Samorząd dopłaci 6 mln zł do budowy autostrady

Droga powiatowa z Lipia do Mrowli zamieniła się w off-roadowy tor przeszkód. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Okazało się, ile warte są obiecanki dyrektora Wiesława Kaczora z rzeszowskiej GDDKiA.

Droga powiatowa z Lipia do Mrowli zamieniła się w off-roadowy tor przeszkód. Rozjeździły ją wielkie ciężarówki, wożące miliony ton materiałów na korpus autostrady, którą budowała firma Radko. Wielką inwestycję dokończą inne firmy, a zniszczoną drogę będzie musiał odbudować powiat. Może to kosztować około 6 mln zł.

– Trzy lata temu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, zorganizowałem spotkania z kierownictwem Generalnej Dyrekcji, wykonawcami i wojewodą – przypomina Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. – Oczywiste było, że do tej budowy ciężkimi samochodami trzeba przewieźć miliony ton materiałów, które na miejsce inwestycji muszą dojechać drogami powiatowymi. Wiadomo było, że nasze drogi nie wytrzymają takiego obciążenia i się rozlecą. Dążyłem do tego, byśmy ustalili trasy transportu materiałów i by zagwarantowano nam odbudowę samorządowych dróg po zakończeniu inwestycji.

Starosta dywersant?
Józef Jodłowski chciał, by wykonawcy autostrady zdeponowali w banku zabezpieczenie – pieniądze, które pozwolą odbudować zniszczone drogi. Groził, że bez tego nie wpuści na powiatówki ciężkich samochodów. Mirosław Karapyta, wówczas wojewoda podkarpacki, przekonywał, że rzeszowski starosta chce storpedować strategiczną inwestycję.

– Dyrektor Wiesław Kaczor, szef GDDKiA w Rzeszowie, przekonywał mnie, że mamy potrójne zabezpieczenie: rządową gwarancję wojewody popartą deklaracją ministra Cezarego Grabarczyka, gwarancję Generalnej Dyrekcji i umowę z wykonawcą. Pan Kaczor twierdził, że nie ma żadnych zagrożeń – opowiada Józef Jodłowski.

Rzeszowski starosta musiał więc poprzestać na pisemnej umowie z firmą Radko.

GDDKiA: – Nas to nie obchodzi
Radko drogę z Lipia do Mrowili zniszczyło, ale budowy autostrady nie dokończyło. GDDKiA wyrzuciła nierzetelnego wykonawcę i ogłosiła przetargi na dokończenie autostrady i kawałka „ekspresówki”.

– W czasie przetargu wykonawcy pytali zamawiającego, co z drogami powiatowymi zniszczonymi przez Radko – pokazuje w dokumentach Józef Jodłowski. – Generalna Dyrekcja odpowiedziała, że będą musieli naprawić tylko to, co sami uszkodzą. Nie będą natomiast ponosić kosztów naprawy dróg zniszczonych przez poprzednika.

Zapłacą mieszkańcy powiatu
Nie ma już firmy Radko, z którą powiat rzeszowski miał umowę na naprawienie drogi. Mirosław Karapyta nie jest już wojewodą, a Cezary Grabarczyk przestał być ministrem. Wiesław Kaczor co prawda wciąż jeszcze jest dyrektorem rzeszowskiej GDDKiA, ale „zapomniał” o swoich obietnicach i gwarancjach. Pozostał Józef Jodłowski ze zniszczoną drogą z Lipia do Mrowli, na której naprawę potrzeba 6 mln zł.

Krzysztof Propolski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

przypomnę ; obiecanka nic nie kosztuje – ten kto obieca nie ponosi żadnej konsekfencji- nikt go z danej obiecanki nie rozlicza – i dlatego płyną te fałszywe obiecanki z tych złotych ust – a życie tą słowną zgniliznę weryfikuje codziennie – i co dalej ?