Samorządowcy: minister zabrał sądy obywatelom

- Minister sprawiedliwości, likwidując sądy rejonowe podjął decyzję wbrew mieszkańcom niektórych powiatów – twierdzi Józef Michalik, starosta lubaczowski. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Zdaniem władz powiatowych, likwidacja “rejonówek” doprowadzi w przyszłości do likwidacji powiatów.

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, w ub. tygodniu podpisał rozporządzenie w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. W 2013 roku w Polsce 79 mniejszych sądów ma być przekształconych w wydziały zamiejscowe. Na Podkarpaciu taka reforma ma objąć osiem sądów rejonowych.

Samorządowcy z naszego regionu krytycznie oceniają te zmiany. Na Podkarpaciu zamiast sądów rejonowych: w Brzozowie, Lubaczowie, Przeworsku, Leżajsku, Ropczycach, Strzyżowie, Kolbuszowej i Nisku, mają pozostać wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów.

- To rozporządzenie doprowadzi do sytuacji, że mieszkaniec Narola będzie musiał przejechać aż 70 km żeby spotkać się w Jarosławiu z prezesem Sądu Rejonowego – poinformował Józef Michalik, starosta lubaczowski i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

– To nieprzemyślana zabawa ministra sprawiedliwości, która doprowadzi w ostateczności do likwidacji powiatów.
Starosta dodał, że w rozporządzeniu nie ma zapisu, ile wydziałów zamiejscowych pozostanie  w dotychczasowych sądach rejonowych (dotąd były tam: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych). Jego zdaniem może się okazać, że któryś z nich w Lubaczowie zostanie zlikwidowany i najbliższy będzie w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Sądzie Rejonowym w Jarosławiu. – Będzie to równoznaczne ze znacznym  oddaleniem sądów od obywateli  – mówi Józef Michalik. – Kogo będzie stać na jeżdżenie tak daleko na rozprawy? – pyta.

Mariusz Andres

do “Samorządowcy: minister zabrał sądy obywatelom”

 1. roman

  jak patrzę na tę tłustą PSL owską gębę Michalika to mi się rzygać chce

  byle u koryta, byle u koryta

  typowy PSL owiec

  tfujjjjj

 2. ZB

  Czy aby panowie nie robicie ludziom wody z mózgu?O ile dobrze zrozumiałem, to sądy pozostają ,tylko zmienia sie nazwa tych sądów.(jako zamiejscowe).Natomiast znikają etaty ,prezesowskie i wiceprez. I te utracone stanowiska w sądach są w większosci problemem (PSL-u) .A nie,że Prezesi Sądów zainteresowani są spotkaniami z obywatelem. Jak traktowani jesteśmy w sądach, lepiej….. przemilczeć.

 3. xx

  A co to za powiat lubaczowski? Juz dawno powinien zniknąć!

  To rozporządzenie doprowadzi do sytuacji, że mieszkaniec Narola będzie musiał przejechać aż 70 km żeby spotkać się w Jarosławiu z prezesem Sądu Rejonowego – poinformował Józef Michalik, starosta lubaczowski i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

  DO Tomaszowa bliżej….

  • XL75

   A kim Ty właściwie jesteś by negować istnienie powiatu lubaczowskiego?
   Ziemia lubaczowska pod takimi czy innymi nazwami istnieje już ponad 1000 lat.
   A Ty drogi przedmówco najpierw trochę poczytaj, a dopiero później wylewaj swoje małomiasteczkowe żale.
   Pozdrawiam

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.