Samorządowcy dostają trzynastki

Robert Choma, prezydent Przemyśla - 12 tys. 240 zł. Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica - 10 600 zł. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Tysiące urzędników korzysta z przywilejów i może liczyć na dodatkowe pieniądze.

Nawet po 3 tys. zł brutto dodatkowego wynagrodzenia w postaci tzw. trzynastek otrzymają podkarpaccy urzędnicy samorządowi. Pieniądze te dostaną jako prawo nabyte. Nie jest to więc nagroda za dobrą, efektywną pracę. Na  kilka razy więcej mogą liczyć szefowie urzędów: prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

W Urzędzie Miasta w Przemyślu trzynastki otrzyma aż 380 osób. Średnio po blisko 3 tys. zł brutto. Wypłata trzynastek musi być zrealizowana do końca marca. W jarosławskim urzędzie takie wypłaty otrzyma ponad 150 osób. Urzędnicy, którzy dostaną takie dodatkowe pensje twierdzą, że na nie zasługują, bo mają nawał pracy. Tylko, że w prywatnych firmach, nawet w tych największych, pracodawcy nie wypłacają każdemu pracownikowi trzynastej pensji za 2011 rok. Mimo że w wielu zakładach pracownicy ciężko pracują, nawet po godzinach.

Eksperci twierdzą, że wypłata trzynastek to przeżytek, relikt minionej epoki. We współczesnym zarządzaniu nie daje się pieniędzy za nic. Nie można z góry wypłacać urzędnikom  wypłacać dodatkowych wynagrodzeń tylko dlatego, bo nakazują tak przepisy. Powinno się je wręczać tylko wtedy, gdy ktoś na to zasłużył, pracował efektywnie i gdy firma dzięki niemu rozwinęła się. Obecne przepisy należy zmienić, zamiast trzynastki jako dodatku powinno dawać się pracownikom podwyżki, ale tylko za efekty pracy.

***

Pracownicy budżetówki korzystają z przywileju wypłaty trzynastej pensji, bo takie są przepisy. Tylko, że prawo zezwalające na taki ekstra dodatek pieniężny pochodzi z czasów PRL-u. Mamy XXI wiek, kapitalizm, wolny rynek, a urzędnicy są traktowani jak za socjalizmu. Wszyscy dostają trzynastą pensję i ci co dobrze pracowali i ci co się w pracy obijali pracując na pół gwizdka. A przecież powinni być traktowani jak w firmach z prawdziwego zdarzenia – dodatek powinien się należeć najlepszym pracownikom. A prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w ogóle nie powinni pobierać trzynastki, bo przez 12 miesięcy naprawdę zarabiają sporo i to musi im wystarczyć.   

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bob
bob
9 lat temu

Bedzie 2-ga Grecja ; 25 % w budzetowce 25 % na zasilkach 25 % utrzymuje te 2 grupy , 25 % na emigracji…

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

święte słowa pana”Janusza” – to jest po prostu chory kraj – układy- układziki- niewolnicy muszą utrzymać tą całą zgraję – pamiętam w 1990 roku we firmie gdzie robiłem zrobił się szum- wprowadzamy do kśięgowości komputery / 14 pań / do zwolnienia – i co no i zwolniono dwie ale za 2 miesiące przyjęto następne 12 – i tak to się kręci- byłem dopiero w pewnym urzędzie – kilka osób w pokoju – nawet nie zaproponowali abym usiadł na krześle / szczyt indolencji- ja ponad 60 lat/ kilku leje bałak – jeden ślepi w monitor- 3 się nudzi – mnie załatwia… Czytaj więcej »

MIETEK
MIETEK
9 lat temu

MAMY TYCH NIEROBÓW W LICZBIE 500 TYS.,KLASA UPRZYWILEJOWANA I NIEWYDOLNA!!TO MEG SZKODNIK I GŁÓWNY PRZYCZYNEK ZACOFANIA I NIEDOROZWOJU NASZEGO KRAJU!!POLACY NIBY TYLE PRACUJĄ A CIĄGLE POLSKA WYDAJNOŚĆ TO POŁOWA ZACHODNIEJ EUROPY!!JAKIEŚ K…CUDA CZY MOŻE DEMON,CHA,CHA!!

milo
milo
9 lat temu

DAM RADE MLODYM LUDZIOM .- WYJEZDZAJCIE STAD JAKNAJSZYBCIEJ. JUZ 30 LAT TEMU TATO MOWIL MI …”CHLOPCZE MASZ ZAWOD – WYJEDZ!” I TERAZ JEST TO SAMO, MLODZI SA BEZ PRZYSZLOSCI!

Janek
Janek
9 lat temu

Nóz sie otwiera jak sie to czyta!!!! Jakbyscie honor mieli panowie i panie swiete krowy przemeczone praca w urzedach to byscie za te 13 przynajmniej klientow normalnie traktowali. A tak jestescie znienawidzeni przez normalnych Polaków ktorzy tyraja bez perspektywy na to byscie mogli z nich drwic i brac pieniadze ktore wam sie tak naprawde nie naleza za to co robicie bo pracujecie jakbyscie za kare pracowali wielce pokrzywdzeni!!!!!!!!!!!!!!!!. Macie za nic klientow sa wprawdzie wyjatki ale rzadko sie zdarzaja bo regula mocno na wasza niekorzysc przemawia.Szkoda słow.

JANUSZ KLIMEK
JANUSZ KLIMEK
9 lat temu

MAM MALA FIRME I MUSZE CIEZKO TYRAC ABY DAC WYPLATY,OPLACIC PODATKI I ZUS. JAK PATRZE W JAKIM KIERUNKU „IDZIE” NASZE PANSTWO TO AZ KRZYCZEC SIE CHCE! WCHODZAC DO URZEDOW, ADMINISTRACJI, NAWET NA POLICJE, TO CZESTYM WIDOKIEM SA LUDZIE CZYTAJACY GAZETY, PIJACY KAWE, LUB ROZMAWIAJACY O DUPERELACH. CZY CI LUDZIE BIORA PENSJE ZA 8 GODZIN PRACY??? TAK !!! I DOSTAJA PREMIE I INNE PRZYWILEJE! GDYBY „SCISNAC” ICH POCZYNANIA TO DNIOWKA ZAMKNELA BY SIE W 3 GODZINACH I TAK WLASNIE PRYWATNY PRZEDSIEBIORCA ROZLICZYL BY TA ROBOTE. MYSLE ZE NASZYM KRAJEM RZADZI KASTA , KTORA NIE DAJE SOBIE KRZYWDY ZROBIC I TRZYMA SIE… Czytaj więcej »

oleg
oleg
9 lat temu

i wszyscy tyramy na ta hydrę.

władek
władek
9 lat temu

a nagrody w takich firmach reliktach dostaje ten kto najlepiej zrobi koło d…y koledze z pokoju. Tak to wygląda dokładnie z nagrodami, no i przyjaciele Królika.

Zbigniew
Zbigniew
9 lat temu

Trzeba być nie lada ignorantem, aby twierdzić, że mamy kapitalizm.