Samorząd Podkarpacia przejął Uzdrowisko Rymanów

We wtorek w sanatorium “Maria” została podpisana umowa komunalizacji Uzdrowiska Rymanów. Na zdj. od lewej: Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, dr Mirosław Karapyta, marszałek Podkarpacia oraz Sławomir Miklicz, członek Zarządu Woj. Podkarpackiego. Fot. Wioletta Zuzak

RYMANÓW ZDRÓJ. Dotychczasowa działalność uzdrowiskowa zostanie zachowana.

Od wtorku samorząd Podkarpacia jest nowym właścicielem Uzdrowiska  Rymanów i posiadaczem wszystkich akcji spółki. 29 stycznia w sanatorium “Maria” doszło do podpisania umowy komunalizacji Uzdrowiska pomiędzy dr Mirosławem Karapytą – marszałkiem Podkarpacia, a Urszulą Pasławską, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. – Liczymy, że pozyskując tak dobrego partnera będziemy w stanie zrealizować wszystkie zaplanowane duże projekty inwestycyjne, a najważniejsze to: budowa basenu, modernizacja zakładów przyrodoleczniczych, zakup i modernizacja linii produkcyjnych w zakładzie produkcji wód – mówił Paweł Szczygieł, prezes Zarządu Uzdrowiska Rymanów.

Jak zauważył prezes Szczygieł, profil leczniczy kurortu oparty jest na surowcach naturalnych w postaci wód leczniczych. – Te w połączeniu z korzystnym klimatem powodują, że skutecznie leczymy wiele schorzeń, w tym m.in. kardiologiczne, czy górnych dróg oddechowych – mówił.

– Przede wszystkim jest to wielkie wyzwanie i zobowiązanie do dalszego prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego – mówił Mirosław Karapyta. – W dalszym ciągu zostanie zachowane leczenie uzdrowiskowe dla dzieci –  podkreślał marszałek.

Zyski spółki pójdą na inwestycje
– Tutejsze uzdrowisko to spółka, która wypracowuje zyski i rozwija się. My ten trend będziemy chcieli utrzymać – mówił z kolei Sławomir Miklicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, który będzie nadzorował funkcjonowanie spółki. – Zyski, które spółka będzie generowała, chcemy przekazywać na inwestycje, praktycznie w stu procentach. Dodatkowe źródła finansowania to na pewno środki unijne plus budżet samorządu województwa – zaznaczył Miklicz.

Marszałek: – Nie będzie rewolucji
– Mamy nadzieję, że w najbliższych latach spółka będzie się rozwijała. Mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby spółka działała co najmniej tak samo dobrze jak do tej pory. Dobra informacja dla pracowników jest taka, że charakter działalności spółki się nie zmieni, będzie kontynuowana działalność zakładów leczniczych. Ten kierunek rozwoju, który został przyjęty, będzie uwzględniony w pięcioletnim planie rozwoju spółki, który już zatwierdzony musimy przekazać do Ministerstwa Skarbu do 10 miesięcy – mówił Sławomir Miklicz.

Spółka ma wielki potencjał
– Przekazaliśmy państwu Uzdrowisko Rymanów, które ma wielki potencjał. Lecznictwo uzdrowiskowe może być marką znaną nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówiła Urszula Pasławska.  – W sumie siedem uzdrowisk planujemy skomunalizować do końca lutego tego roku. A Uzdrowisko Rymanów jest piątym z rzędu skomunalizowanym kurortem. Jeszcze dwa uzdrowiska na Dolnym Śląsku czekają na swoją kolej, de facto pozostanie jedno uzdrowisko na liście ministra zdrowia, nieprywatyzowalne w Krynicy Zdroju – dodała.

Wioletta Zuzak

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KatarzynaAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Katarzyna
Gość
Katarzyna

Uzdrowisko Rymanów od wielu lat cofa się w rozwoju. Urodziłam się tu i ubolewam nad tym, że biorąc pod uwagę standardy europejskie jesteśmy na żałośnie niskim poziomie. Przed wojną było o niebo lepiej niż jest teraz… Nie mówię tu tylko o działaniach samej spółki, ale w ogóle gminy, bo to składa się na całościowy obraz RZ. Inwestycja pożal się Boże, typu ta niedająca się opisać słowami „buda” na jeziorku, która teraz gnije nieużywana – to przykład nieudolności w samodzielnym rozumowaniu. I jeszcze ta tablica informacyjna o kosztach, jakie poniesiono w związku z tą „budową”. Wstyd, żeby tyle milionów zmarnowano na… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

To bardzo dobre pociągnięcie warte pochwalenia przy obecnym trendzie sprzedaży wszystkiego. Warunek jeden – trzeba dobrze patrzyć na ręce dyrektorowi Uzdrowiska !.