli dzwoniącym jest mieszkaniec Rzeszowa, dyspozytor może jedynie podać numer CM „Medyk”, który zabezpiecza to świadczenie, jeżeli dzwoni chory z Lubeni czy Tyczyna, wysyłamy karetkę stacjonującą w Dynowie – mówi Stanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

– Dopóki mieliśmy zakontraktowane świadczenie nocnej i świątecznej opieki bez wykluczenia Rzeszowa, nie było takich problemów, karetkę wysyłaliśmy z miejsca znajdującego się najbliżej wzywającego, czyli do Tyczyna z Rzeszowa. Ambulanse wyposażone mieliśmy w GPS, nie było więc problemów ze znalezieniem adresu chorego, bez względu na to, czy jechały do kogoś mieszkającego w Rzeszowie, czy na terenie powiatu. Decyzją dyrektor podkarpackiego NFZ już nie możemy tego robić.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielane są: w dni robocze w godzinach od 18 do 8 dnia następnego, w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy – całodobowo.

Na ul. Poniatowskiego w budynku Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nadal funkcjonuje ambulatorium chirurgiczne (tel. 17 852 66 01) i stomatologiczne (tel. 17 860 59 50). WSPR jak dawniej nocną i świąteczną opieką obejmuje mieszkańców powiatu rzeszowskiego.

Anna Moraniec

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
gośćgośćnexwedkarzJerzy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość
gość

czyli że to są zupełnie inne uslugi ? a ten telefon 999 to do lekarza rodzinnego czy na pogotowie ? bo ja mieszkam pod Rzeszowem i nie wiem w końcu gdzie powinnam zadzwonić jakbym chciała lekarza rodzinnego. na pogotowie ?

gosc
Gość
gosc

goscjesli mieszka pani po rzeszoeem to dzwonic na 999

gość
Gość
gość

wizyty domowe na powiat rzeszowski realizuje zoz nr 2, którego podwykonawcą jest stacja pogotowia ratunkowego, która to stacja posiada tabor (czyli karetki służące do wizyt domowych), stacja pogotowia posiada oczywiście tez karetki systemu czyli P i S, ale to już inna pula

gość
Gość
gość

A tak z ciekawości – co ma do pogotowia ratunkowego lekarz rodzinny ? i do karetek pogotowia ? Mógłby mi ktoś to wyjaśnić?

wedkarz
Gość
wedkarz

Panie dcyrektorze rybak. Prosze ustawic karetki na wizyty domowe na srod/ku rejonu ktory pan zabezpiecza i sprawa zalatwiona. A tak wstawia pan bkaretke do dynowa lub sokolowa i placze w gazetach. Dziala pan na niek,korzysc pacjentow tak lokalizujac karetki. A moze by to nfz skontrolowal lub inne sluzby do tego powolane. Tutaj chodzi o dobro pacjentow. Pozdrawiam’ wedkarz.,

nex
Gość
nex

ustawienie karetek jest realizacją wymagań urzędników NFZ.

Jerzy
Gość
Jerzy

Ile razy można dzwonić w nocy do CM „Medyk”i tak nikt nie odbiera telefonu.Znowu dzięki funduszowi mamy kolejny bubel.

ADAM NOWAK
Gość
ADAM NOWAK

nfz JUŻ DANNO POWINIEN BYĆ ZLIKWIDOWANY .U DYR. RYBAKA JEST BARDZO DOBRA ZAŁOGA MĄDRZY I PRACOWICI LEKARZE IPANIE PIELĘGNIARKI