Samobójcy wybierają śmierć w mieszkaniu

Nie zawsze można ustalić przyczynę zamachu – tak było w 2013 (1 731) zdarzeniach. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE, KRAJ. Aż 81 proc. zamachów samobójczych dotyczy mężczyzn.

Kto popełnia samobójstwo? Zwykle mężczyzna w przedziale wiekowym 50-54 lata, z wykształceniem zawodowym, żonaty. Odbiera sobie życie przez powieszenie się w swoim mieszkaniu. Skąd to wiemy? Tak mówią statystyki Komendy Głównej Policji, do których dotarły Super Nowości. Nie wiadomo czy w poniedziałek na przejeździe kolejowym w Nowej Dębie 32-letni mężczyzna zginął w wyniku wypadku, czy było to samobójstwo – choć ta druga wersja jest najbardziej prawdopodobna. Jeżeli ona się potwierdzi,  oznaczać to będzie, że mężczyzna wybrał siódmą pod względem “popularności” metodę uśmiercenia się.

Wśród samobójców zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na śmierć jest powieszenie się. Na drugim miejscu jest rzucenie się z wysokości, choć ten sposób wybiera zaledwie co 13. samobójca. Zdecydowanie najmniej osób chce odejść trując się gazem lub zażywając truciznę. Taki rodzaj zgonu wybiera co 167. osoba. Samobójstwa najczęściej popełnia się pod wpływem alkoholu. Na trzeźwo śmierć w taki sposób wybiera trzy razy mniej ludzi.

Co było przyczyną?
Blisko w połowie przypadków śledczym nie udało się ustalić przyczyny popełnienia samobójstwa. Z pozostałych przypadków można wywnioskować, że zwykle przyczyną targnięcia się na własne życie jest choroba psychiczna, następnie nieporozumienia rodzinne i zawód miłosny. Choć, jak podkreślają policjanci, źródłem zamachu na własne życie może być więcej niż tylko jedna przyczyna.
Jeśli chodzi o stan cywilny, to praktycznie co druga osoba wybierająca śmierć była żonata lub zamężna. Co ciekawe, zaledwie co 15. rozwodnik targnął się na własne życie.

Śmierć po zawodówce i podstawówce
Zdecydowanie najwięcej samobójców jest w grupie osób, które skończyły swoją edukację na zawodówkach i podstawówkach. Ale z kolei najmniej osób w tej grupie to osoby w wykształceniem niepełnym podstawowym.

Najbardziej narażoną na samobójstwa grupą wiekową jest przedział 50-54 oraz 55-59. Nie oznacza to, że osoby w innym wieku tego nie robią. Co przykre, policjanci odnotowali nawet jeden przypadek zamachu na własne życie w kategorii – 9 lat i mniej. Wydawać by się mogło, że ludzie starsi co prawda przygotowują się na śmierć, ale jej nie wybierają świadomie. Jednak co 73. samobójca miał 85 lat i więcej.

Co jeszcze “służy” samobójcom? Przede wszystkim praca: co czwarty samobójca jest czynny zawodowo. Na drugim biegunie są osoby z zasiłkami dla bezrobotnych – co 120. samobójca.

Grzegorz Anton

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
bandos-Żeromskiegoandrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bandos-Żeromskiego
Gość
bandos-Żeromskiego

Większość samobójców w polsce to bandosi , ludzie którzy pracują dla systemu który ich okrada przez całe życie , rząd zadaje im cios podatkami , a oni pozostawieni samemu sobie w wieku poprodukcyjnym nie potrafią zawalczyć o swoje nawet w najdrastyczniejszy sposób ,rząd z bandą urzędników zabija ich powoli, a oni nie potrafią ich zabić, zabijają siebie -tylko polak tak potrafi ,zacznijcie zadawać ciosy bo inaczej nic tu się nie zmieni ,

andrzej
Gość
andrzej

A seryjni samobójcy IIIPOstkomuny gdzie ? no powiedz gdzie?